Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

CO2 - temperatura i pH a jego rozpuszczalność

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

CO2 - temperatura i pH a jego rozpuszczalność

Post autor: cherry_ukasz »

Ano właśnie, jak to jest. Na pewno im niższe pH tym lepsza rozpuszczalność - przeczytane w innych artykułach. Ale jakoś nie mogę sobie przypomnieć, czy na rozpuszczalność ma wpływ temperatura?
Jak wiecie to piszcie :)
Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Z tego co pamiętam, na rozpuszczalność gazów ma wpływ głównie temperatura. Im niższa, tym rozpuszczalność gazów większa.
pH tu raczej nie ma nic do rzeczy. Jest tylko wskaźnikiem (wraz z kH) zawartości CO2 w wodzie.

Dużo info o rozpuszczalności gazów jest w artykule zulix'a w dziale woda ;)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2009, 18:04 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: CO2 - temperatura i pH a jego rozpuszczalność

Post autor: zulix »

cherry_ukasz pisze:Na pewno im niższe pH tym lepsza rozpuszczalność - przeczytane w innych artykułach.
Ano właśnie jest odwrotnie. Co do temperatury to pisałem o tym we wspomnianym artykule ;)
Przy okazji poprawiłem tam pierwszy akapit, aby był bardziej zrozumiały (niestety czasem człowiek się zapomina że nie pisze dla siebie).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

PareX pisze:...pH można zbić dozując CO2.
Z tym, że jest sens przy miękkiej wodzie. Przy twardej zejście do pH np. 6,8 powoduje wytrucie wszystkich ryb (chociaż zbić można ;) )
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

pH będzie zbite, ale stężenie CO2 w wodzie będzie tak duże, że żaden organizm nie przeżyje :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”