Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

CO2 dodawać czy nie ?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

CO2 dodawać czy nie ?

Post autor: boggi »

Witam mam pytanie odnośnie stosowania CO2 w akwa , konkretnie w moim 112 l .
Oświetlenie ok 0, 37 W/L . Piszę około , ponieważ akwa 112 l minus żwirek = 96 L
a na razie słoneczka mam tylko 2 x 18 W
Czy przy moim oświetleniu , bezpieczne jest stosowanie CO2 ?
Dziękuję i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Boggi, zawsze jest sens dawania CO2. Jest tylko sprawa tego, by nie przesadzić. Temat CO2 jest często poruszany na innych forach. Oczywiście im więcej światła, tym więcej CO2 i więcej nawozów roślinki potrzebują. Ale się na pewno odwdzięczą :).
Nie ma uzasadnienia na wypowiedzi, że przy oświetleniu rzędu 0,3W nie ma sensu podawać CO2. Bo niby czemu?? Rośliny potrzebują CO2 do fotosyntezy! tylko prawda taka jak napisałem wyżej - wtedy musisz kontrolować nawożenie - rośliny mogą wystrzelić, ale wtedy mogą pokazać się niedobory szczególnie mikro składników.

Także nie zastanawiaj się tylko inwestuj w CO2 - najlepiej nie pół środki tylko butle ciśnieniową.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

No na razie , ze względów finansowych nie mogę sobie pozwolić na butlę
Kupiłem na alledrogo coś takiego http://www.um-um.pl/jbl-proflora-bioco2-100.html myślę to zaraz złożyć , nie wiem jednak gdzie najlepiej umieścić ten kamień napowietrzający ( dyfuzor ) słyszałem , że dobrze jest przy gąbce od filtra , ponieważ filtr rozpuści dokładnie bąbelki nie wiem czy to prawda.
wojtas0606
Posty: 48
Rejestracja: 09 lis 2009, 18:04
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Czarna
Płeć:

Post autor: wojtas0606 »

Proponuje Ci zmienic ten kamien na drzewo lipowe...Z kmienia beda Ci lecialy duze bombelki i malo sie rozpusci co2 w wodzie a z drzewa lipowego bedzie lcial taki fajny pylek;);];]
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

wojtas0606 pisze:Proponuje Ci zmienic ten kamien na drzewo lipowe
a można to kupić gdzieś w sklepie ?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

boggi pisze: a można to kupić gdzieś w sklepie ?
Jasne, grosze to kosztuje, ale też spore bąble będą z tego lecieć z tego co widziałem kiedyś.
wojtas0606
Posty: 48
Rejestracja: 09 lis 2009, 18:04
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Czarna
Płeć:

Post autor: wojtas0606 »

tak... ale jak masz kawalek drzewa lipowego szczykawke t zrovbisz sam xD;];] ja np sam sobie robilem
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

W każdym zoologicznym mają kostki lipowe, może nawet w kilku rozmiarach :], a to co kupiłeś to taka firmowa bimbrownia, ja bym tam tego nie kupował tylko butelka PET 1,5l drożdże, cukier, woda, wężyk i kostka lipowa i CO2 gotowe :hyhy:
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

zgadzam się z Tobą ale póki co to mam taka i muszę ja wykorzystać . potem bimbrownia a później butla :)
czy długość wężyka ma wpływ na wydajność ? dali w zestawie 2 metry więc trochę dużo ale lepiej więcej niż mniej. Jeśli chodzi o cenę to dałem mniej , to jest tylko link do strony z tym przedmiotem :)
wojtas0606
Posty: 48
Rejestracja: 09 lis 2009, 18:04
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Czarna
Płeć:

Post autor: wojtas0606 »

noom ja tez bym tego nie kupil;]...mam bibmrownie stoi w sloncu na parapecie i malo nie rozsadzi xDD a juz chodzi ponad 30dni a dlugosc wezyka raczej nic nie ma do rzeczy cisnienie sie nazbiera i pusci w akwarium bombelki;)
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

dobra koledzy , ale ja pytałem o coś innego , nie mam jeszcze korka lipowego więc włożę ten kamień ale chciałbym wiedzieć gdzie najlepiej
wojtas0606
Posty: 48
Rejestracja: 09 lis 2009, 18:04
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Czarna
Płeć:

Post autor: wojtas0606 »

Mozesz zrobic tzw.dzwon i kamien wlozysz gdize bedziesz chcial a bombelki sie beda zbieraly w dzwonie i wiecej sie rozpusci dwutlenku...
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Propozycja Wojtka nie jest zła...bo faktycznie ta kostka nie będzie dobrze rozpuszczać CO2. Zostaje Ci zrobić z drzewa lipowego samemu a jak nie to jeszcze drogie rozwiązanie zostaje - szklany dyfuzor - drogi, ale dość wydajny i wygląda schludnie :) A co do umieszczenia dyfuzora to pod wylotem filtra.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
wojtas0606
Posty: 48
Rejestracja: 09 lis 2009, 18:04
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Czarna
Płeć:

Post autor: wojtas0606 »

ja tez sobie kiedys dalem maly wewnetrzny filtr;p;]...i wezyk z co2 podpialem tam gdzie sie podpina wezyk na powietrze no i tez rozpylalo bomblki;)
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Ja bym tam zasadził :)
ja tez sobie kiedys dalem maly wewnetrzny filtr;p;]...i wezyk z co2 podpialem tam gdzie sie podpina wezyk na powietrze no i tez rozpylalo bomblki;)
a nie bałeś się , że filtr pociągnie Ci za bardzo wodę z bimbrowni ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”