Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie CO2 a ph powyżej 8

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Nawożenie CO2 a ph powyżej 8

Post autor: MariooT »

No właśnie ? Czy ma sens nawożenie CO2 przy Ph powyżej 8, czy ja po prostu podnosze sobie w akwa tylko Tww ? Jak sądzicie ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Według mnie u ciebie w ogóle nie ma sensu. Masz mało roślin (i raczej wolnorosnących), duże ryby. Produkują CO2 w ilościach wystarczających dla roślin.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

zulix pisze:Według mnie u ciebie w ogóle nie ma sensu. Masz mało roślin (i raczej wolnorosnących), duże ryby. Produkują CO2 w ilościach wystarczających dla roślin.
No jak to nie mam :) a rogatek

Próbuje różnych technik nawożenia, ponieważ mam ewidentny brak jakiegoś składnika w wodzie. Rośliny rosnące w podłożu rosną dobrze, ale te które pobierają składniki pokarmowe z wody są dość marne. np mikrosoria zółtozielone a różdżyca rutewkowata nowe liscie wypuszcza takie biało zielonkawe. Nawet w filtrze hydroponicznym rośliny wypuszczają marne liście. Różyca zawsze rosła u mnie super potrafiła zająć 1/3 powierzchni akwa a teraz taka marnotka, że aż nieprawdopodobne. Nie moze to być brak azotanów ani fosforu, ponieważ obsada ryb dość spora. Potasu, magnezu, zelaza też nie bo próbowałem stosować symfonie złota z k2so4 i mgso4 i chelat żelaza. Rosliny wykazują również marne przyrosty np. wspomniany już rogatek to każdemu rośnie szybko a u mnie jaki był taki jest przyrostów 0 i to mnie trochu dziwi.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wydaje się, że to wina Malawi ;-( Zbyt duże pH i twardość. Przy wyższym pH niektóre mikroelementy się wytrącają i nie ma z nich pożytku (np. żelazo). Stąd mogą być ich braki.
Większość roślin przestaje jednak rosnąć przy twardości 20-kilka i więcej. Mimo wszystko rogatek dobrze rośnie nawet w twardej wodzie. Mój rośnie w zwykłej kranówie w akwa, gdzie jest wapień i kiedyś miałem twardość pod 30.

Nie wiem ile teraz masz roślin w akwa bo nie aktualizowałeś galerii. Jeżeli jednak masz ich troszeczkę więcej niż na poprzednich zdjęciach to mam jeszcze propozycję na eksperyment, abyś zaczął podawać azotan potasu. Być może rogatek robi swoje i wyłapał już wszystko i teraz jest wegetacja z braku makro. Kłopot, jeżeli jest dużo fosforanów z odchodów i pokarmów bo wtedy znowu niebezpieczeństwo glonów.

W sumie nie miałem nigdy Malawi, więc moje propozycje traktuj jako szukanie po omacku.

Według mnie dodawanie CO2 nie naszkodzi w sensie zmiany twardości ogólnej na węglanową. Roślinom jeśli nie pomoże to i nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Zauważyłem pewno zależność, a mianowicie kiedy mam pyszczaki rośliny nigdy mi nie rosną, tak samo było z tropheusami. Próbowałem niedawno akwarium ogólnego ze skalarami, neonami i był niesamowity gąszcz. Może to nie są braki a nadwyżki składników pokarmowych i rośliny sobie z tym nieradzą, bo woda, oświetlenie, filtracja była ta sama.


<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>
<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>

To akwa po jakims czasie zarosło tak, że ryby nie miały gdzie pływać. Limofilie to miałem metrowe
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 16:49 przez MariooT, łącznie zmieniany 1 raz.
Markiz

Post autor: Markiz »

Mariusz co2 zawsze jest dobrze podać :D

a widze że sygne dodałeś-ukłony podziękowania i łapówki do mnie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”