Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

pytanie o "podobno dobry nawóz"

proszę o opinię fachowców

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

pytanie o "podobno dobry nawóz"

Post autor: boggi »

Witam
Kolega polecił mi ten nawóz , jest z niego bardzo zadowolony:
http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/pokaz ... ?idprod=43

Proszę o opinie fachowców :)

Poprawiono tytuł aby był bardziej jednoznaczny - zulix
Ostatnio zmieniony 03 sie 2009, 12:05 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Fachowcem nie jestem :P ale jak w sklepie ostatnio rozmawiałem ze sprzedawcą to mówił, że w dobrych nawozach nie ma azotu i fosforu. Nie wiem czy mi prawdę mówił czy ścieme wciskał :wstyd:
Skład chemiczny (%): Azot (1,34) Potas ( 1,03), Fosfor (0,1),Magnez (0,39), Siarka (0,94),
Żelazo (0,07), Mangan (0,04), Bor (0,004), Cynk (0,002), Miedź (0,006), Molibden (0,002),
Sorbinian potasu (E202), Kwas askorbinowy (E300).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

comatose pisze:...rozmawiałem ze sprzedawcą to mówił, że w dobrych nawozach nie ma azotu i fosforu.
I tak i nie. Dla akwarium zwierzęcego z dodatkiem roślin to prawda (a to jakieś 99% akwariów). Dla akwariów roślinnych z nikłą zawartością zwierzęcą niestety już nie jest.
Azot i fosfor są składnikami makro dla roślin i muszą być aby rośliny rosły. Zwykle podaje się je "poprzez ryby", ale czasem za mało. Wtedy trzeba dodawać sztucznie.
W sumie "statystycznie" sprzedawca miał rację. Dla rośliniarzy oczywiście mogłoby to brzmieć jak herezja.

Pobieżny przegląd składu wskazuje, że jest całkiem dobry. Proporcje azotu i fosforu w stosunkowo bezpiecznych granicach. Być może zbyt mała zawartość potasu, ale nie jest to pewne. Trochę dużo żelaza. W sumie wydaje mi się, że baniaki roślinne HT (ale bez ziemi, torfu itp.) z minimalną ilością zwierząt powinny być obsłużone poprawnie. Pamiętajmy jednak, że każde akwa jest inne (inna woda, inne rośliny, inne zwierzęta, inne karmienie.....) więc to, czy nawóz się sprawdzi u nas możemy się dowiedzieć tylko w 1 sposób - kupić i wyeksperymentować.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

i tak chyba zrobię kupię i spróbuję , no chyba że polecacie coś podobnego w podobnej cenie :)

[ edit 20 / 04 / 2009 ]

wczoraj zamówiłem ten nawóz, zobaczymy co będzie wart :cwaniak:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”