Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie w akwarium roślinnym i glony

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

tao pisze:stosunek według mnie jest 20:1 Czy ja źle liczę a może w ogóle nie rozumie tego zagadnienia
Tego nie mamy do końca dopracowanego.... bo:
spider72 pisze:Ważniejsze od stosunków między składnikami jest ich obecność i dostępność. Stosunki tak na prawdę nie mają większego znaczenia...
Jest to chyba większa prawda niż ta dot. "stosunków". Te ostatnie są zresztą przy niezerowych wartościach, np. 10:1 oznacza 10 mg/l NO3 i 1 mg/l PO4 a nie są to wartości np. 0.01. Też widzę problemy z glonami gdy brakuje pewnych pierwiastków. Uważam jednak obecnie jak cytowany spider72. Stosunek ma znaczenie drugorzędne gdy zapewnimy roślinom co trzeba. Stąd mój eksperyment w którym doszedłem do stosunku 2.5:1.
Przyznaję, że czasem jak widzę niektóre glony to wsypuję "na pałę" pewną ilość soli. Na pałę, czyli np. szczyptę w palcach.

Dlaczego "są stosunki" :P?
Zastanawiał się ktoś dlaczego fosfor nazywamy MAKRO gdy podajemy go jako np. 1 mg/l PO4 tygodniowo? Gdy przeliczymy to na fosfor: P to wyjdzie 0.33 mg/l P. Co to więc za MAKRO szczególnie gdy porównamy z żelazem podawanym jako MIKRO w ilości np. 0.8 mg/l?
Fosfor jednak może byś przez rośliny "kumulowany" jak i "głodowany". Dość łatwo sterować bez większego wpływu na rośliny. Dużo związków fosforu powstaje podczas przemiany materii (kupki i te rzeczy) stąd często te 1-2 mg/l jest produkowane w akwarium. Rośliny może pobierają więc więcej niż 1 mg/l które my podajemy zachowując np. stosunek 10:1.
Według mnie "stosunki" wynikają z pewnej wygody, tj. po to aby nie przedobrzyć z jednym ze składników głodząc pozostałym. Nie znaczy to, że mamy się tego trzymać w sposób dokładny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

tao pisze:Robert bez urazy, nie pomyliło ci się przy NO3= 30ml/l a PO4=1.5ml/l to stosunek według mnie jest 20:1 Czy ja źle liczę a może w ogóle nie rozumie tego zagadnienia.
Faktycznie się walnąłem w tym co napisałem - nawożę tak jak podałem azot :fosfor 10 :1 i rezultaty są dobre - wszystko rozumiesz ok - jedno może sprostowanie czy uzupełnienie - Podałem końcowy wynik poziomu NO3 I PO4 30: 1,5 ( i tu faktycznie stosunek wynosi 20:1)w akwarium robotę też robią ryby i inne stworzenia - a o tym nie wspomniałem i pewnie dlatego post okazał sie być zrozumiały tylko dla mnie :) Dodam że nie stosuję jakiś mega dokładnych sprzętów do odważania soli - i tu błąd także występuje, z dozowaniem także- bo używam zwykłych butelek po nawozach z dozownikami i nie wydaje mi sie żeby były niesamowicie precyzyjne. Patrząc również na kalkulator widzimy ze widełki zalecanych ilości do nawożenia są dość duże NO3 - 5-20mg/l tak więc ja pilnuję raczej żeby niczego nie brakło .Czasami podaję też mniej azotanów i fosforanów - kiedy ryby są karmione mrożonkami. Trochę to jest tak na wyczucie. :) Za zamieszanie przepraszam :)
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Łoren pisze: ja pilnuję raczej żeby niczego nie brakło
Łoren pisze: Trochę to jest tak na wyczucie.
Wydaje mi się że o to właśnie chodzi.Kiedyś w ramach eksperymentu podniosłem fosfor do 4 ppm przy azocie 10 ppm i nic się złego nie podziało.Nie było wysypu glonów ani innych rewelacji.Więcej nie podnosiłem z uwagi na krewetki którym P w dużych stężeniach potrafi zaszkodzić.Ale takie rzeczy to można robić przy ustabilizowanym baniaku i stopniowo.Wyliczanie zużycia co do grama moim zdaniem nie ma sensu gdyż zużycie składników odżywczych wzrasta wprost proporcjonalnie do wzrostu masy roślinnej .
pawel
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Robert dzięki .Już myślałem ze mój czas poświęcony na naukę tego zagadnienia poszedł na marne,na szczęście rozumiem co nieco.Głodny wiedzy chciałbym zapytać znowu. Zrobiłem test Fe =0
Zrobiłem roztwór
Chelat żelaza Forte 8 o stężeniu w akwarium po dodaniu 1 ml roztworu Fe=0,077mg/l
Myślę ze na razie wystarczyło by mi stężenie o.77mg/l.Jednorazowo to chyba będzie szok .Jak w ogóle podchodzić do tego i innego nie doboru,podawać np.w 3 dawkach tygodniowo,a może jeszcze inaczej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Standard to 0,7-0.8 na tydzień. Według twojego r-ru i pomiarów wychodzi, że osiągasz to w 10 ml. Jak dodajesz to już mniej ważne, ale tutaj raczej nie 1 raz na tydzień bo Mikro potrafi być usuwane z wody. Tak więc najlepiej byłoby codziennie chociaż oczywiście 3X też tragedii być nie powinno.

Post nie na temat wydzielono tu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 168#121168 - zulix
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
domelek33
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2012, 20:53
Imię: Darek
Lokalizacja: Świdnik
Płeć:

Post autor: domelek33 »

Łoren pisze:Ja zauważyłem u siebie taką zależność występowania glonów szczególnie z rodzaju Compsopogon i Oedogonium .Występowały najczęściej przy niedoborach fosforu - np NO3 na poziomie ok 30mg/l PO4 ok 0,5mg/l . Po podniesieniu fosforu do ok 1,5 mg/l i pozostawieniu azotu na wcześniejszym poziomie glony same ustępowały . Potwierdziło się moim zdaniem że stosunek azot : fosfor powinien się mieć jak 10:1. Akwarium na ziemi , duża masa roślinna ,CO2, oświetlenie 0,5W/L
Co do innych glonów to odnoszę takie wrażenie ze pojawiają sie przy jakiś zachwianiach w akwarium( brak systematycznych podmian , świecenie w różnych porach , nieczyszczenie filtrów, przekarmianie ryb itp. Myślę że wysoki poziom nawożenia ma w takim przypadku wpływ - im bardziej intensywnie nawozimy tym o takie zachwiania łatwiej, o błąd jeszcze łatwiej kiedy akwarium jest małe.
Szukałem i znalazłem - mam dokładnie taką samą sytuację: NO3- 25mg/l, PO4 - 0. Glony takie jak podałeś - opanowały mi zbiornik. Pomiarów dokonałem właśnie jak zauważyłem gloniska - byłem zaskoczony.

Przewertowałem internet, przeanalizowałem wiele opisanych przypadków, porad dotyczących walki z glonem (metoda limitowania fosforu - przeciwstawna metoda EI) i doszedłem do wniosku podobnego do opisu zulixa - nie nawożenie "rozwala" zbiorniki, a zły stan ogólny - czyli "chorowanie roślin" z różnych powodów. Zdrowe rośliny = brak kłopotów.

Zaznaczam, iż jestem początkującym i mało doświadczonym "rolnikiem" - jednak to co ludzie piszą potwierdza taką hipotezę.

Obecnie podniosłem jednorazowo fosfor do 1,5mg/l (wiem, że to może być za gwałtownie - wtedy też czegoś się nauczę) nie zmieniając pozostałego nawożenia. Fe - 0,25.
O wynikach zamelduję.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

domelek33 pisze:Obecnie podniosłem jednorazowo fosfor do 1,5mg/l (wiem, że to może być za gwałtownie - wtedy też czegoś się nauczę)
To nie jest zbyt gwałtownie. Co innego dać od razu 20 mg/l NO3 lub K. Bywały przypadki, że po takiej radzie "dozuj 20 mg/l potasu" ktoś dał na raz i krewetki mu zdechły.
domelek33 pisze:Fe - 0,25
W zależności od podłoża i reszty może to być za mało.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
domelek33
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2012, 20:53
Imię: Darek
Lokalizacja: Świdnik
Płeć:

Post autor: domelek33 »

Eh......, znalazłem przyczynę małego fosforu ;/

Jak dwa tygodnie temu przeszedłem na sole (gotowa mieszanka kupiona w necie), to zaczęły mi się problemy. Dzisiaj sięgnąłem do ulotki tych soli i co się okazało? Dawka tygodniowa fosforu (w tym przypadku czytaj fosforanów) - 0,20 ppm - to jest dużo za mało ;/

Dzisiaj zmierzyłem i roślinki "wciągnęły" 0,50 ppm (oczywiście jest to mało dokładne - za krótki czas na dokładne określenie pobierania). Obecnie mam 1ppm fosforanów - czekamy, co będzie dalej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

No to przez chwilę roślinki będą pić jak smoki :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
domelek33
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2012, 20:53
Imię: Darek
Lokalizacja: Świdnik
Płeć:

Post autor: domelek33 »

Mogę zameldować o połowicznym sukcesie - wysyp zielenic punktowych, po podaniu fosforu - zakończył się. Po kilku dniach od ostatniego czyszczenia - szyby nadal czyste.

Zostały mi nitki, a może to są krzaczki do opanowania. Niestety okres świąteczny nie pozwolił mi na zdecydowaną walkę z nimi (wyjazdy kilkudniowe), ale teraz wracam pełną parą do walki.

Uważam jednak, iż właśnie nie należy zajmować się glonami, tylko zdrową kondycją rośli - a glon wtedy sam ustąpi - po części potwierdzają się te założenia :)

Za kilka dni kolejna relacja z tej "wojny" :)
domelek33
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2012, 20:53
Imię: Darek
Lokalizacja: Świdnik
Płeć:

Post autor: domelek33 »

dawno nie pisałem, ale walka z krasnorostami i zielenicami - wygrana

- bez zaciemniania,
- bez ograniczania nawożenia
- bez chemii

Małe nawożenie mikro, normalne/duże makro plus żelazo i potas. Uzupełnianie fosforu.

Obrazek

Edit: Dyskusja - w galerii - tutaj nie chcę zaśmiecać.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2012, 10:36 przez domelek33, łącznie zmieniany 1 raz.
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Z przodu po prawej to jakas krypcia jest?
carpe diem ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”