Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

symfonia złota - pytanie o skład i zastosowanie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PPPietrucha
Posty: 51
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l, kiedyś 240l
Płeć:
Wiek: 41

symfonia złota - pytanie o skład i zastosowanie

Post autor: PPPietrucha »

Może mi ktoś powie +/- jak to dawkować? Wrzuciłem proponowane dawkowanie do kalkulatora Zulixa i jakieś cuda mi powychodziły :/
część pierwiastków dużo ponad normę a część sporo poniżej :/

skład:
magnez 9%
bor 0,2%
kobalt 0,004%
miedź 0,16%
żelazo 1,2%
mangan 0,7%
molibden 0,03%
cynk 0,2%

może ktoś ma praktykę?

Poprawiono tytuł aby był bardziej jednoznaczny - zulix
Ostatnio zmieniony 03 sie 2009, 12:09 przez PPPietrucha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ale jak wpisywałeś w kalkulator Zulix'a? Musisz jeszcze podać wartości wagowe "substancji o znanym stężeniu pierwiastka".
Awatar użytkownika
PPPietrucha
Posty: 51
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l, kiedyś 240l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: PPPietrucha »

no tak
nowsza wersja kalkulatora ma taka możliwość
6g symfonii rozpuszczałem do tej pory w 100ml wody i dawkowałem 3ml na dobę (akwa 240l brutto)
w kalkulatorze chciałem sprawdzić czy dawki są ok i wpisałem procentowe wartości poszczególnych składników, ilości roztworu itp.
np:
6 gram substancji o zawartości 9% magnezu,
6 gram substancji o zawartości 1,2% żelaza itd
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Czytałem coś o tej "symfonii złota" i wyczytałem, że nawóz należy dostosować do własnego baniaka. Nie ma w nim N, P, K, a tymi pierwiastkami również należy nawozić. Reszta pierwiastków zawartych w symfonii - prócz Fe - jest w naszej kranówie (chyba, że stosujesz wodę z RO).

Nie wiem jaki masz baniak i jakie ma zapotrzebowanie na mikro/makro więc ciężko cokolwiek powiedzieć. Dawka, którą stosujesz jest bezpieczna, ale symfonia nie jest jedynym nawozem, którym powinieneś nawozić. Powinieneś stosować jeszcze potas i (w zależności od potrzeb) fosfor i azot. Musisz zrobić testy i ustalić dawki innych pierwiastków.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jakoś po niektórych postach na "akwarystyce" i "holenderskie" zraziłem się kompletnie do symfonii. Chyba nie będę nawet próbować używać. Nie mówię, że zła ale tyle postów negatywnych co pozytywnych. W innych mieszankach liczba postów "za" decydowanie przewyższała "przeciw".
Awatar użytkownika
PPPietrucha
Posty: 51
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l, kiedyś 240l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: PPPietrucha »

To że w symfonii nie ma N,P,K to wiem. N i K uzupełniam, P miałem duuuużo za dużo i narazie cieszę się że go już nie ma ;) . Chodzi mi o to że stosowanie symfonii daje, czy może dawać, pewne dysproporcje. Jednych składników (zgodnie z kalkulatorem) będzie za mało a innych za dużo.
Baniak 240l, dosyć gęsto obsadzony, CO2, 120W oświetlenia świetlówkami 11/12h na dobę. Woda 50/50 RO i kranówka.
Może faktycznie zrezygnuję z symfonii tylko na korzyść czego??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

PPPietrucha pisze:Jednych składników (zgodnie z kalkulatorem) będzie za mało a innych za dużo.
Oczywiście zawsze może być "błąd ludzki", tj. jakiś bug w obliczeniach. Nie jestem nieomylny. Jakby ktoś sprawdził byłbym wdzięczny, bo mi prawdę mówiąc się nie chce. Poprzednie rzeczy sprawdzałem kilka razy, np. wpisując dane do innych kalkulatorów netowych. Tu obliczenia zdawały się banalnie proste więc ich nie sprawdzałem.

Przy okazji dyskusji nad poziomami pierwiastków...... Mam taki malutki sadzik. Różne drzewka owocowe, różne krzewy jagodowe, kwiatki i inne gagatki. Problem nawożenia jest tu prosty bo są to rzeczy handlowe. Dokładnie więc przebadano co potrzebuje borówka a co jabłoń, czy śliwka. I zapewniam wszystkich, że potrzeby nawozowe każdego gatunku są inne od pozostałych, czasem drastycznie. Nawożąc np. nawozem na jabłoń borówki trafiłby szlag.

Niestety w naszej dziedzinie nie ma aż tak dokładnych badań. Można znaleźć, co prawda, zawartości pierwiastków w "suchej masie", ale dotyczy to bliżej niezidentyfikowanego zielska. Z tego powodu nic z tych badań nie wynika. Każda roślina potrzebuje czego innego. U siebie też obserwowałem sytuacje, że nawożąc dłuższy czas pewne rośliny szły idealnie a inne się degenerowały. Jak zwiększyłem nawożenie to tamte wyzdychały a te zdychające odżyły. Jaki stąd wniosek? Otóż wszelkie "statystyczne" dane opisujące co i jak należy nawozić nie muszą być skuteczne u nas. Nie ma idealnej mieszanki nawozowej. Każda z nich sprawdza się u jednych a jest kompletnym dnem u innych.

Zostaje nam tylko próbować i testować. No i dzielić się z innymi wtedy może kiedyś uda się usystematyzować tę wiedzę. Czy będzie ona użyteczna czy nie to już nie jest pewne gdyż w akwa nawozimy równocześnie wszystkie rośliny a nie tak jak w sadzie. Jakby jednak zebrać takie dane to można byłoby przewidzieć przy zadanym systemie nawożenia co będzie rosło a co zdychać.
Badania można też zrobić metodami naukowymi. Daję więc pomysł na doktorat, jakby się komuś chciało - jakieś 5 lat pracy. Laboratorium do badania zawartości pierwiastków w suchej masie da się załatwić :P . Gorzej z finansowaniem badań (budżetówka "bidna").
Awatar użytkownika
PPPietrucha
Posty: 51
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l, kiedyś 240l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: PPPietrucha »

Przestraszyłem się że ten nawóz jest do bani i raczej o to mi chodziło :D
proponujesz stosować dalej i obserwować co się dzieje???
efekty są powiedzmy "zadowalające" jak na mój stan wiedzy i doświadczenie ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No to jak minie kilka miesięcy twoich doświadczeń prosimy o podzielenie się na forum (dawki symfonii i makro, oświetlenie, rosnące gatunki roślin, zdychające rośliny, pH wody i jej twardość itd.). Części nam na pewno to pomoże. jeżeli nie w baniaku to przynajmniej ułoży się w głowie :cisza: .

Przy okazji mi się przypomniało.... Uważa się, że właściwe stężenie CO2 w baniakach roślinnych to 30 ppm a przy 50 zdychają ryby. Okazuje się, że neon zdycha dopiero przy 120 ppm a są i takie ryby co wytrzymują 250. Z drugiej strony takie rybki jak pstrąg zaczynają świrować już przy 10 ppm.
Tak to jest z tymi wszystkimi "uśrednionymi" wynikami statystycznymi :oczami: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”