Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Marne rośliny-prośba o pomoc.

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Marne rośliny-prośba o pomoc.

Post autor: Lidka »

Już od dawna moje akwarium mnie martwi,rośliny zamiast rosnąć pokrywają się glonami i brązowieją ,nie mogę znaleźć przyczyny.
Akwarium 112l,postawione na ziemi z ogródka a na to czarny bazalt.Nawożę carbo i potasem w dawce 7ml dziennie.Parametrów nie mierzę.Woda bardzo twarda,nawet po odstaniu.Świecę 8 godz dziennie.
Kilka zdjęć
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Z góry dziękuję za wszystkie porady i sugestie.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 21:04 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiem że nic nie wiem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Może być potrzeba zakwaszania. Spróbuj zakwaszać octem: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 502#129502 lub kwaskiem cytrynowym.
Niestety bez analizy wody nie jestem w stanie podać dawek. Jakby ktoś jechał do Rz. to mógłby podrzucić wodę do mnie.

Jakie oświetlenie i jaka wielkość baniaczka? Podmieniasz wodę?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

Oświetlenie 0,5 W na litr.
Tak robię podmianę ok 15 litrów na tydzień.
Wiem że nic nie wiem.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

1. Nie za dużo tego carbo ?
2. Rośliny rosną czy stoją w miejscu ?
3. Od kiedy masz glony ?

Wg mnie podmiany trochę za małe. Widzę krasnorosty będące wynikiem DOC. Może na początek podmiana 50% i usuwanie martwych liści i zdejmowanie glonów ile się da.


Zrób dokładniejsze zdjęcia liści i roślin.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Lidka pisze:Oświetlenie 0,5 W na litr.
światło godne pełnej linii nawożenia samo carbo i potas nie wystarczą przydało by się ustabilizować parametry NPK pełnym nawożeniem
Proszę tutaj masz poradnik ;)
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8709
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Kto wie co w tej ziemi z ogródka jest.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

A jakim cudem mech i anubias mają się dostać do tej żyznej ziemi by czerpać składniki pokarmowe?
Pozdrawiam
Michał
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Lidka,
Nie za słaba twoja filtracja(biologia).
Jaki masz filtr?.
Fatal
Posty: 95
Rejestracja: 09 maja 2011, 22:45
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Fatal »

U mnie Anubias dał radę. Wypuścił "korzonki". Dodam, że zasadziłem go w podłożu i sam uniósł kłącze do góry
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

oldmike pisze:A jakim cudem mech i anubias mają się dostać do tej żyznej ziemi by czerpać składniki pokarmowe?
....a może składniki z ziemi sa powoli uwalniane do slupa wody? , pozatym mchy i anubiasy nie wymagaja specyjalnie nawozenia i ładnie rosna ,zapytaj kreweciarzy ile nawozów leja do tajwanów:P i jak wygladaja ich maszaki. Przydało by sie zdjecie całosci akwarium zeby ocenic ilosc roslin i miec pełny obraz sytuacji.

niesmiało zasugeruje ci bimbrownie/butle co2 zamiast carbo , co2 lepiej sie sprawdza od AG w wiekszych baniakach z mocnym swiatłem no i zbija ph które ci potas winduje
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Fatal pisze:U mnie Anubias dał radę. Wypuścił "korzonki". Dodam, że zasadziłem go w podłożu i sam uniósł kłącze do góry
chciał żyć to i wypuścił korzonki do wody. Tak właśnie działają korzenie anubiasa, microsorium etc. Czy ziemia oddaje do wody? Jak się w niej często grzebie to pewnie tak. A wg mnie rośliny są zaglodzone. O potasie K i wzroscie pH nie słyszałem.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 258
Rejestracja: 15 sty 2012, 14:07
Imię: Lidka
Lokalizacja: okolice Brzostku
Akwarium: 112 l (to historia)
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:

Post autor: Lidka »

Fotka całości przy odrobinie czasu.Anubians posadzony jest akurat w podłożu.
Filtr jaki posiadam to hanza 302-wkłady:węgiel aktywny,biobale,zeolit i trochę kwaśnego torfu.
Wczoraj zaczęłam podawać ocet w dawce 2 ml.Zrobiłam większą podmiankę.Zakup nawozów w najbliższych dniach bo teraz jestem całkiem spłukana :/
Wiem że nic nie wiem.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Lepiej kup sobie sole zamiast gotowe nawozy. Dużo taniej Cie wyjdzie. Z kubła wywal węgiel i zeolit. Zasyp go tylko samą ceramiką + jakaś gąbka
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Lidka pisze:Fotka całości przy odrobinie czasu.Anubians posadzony jest akurat w podłożu.
Filtr jaki posiadam to hanza 302-wkłady:węgiel aktywny,biobale,zeolit i trochę kwaśnego torfu.
Wczoraj zaczęłam podawać ocet w dawce 2 ml.Zrobiłam większą podmiankę.Zakup nawozów w najbliższych dniach bo teraz jestem całkiem spłukana :/
Cały twój problem bierze się tak jak myślałem z nieodpowiedniej filtracji.
Wkłady które posiadasz w filtrze nie nadają sie do akwarium roślinnego(zabierają pokarm roślinom).
Poza tym węgiel aktywowany powinnaś wyjąc po 2 tygodniach od uruchomienia filtra.
Nie będę pisał co i dlaczego po prostu musisz wymienić wszystkie wkłady, jeśli chcesz jakieś poprawy.
Proponuję na san dół do kosza włożyć gąbkę średnią akwarystyczną(wypełnić cały kosz będzie to najlepsza filtracja mechaniczna jaką możesz zastosować) do środkowego kosza i górnego zakupić eheim Substrat 2l (63zł z przesyłka)taniej nic dobrego nie kupisz.
Podziel to na dwa kosze tak aby w górnym na wierzch substratu dać watolinę (najlepiej 2szt).
Gdy zmienisz wkłady ogranicz oświetlenie do standardowego 2x18W a po podmianie wlej zaparzonej herbaty 1 szklankę(im ciemniejsza herbata tym lepiej) i 20ml Carbo.
Po 2 tygodniach powtórka podmiana 30% i ponownie herbata.
Już po kilku dniach kuracji powinnaś zauważyć że glony zaczynają zmieniać barwę (czerwienieją) to dobry znak i oznacza ,że zmierzasz w dobrym kierunku,wówczas zaczynasz zwiększać karmienie rybek(dodatkowa porcja po kilku godzinach).
Nie zwiększaj światła i nie podawaj nic do wody w tym czasie z nawozów(bez obaw rośliny sobie poradzą).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

tomeksup pisze:Kto wie co w tej ziemi z ogródka jest.
Ja też używam ziemi z ogródka bezproblemowo ;)
Co do filtra to tak jak tao, proponuje.
Z tego co ja widzę zdjęć to posiadasz rośliny mało wymagające które powinny sobie dać radę w 0,3 w/l ale jak już masz 0,5 w/l to musisz ustabilizować nawożenie którego ważnym elementem jest podawanie węgla bo w innym wypadku rośliny głodować będą a glony się rozpanoszą ;)
Pozdrawiam Darek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”