Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Palenie stożków - dla alchemików;-)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Nie ma pewnie takiego Forumowicza co nie powie - PIĘKNY ZBIORNIK!!!

Pytanie ile ten zbiornik ma (czasu)? czy wyprowadzony był od podstaw przez długą żmudną pracę czy przygotowany na za pięć dwunasta na tydzień wystaw? ile kosztowała chemia i inne wynalazki żeby zyskać trochę kolorowego zielska - zróbcie sobie bilans koszty - wygląd.

Znam przypadki, gdzie cwaniactwo bierze rośliny z hodowli, gonione na nawozach i oświetleniu dziennym, wsadza do akwarium czeka parę dni aż lekko się ułożą i pstryka milion fotek, dodatkowo jeszcze rasując je w photoshopie i jest pięknie...

tylko pytanie czym tu się chwalić? czy to jest w ogóle akwarystyka? IMHO chyba nie o to w tym wszystkim chodzi....

Wracając do tematu czy nie myślał ktoś o tym paleniu stożków czysto fizycznie, czy nie jest przypadkiem tak że sztuczne oświetlenie powoduje takie właśnie zjawisko, w końcu woda to ośrodek po którym rozchodzi się światło pochodzące od świetlówek, woda stanowi swojego rodzaju filtr optyczny, który zmienia swoje właściwości wraz ze zmianą jej zawartości (mikrocząstki, molekuły, frakcje, zawiesiny itp). Może przy danej ilości np: związków potasu w wodzie następuje jakieś zjawisko w ośrodku które powoduje nieprzepuszczanie pełnej barwy białej? Może następuje wzmocnienie lub wygaszenie podczerwieni IR lub UV, a może ogólne zawężenie pasma?

Ciekawy jestem jak to wygląda i czy ktoś kiedyś robił badania przepuszczalności optycznej wody z zależności od zawartości związków w niej zawartych. To co powyżej napisałem to jedynie moja teoria, a więc proszę się głośno nie śmiać i nie krytykować ostro. W końcu jak się tak dobrze przyjrzeć filtrom optycznym to też jest ośrodek (szkło krzemowe, germanowe czy gasir plastik) i jego domieszkowanie i mamy filtr. A więc dlaczego w wodzie nie mogłoby coś takiego zachodzić?

Zwróćcie uwagę na jeden fakt, czy zdarzyło Wam się opalać? pewnie tak ... a jak wygląda opalenizna i jej dolegliwości bez kremów itp itd czysta skóra na słońcu?
dalej jak wygląda opalenizna z kremami (filtrami de facto), a jak wygląda to jeśli nie smarujemy się niczym tylko wskoczymy do wody i się wylegujemy? są różnice w opalaniu oraz dolegliwościach prawda?

Chemik ze mnie żaden ale trochę fizyki się liznęło, dlatego takie odważne teorie pozwalam sobie snuć. Przyznam się ponadto bez bicia że nie szukałem nic na ten temat w necie, bo najnormalniej nie mam czasu na "podbój kosmosu", a roboty bieżącej masa. Może ktoś ma jakieś dane na ten temat.

pozdrawiam
mirekkon
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Na moje oko to zbiornik Barra. :-)
Pozdrawiam
Michał
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Czyli co Ei działa :lol: ? A tak poważnie spotkał się ktoś z pełnym opisem tej bańki? Ciekawią mnie zarówno rośliny jak i nawożenie
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

oldmike pisze:Na moje oko to zbiornik Barra. :-)
Nie to nie jest zbiornik Barra :)
thomas.bham
Posty: 73
Rejestracja: 15 sty 2014, 21:22
Imię: Tomek
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: thomas.bham »

[ Dodano: 2014-01-19, 17:23 ]
chudy pisze:Czyli co Ei działa ? A tak poważnie spotkał się ktoś z pełnym opisem tej bańki? Ciekawią mnie zarówno rośliny jak i nawożenie
Tak i nie.
Z moich doswiadczen zalezne jest jaka wode masz do podmian oraz raczej musi to byc zbiornik z szybko rosnacymi roslinami o znaczacej masie zielonej..
Stosowalem ta metode z duzym sukcesem kiedy mialem wode w kranie miekka (gh 2-3) duzo roslin szybko rosnacych jak rotale, p.stellaus,ludwigie chetere itp.
Nigdy nie przejnowalem sie ile czego mam.
Obecnie z moja kranowka nie moge ujechac... kiedy mialem duza mase roslin i tak mialem ogromny wysyp krasnow, zielenic i do tego rosliny jak rotala rosla, ale widac bylo ze cos jej brakowalo.
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Nie mam teraz czasu na przesledzenie,ale zycze milej lektury

http://www.aquariumlife.com.au/showthre ... red/page14
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

mirekkon pisze:Może przy danej ilości np: związków potasu w wodzie następuje jakieś zjawisko w ośrodku które powoduje nieprzepuszczanie pełnej barwy białej? Może następuje wzmocnienie lub wygaszenie podczerwieni IR lub UV, a może ogólne zawężenie pasma?
No kolego Mirosławie, jeszcze kilka takich tekstów i również będziesz miał "fanów". :mrgreen:

Dałem przykład, że przy wysokim potasie rosną rośliny. Przy drugim podejściu (umbrosium) różnica była taka, że w końcu osiągnąłem widoczną fotosyntezę. Bo po prostu wprowadziłem do bilansu więcej chlorków. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak deprymujący był fakt, że przy świetle 1,3W/l i full Co2 nawet nie było bąbla tlenu. Ja wiem, że nie jest on wyznacznikiem jakości. Ale coś jednak sugeruje,że oprócz kationów są i aniony które mają znaczenie w bilansie.
Jako gość który lata temu rozpisywał równanie Schrodingera to jednak stawiam na biochemię. :)
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

oldmike pisze:chudy napisał/a:
...aczkolwiek jak w takich przypadkach mają się mityczne "złote stosunki" ? [/quote]
Może faktycznie szukamy "świętego graal'a"? Ale pesymizmem zawiało :D[/quote]
Albo kamienia filozoficznego :)
mirekkon pisze:Może przy danej ilości np: związków potasu w wodzie następuje jakieś zjawisko w ośrodku które powoduje nieprzepuszczanie pełnej barwy białej? Może następuje wzmocnienie lub wygaszenie podczerwieni IR lub UV, a może ogólne zawężenie pasma?
Zdecydowanie każda substancja pochłania pewną długość światła - jest to wykorzystywane do analizy tych substancji. Tylko... nasze sole nie pochłaniaja w zakresie światła widzialnego a zdaje się, że roślinom to wystarcza (przynajmniej na podstawie wykresów z wikipedii dot. barwników roślinnych). Gdyby się okazało, że barwniki te potrzebują nieco nadfioletu i podczerwieni to zmienia to drastycznie sytuację. Po prosto przy większych stężeniach "czegoś tam" mogłoby się okazać, że rzeczywiście roślina nie dostaje jakiejś tam długości światła.
Według mnie jest też inna sprawa - kwestia hormonów dodawanych do nawozów firmowych. Na pewno powodują, że pędzenie roślin idzie w kierunku najwyższego poziomu z możliwych.
macek.g pisze:Nie mam teraz czasu na przesledzenie,ale zycze milej lektury
54 strony - toż to mi zejdzie do emerytury :P (nie ma szans)

Co do konieczności podmian lub nie to mimo wszystko jak podmieniam wodę to wylewana woda jest słomkowo-żółta. Powstające związki humusowe jak widać nie są przerabiane w akwarium i kumulują się. To już powoduje zatrzymywanie części światła.
oldmike pisze:ako gość który lata temu rozpisywał równanie Schrodingera
Jeśli chciałeś je zastosować do zrozumienia "złotych stosunków" to... jesteś genialny stryjku (cytat).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Marek, widzę, że linki ode mnie się szybko rozchodzą po światku roślniarzy :) Ah ten Tyman.
W kwestii sprawy moim zdaniem klucz to mikro przy światełku o jakim myślimy w domyśle tego posta :)
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

oldmike pisze:
mirekkon pisze:Może przy danej ilości np: związków potasu w wodzie następuje jakieś zjawisko w ośrodku które powoduje nieprzepuszczanie pełnej barwy białej? Może następuje wzmocnienie lub wygaszenie podczerwieni IR lub UV, a może ogólne zawężenie pasma?
No kolego Mirosławie, jeszcze kilka takich tekstów i również będziesz miał "fanów". :mrgreen:

Dałem przykład, że przy wysokim potasie rosną rośliny. Przy drugim podejściu (umbrosium) różnica była taka, że w końcu osiągnąłem widoczną fotosyntezę. Bo po prostu wprowadziłem do bilansu więcej chlorków. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak deprymujący był fakt, że przy świetle 1,3W/l i full Co2 nawet nie było bąbla tlenu. Ja wiem, że nie jest on wyznacznikiem jakości. Ale coś jednak sugeruje,że oprócz kationów są i aniony które mają znaczenie w bilansie.
Jako gość który lata temu rozpisywał równanie Schrodingera to jednak stawiam na biochemię. :)
Światło twoje nie jest tu akurat wyznacznikiem, można mieć i 1,5W/l i nie będzie palenia stożków.
Tu prosty przykład jak wiele czynników ma wpływ na jakość docieranego światła do rośliny.
http://www.youtube.com/watch?v=gfMjbO1zLqI

To co pali stożki moim skromnym zdaniem to ilość docierających lumenów do rośliny.
Może zamiast wielkich wywodów na ten temat,wpływu poszczególnych soli na palenie stożków wystarczy podnieść wyżej oświetlenie i problem zniknie.
Wówczas cała teoria o nadmiarach pierwiastków, może się okazać wysnuta z palca.
Nie chciałem wkładać kija w mrowisko i burzyć mitu,a pokazać jak to wygląda z mojego punktu widzenia(laika) amatora rozsądnego solenia.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

tao pisze: To co pali stożki moim skromnym zdaniem to ilość docierających lumenów do rośliny.
Może zamiast wielkich wywodów na ten temat,wpływu poszczególnych soli na palenie stożków wystarczy podnieść wyżej oświetlenie i problem zniknie.
Tao, zamiast podnosić to można też jedno źródło wyłączyć. Większa oszczędność energii a skutek podobny.
Tak jak W/l tak i lumeny mogą wprowadzać w błąd. Bo ile lumenów zawiera w sobie świetlówka typu Fluora lub Aquarelle? Niewiele.
Najważniejsze dla rośliniarzy jest widmo. Po co pchać zielone czy żółte widmo jak i tak rośliny z tego nie korzystają?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tao pisze:To co pali stożki moim skromnym zdaniem to ilość docierających lumenów do rośliny.
Wystarczy 1,2 W/l? Tyle miałem i popalone stożki wzrostu... Zszedłem do 0,6 W/l zmieniając baniak i problem się nie zmienił.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

zulix pisze:
tao pisze:To co pali stożki moim skromnym zdaniem to ilość docierających lumenów do rośliny.
Wystarczy 1,2 W/l? Tyle miałem i popalone stożki wzrostu... Zszedłem do 0,6 W/l zmieniając baniak i problem się nie zmienił.
Masz talent. :mrgreen:
I na tych samych roślinach?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witam ponownie, tym razem teorii nie będzie tylko krótkie pytanko.

Czy ma ktoś może ten sam problem palenia stożków kto używa HQI w roślinniaku? Czy palenie stożków dla lamp HQI jest takim samym problemem jak dla reszty która używa innego sztucznego oświetlenia?

ja niestety nigdy HQI nie miałem, korzystałem ze świetlówek aquarele tak więc nie mam doświadczenia i dlatego pytam

p.s.
Jaro fotosynteza to nie tylko barwniki, poza tym niema czegoś takiego jak granica światła widzialnego to jest płynne (w sensie ciągłości) tym bardziej dla roślin, fali pojedynczej możesz już nie zobaczyć, ale bliskie pasmo fal owszem; bardzo prosty przykład widział ktoś kiedyś kamerę z reflektorem IR oświetlającym, proszę spojrzeć na niego w nocy widać wyraźnie jak jarzą diody, ale światła które promieniuje nie widać. Gdzieś kiedyś czytałem w opisach świetlówek akwariowych i ich pasm że rożne długości fal stymulują różne procesy wzrostu rośliny. A swoją drogą ciekawy by był eksperyment gdyby obciąć pasmo UV oraz IR zakładając filtr jednego i drugiego pasma, co na to rośliny? jeśli to co jest ogólnie przyjęte jest prawdą nie powinno to na nich wywrzeć żadnego wpływu, a jeśli tak nie jest?

A tu ciekawa lektura podnosząca stan wiedzy niektórych rośliniarzy: http://tropicjungle.blox.pl/2010/02/Dos ... oslin.html
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Mirek
Bardzo fajny artykuł ale jeżeli później można przeczytać w komentarzach autora
"Gościu z pytaniem o czerwone liście - szczerze mówiąc nie zastanawiałam się nad tym, lecz skoro widzimy czerwoną barwę liścia, znaczy to, że właśnie czerwone światło jest odbijane, czyli nie pochłaniane. "

to już ten artykuł mi się wydaje do generalnego przeglądu.

Pytanie było do Zulixa ale z ciekawości zapytam, o co Ci chodziło w stwierdzeniu, że "fotosynteza to nie tylko barwniki"? Całość procesu?
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”