Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kalkulator Mikrokalk

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Kalkulator Mikrokalk

Post autor: thors »

Poniżej zamieszczam do ściągnięcia mój kalkulator, który się nazywa Mikrokalk, bo służy jedynie do obliczania mikro pierwiastków. Ale nie tylko, bo specjalnie został stworzony tak, aby można było jeszcze:
- porównywać składy nawozów
- sumować mikroelementy jeśli ktoś buduje dozowanie z kilku specyfików np. nawozy ogrodnicze + chelat Fe
- zamieszczona jest informacja na temat użytego w nawozie Fe
- podpowiedzi znajdują się po najechaniu na komórkę
- można liczyć przy dozowaniu nawozów prosto z butli lub suchym proszkiem, bądź rozcieńczone i rozpuszczone, jeśli ktoś używa małe ilości, albo korzysta z dozownika nawozów
- kalkulator oblicza sugerowane dawki producentów w zależności od ilości wody w akwa, zarówno dla dozowania "bezpośredniego jak i rozcieńczonego"

Może się komuś przyda. Jeśli ktoś wyłapie jakieś błędy, albo będzie chciał dodać jakiś nawóz, którego nie zamieściłem niech pisze w tym wątku.

update 30.06.2016
Mikrokalk v1.4
Mikrokalk v1.4 xls

Kalkulator zrobiłem w kolorystyce kalka Zulixa, bo jestem do niej przyzwyczajony, ale myślę, że inni też :) Gęstości nawozów firmowych założone są jako 1,0 , bo nie chciało mi się liczyć, a mogą osiągać wartości 1,05 więc dużego błędu nie będzie. Może Zulix poprzelicza u siebie z mas molowych to "zklonuje".
Ostatnio zmieniony 30 cze 2016, 17:31 przez thors, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Prawdę mówiąc to chyba kiepska jest czytelność (nie mówię, że w moich jest lepiej :P).

Chwilę pooglądałem i miałem kłopoty aby się połapać.
Najpierw wychodziło mi, że aby dać nawóz w odpowiedniej ilości trzeba użyć 500 ml nawozu tygodniowo (nieco dużo jakby na to nie patrzył). Nosi to nazwę "Sugerowana dawka tygodniowa roztworu [ml] " (kolumna T). te 500 ml jest domyślnie stąd kieruje nieco tok rozumowania na taki sposób nawożenia (oczywiście znalazłem co należy zmienić i sobie z tym poradzić :P).

Na początku wydaje się, że to jest to samo co komórka E3 (nie wiem więc po co jest ta kolumna).
Te 3 kolumny (S, T, U) mają strasznie podobne nazwy i też chwilę mi zeszło, zanim połapałem się która co liczy.

Kolumna C jest to zapewne składnik pozycji E3 a do akwarium dajemy E5/E6. Stąd przeliczają się pozycje kol. T, czyli dobrze - nie trzeba już lać litrami i można sobie zmodyfikować wg własnych pomysłów. Inaczej wypełniłbym więc domyślnie - tak, aby było jak najbardziej praktyczne.

Może jakby dał więcej opisów, bądź nawet taki opisowy help, która komórka za co odpowiada to ktoś niezorientowany łatwiej dałby sobie radę. Inna sprawa, że kalkulator nie musi być dla początkujących.

Pogubiłem się w kwestii sugerowanych dawek. Zacznijmy od wstępnie wypełnionych pozycji, czyli mamy 500 ml nawozu i wlewamy 500 ml do akwarium. Zrównana jest kolumna C oraz S czyli dajemy tyle ile jest sugerowane. I teraz patrząc na kolumnę Fe dawka żelaza dla różnych nawozów jest od mikroskopijnych 0,0045 do gigantycznych 1,5. Nie załapałem więc tego o co to chodzi :(

Myślę też, że bardzo łatwo uniknąć wyświetlania błędu dzielenia przez zero (warunek załatwia tę sprawę).

Aha, nie otwierałem w Mikroszajsie więc może mam nieco zubożone informacje w arkuszu (np. jest kłopot z dymkami) - może w normalnym ofisie jest lepiej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Chwilę pooglądałem i miałem kłopoty aby się połapać.
Najpierw wychodziło mi, że aby dać nawóz w odpowiedniej ilości trzeba użyć 500 ml nawozu tygodniowo (nieco dużo jakby na to nie patrzył). Nosi to nazwę "Sugerowana dawka tygodniowa roztworu [ml] " (kolumna T). te 500 ml jest domyślnie stąd kieruje nieco tok rozumowania na taki sposób nawożenia (oczywiście znalazłem co należy zmienić i sobie z tym poradzić :P ).
No przecież to zależy ile dodasz nawozu tworząc roztwór. Równie dobrze mogę napisać, że w Twoim kalku po dodaniu 1 gr KNO3 do litra wody muszę dozować 10 litrów na tydzień i tak nie powinno być :) Po prawo w kolumnie S masz sugerowane dawki dla nawozów z butelki a w T masz dla tych samych nawozów rozrobionych w wodzie. A kto ile i jak sobie rozrobi to jego sprawa.
Na początku wydaje się, że to jest to samo co komórka E3 (nie wiem więc po co jest ta kolumna).
Te 3 kolumny (S, T, U) mają strasznie podobne nazwy i też chwilę mi zeszło, zanim połapałem się która co liczy.
Komórka E3 to ilość roztworu, a sugerowane to sugerowane. Możesz sobie przygotować roztwór 10000 litrów a wlewać dawkę tygodniową 10 ml dla roztworu (T) lub 1ml dla płynu z buteleczki oryginalnej (S) by osiągnąć sugerowaną dawkę. Nie ma problemu. U to nic innego jak sugerowane dawka na 100 l w/g producenta i te dane sie nie zmieniają bo niby po co ? Równie dobrze mogłem tabeli U nie dawać i użyć we wzorach odpowiednich korekt, ale w tym przypadku trzeb zmieniać formułę jeśli okazuje się że w internecie były sprzeczne dane dotyczące dozowania.
Kolumna C jest to zapewne składnik pozycji E3 a do akwarium dajemy E5/E6. Stąd przeliczają się pozycje kol. T, czyli dobrze - nie trzeba już lać litrami i można sobie zmodyfikować wg własnych pomysłów. Inaczej wypełniłbym więc domyślnie - tak, aby było jak najbardziej praktyczne.
Nie. Kolumna C to ilość dodanego nawozu bezpośrednio do akwarium badź składnik roztworu w zależności od tego czy rozrabiasz czy nie. Raczej nawozów mikro się nie rozrabia. Roztwór jest dla małych akwariów lub tych co dozują z dozownika czasowego. Oczywiście liczby domyślne są dla gotowego nawozu z butelki. Jeśli w E3 i E5/6 masz 1 i 1 lub tą sama wartość ( np. 500/500) to kalk liczy bez rozcieńczania, co podawane jest w S. Rozcieńczasz wpisujesz u góry 1/1 i nie korzystasz z kolumny T.
Pogubiłem się w kwestii sugerowanych dawek. Zacznijmy od wstępnie wypełnionych pozycji, czyli mamy 500 ml nawozu i wlewamy 500 ml do akwarium. Zrównana jest kolumna C oraz S czyli dajemy tyle ile jest sugerowane. I teraz patrząc na kolumnę Fe dawka żelaza dla różnych nawozów jest od mikroskopijnych 0,0045 do gigantycznych 1,5. Nie załapałem więc tego o co to chodzi
No dokładnie tyle sugeruje producent dawać danego nawozu. Przecież ja tego nie wymyśliłem. Tu musisz zapytać Seachema dlaczego podpowiada dawać 1,5 i AR dlaczego 0,0045. Ale rozbieżności wynikają z tego że:
- jak spojrzysz na cała linię nawozową, bo tak podpowiada dawać AR to już nie jest tak mało Fe (1,3). I tu masz fajnie narzędzie na samym dole do sumowania nawozów. Wstaw wszędzie 0 tylko oprócz nawozów AquaRebell i zobacz ile wyszło sumowane Fe.
- i sprawa druga, tu temat do dyskusji, z glukonianu można ładować więcej :) co da się zauważyć po przestudiowaniu kalka (podane są z jakich związków żelaza)
Aha, nie otwierałem w Mikroszajsie więc może mam nieco zubożone informacje w arkuszu (np. jest kłopot z dymkami) - może w normalnym ofisie jest lepiej.
Opisy są w dymkach.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

thors pisze:No dokładnie tyle sugeruje producent dawać danego nawozu.
Dzięki - tu wytłumaczyłeś mi o co chodzi bo z tym miałem największy problem (skąd to wziąłeś - myślałem, że po porostu dałeś jakieś własne szacunki i mnie zdziwiło, że w każdym nawozie inne).

Dla mnie zdecydowanie najlepsze w kalkulatorze jest zebranie dostępnych (i mam nadzieję w przyszłości uzupełnianych) informacji o różnych pomysłach nawożenia mikro, chociażby kwestia tego żelaza różnie polecana przez różne firmy. Dlatego uważam kalkulator za bardzo pomocny dla eksperymentatorów :)

Reszta to kwestia ergonomii. Dzięki za wytłumaczenie. Muszę też otworzyć w Excellu - pewnie jest wtedy o niebo lepiej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Poczyniłem update kalkulatora:
- został dodany opis, reszta jest w dymkach
- kalkulator został okrojony z wyświetlania, dla czytelności, ale funkcje pozostały takie same
- została dodana porównywarka stężeń i sumator dla kombinatorów czyniących mikro we własnym zakresie:
Obrazek
Tu np przygotowanie nawozu a'la linia Profito.
Update w 1 poście.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Dwa pytania

1) Dwie ostatnie kolumny są takie same - przynajmniej taka sama nazwa jest
2) Skąd był brany skład easy life profito - bo są duże rozbieżności między kalkulatorem zulixa a tym ---> już wiem dlaczego mi tak wyszło. Jest ok.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Wytłuszczone jest, ze jedna kolumna dotyczy nawozu gotowego, a druga roztworu. Kalkulator jest specjalnie uzupełniony o liczenie rozcieńczonych nawozów dlatego, że posiadacz akwarium 10 litrów (albo ja i moja kostka 1l) nie jest w stanie dać w tygodniu 1 ml nawozu, bo musiałby podawać dziennie 0,14 ml nawozu z butelki, co jest nie możliwe.
Jeśli podajesz nawozy z butelki firmowej i nie rozcieńczasz to ostatnia kolumna Cie nie interesuje.
Składy sa brane wg. informacji producenta i faktycznie niektóre składy mikro sie różnią od zulixowych, dlatego, że zulixa kalk opiera się prawdopodobnie o http://calc.petalphile.com/pl/ , a tam jest trochę błędów.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

thors pisze:zulixa kalk opiera się prawdopodobnie o http://calc.petalphile.com/pl/
Dokładnie. Składy firmówek poza kilkoma pozycjami są stamtąd.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Moim zdaniem ten kalkulator powinien służyć jako zakładka w kalkulatorze zulixa zgodnie z zachowaniem praw autorskich.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:powinien służyć jako zakładka w kalkulatorze zulixa zgodnie z zachowaniem praw autorskic
Bez jaj :P
Ja nie widzę tu podstaw. Pomysł i realizacja są zupełnie różne od moich. Nie wpadajmy w paranoję :D
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Bez jaj :P
Czyli współpracy nie będzie.

Podoba mi się w tym kalkulatorze, to że można dawkować mieszanki markowych mikro. Jestem na etapie obczajania sumatora. Mam białe pola.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:Czyli współpracy nie będzie.
Możesz sobie zrobić nowy arkusz w np. moim kalku i wkopiować ten, aby mieć wszystko w 1 miejscu, ale nie możesz rozpowszechniać takiego wynalazku :P bo wtedy jest to niezgodne z prawem. Na swoje potrzeby każdy z kalkulatorów możesz modyfikować ile chcesz.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

do pobrania update 21.01.2014
Link w 1 poście.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

do pobrania update 30.06.2016
Link w 1 poście. Ale ten czas leci :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”