Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Palenie stożków - dla alchemików;-)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
mareecki
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2014, 11:40
Imię: Marek
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: mareecki »

oldmike pisze:

A jak podajesz mikro po podmianie?

.
Mikro podawałem dwa dni po podmianie. Kiedyś badałem możliwość że to mikro pali stożki, więc przestałem podawać w jednej dawce zaraz po podmianie. Potem rozbijałem dawkę tygodniową na trzy zaczynając od następnego dnia po podmianie. Potem zrezygnowałem z mikro całkiem. Za każdym razem efekt ten sam...popalone stozki. A dlaczego dwa dni po podmianie? Bo z podmianą podaję potas a dzień po podmianie fosfor ;) Powinienem użyć czasu przeszłego bo już nie podmieniam wody :)
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Michale przeczytałem Twój post kilkanaście razy i nie ogarniam. Jakby Ci się chciało uprościć to jakoś chociaż z grubsza w formie schematu z przykładowymi wartościami liczbowymi.. :mrgreen:
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Daj mi trochę czasu. Mega hipotezy się nie sprawdziły, hipotezy jakby tak. Jak się zna skład mikro to wsio widać. TPN odstawiony:-) na kolanach wrocilem do rolniczych chelatow. 1-2 dni brakuje by wsio obczaic. Sam z lekka w szoku jestem.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

oldmike pisze:Czy istnieje stała dysocjacji kompleksu metalu i chelatu?
Chelat należy do grupy kompleksów czyli jest to jon metalu który otoczony jest czynnikiem chelatującym (ligandem). Stąd jest stała trwałości kompleksu (takiego chelatiu) i mówi ile jonów metalu jest w postaci wolnej a ile w postaci kompleksu. Stąd właśnie pisałem, że z tego powodu trwałość kompleksu powinna być dość mała.
oldmike pisze:1-2 dni brakuje by wsio obczaic
ale to chyba w obliczeniach bo eksperymenty 1-2 dniowe na organizmach żywych dają tylko wtedy wiarygodne wyniki jak te organizmy trafia szlag.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

zulix pisze:
oldmike pisze:1-2 dni brakuje by wsio obczaic
ale to chyba w obliczeniach bo eksperymenty 1-2 dniowe na organizmach żywych dają tylko wtedy wiarygodne wyniki jak te organizmy trafia szlag.
Właśnie sam jestem w szoku. Wychodzenie z nadmiarow trwa wieki. I poważnie, cos o tym wiem. Ale reakcji na ciut mikro to się nie spodziewalem. A dawka TPN na wyjalowionej wodzie sporo mi mówi. Właśnie brakowało mi wiedzy nt roznic pomiedzy cu i zn. Teraz mam zamiar się dowiedzieć. Bo wyrywanie roślin z podloiza przez fotosyntezę osiagnalem ale wzrost jest minimalny.

Edit.
By nie być gołosłownym i podejrzewanym o mataczenie wklejam foty co dawka TPN zrobiła. Dawałem ją przez 3 dni. Pierwsze dwa dni to po 1/4 dawki, w trzecim 1/2 zalecanej tygodniowej dawki producenta.

Obrazek

By nie być posądzony o oszustwo bo obok widać dyfuzor CO2, załączam fotkę z rana. CO2 podaje non-stop.
Obrazek

Niech Was nie zmylą bąble na szybie bo nawożę NH4 i wszystkie szyby są pokryte delikatnymi niteczkami. To poroniony pomysł na niestabilny zbiornik dawać jony amonowe. Ale miałem w tym cel i ciut teraz się z tym borykam.
I tyle osiągnąłem za pomocą 1 dawki TPN oryginalnego. Problem polega na tym, że:
- znów spadają liście
- chlorozy nie zniknęły
- wzrost na takie bąblowanie jest niewielki.

Więc Cu odpowiada za bąblowanie ale za wzrost i opadzinę zdrowych liści odpowiada cynk. Mogę dodać kolejną dawkę TPN tylko po co? Czy brakuje mi Fe, Mn, Cu? Wątpię. Więc podałem mikro własnej roboty gdzie Cu do Zn jest 1:3 (edit). Białe stożki mayaci się lekko zazieleniły czyli za syntezę chlorofilu nie tylko odpowiada Fe ale również Zn. Własnie znajomość składu nawozów, czysty żwir i wyjałowiona na wstępie woda pozwala mi wyciągać takie wnioski.Zobaczymy co dziś dzień przyniesie bo rotale nie ruszyły wcale.
Nie piszę, że TPN jest beee. Może być rewelacyjny na moją łódzką kranówę gdzie cynku mam w wodzie 0,0205ppm. Robiąc podmianę 25% wprowadzę 0,005ppm Zn i być może to wystarczy by osiągnąć sukces. Podając 0,02ppm Zn z soli straciłem stożki.
I czym innym jest karłowacenie stożków a czym innym palenie stożków. Ale wychodzi mi na to, że za oba odpowiada cynk niedobór/nadmiar.
Mam nadzieję, że dyskusja w tym wątku wszyscy traktują jako dywagacje. Na swoim zbiorniku w galerii mam zamiar wkleić nawożenie i pokazywać foty roślin. Ale muszą urosnąć bo jak na razie z małego heńka urósł mi duży. A heńkiem to Wam raczej nie zaimponuje. :D
Ostatnio zmieniony 29 sty 2014, 8:38 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

oldmike pisze:Więc podałem mikro własnej roboty gdzie Cu do Zn jest 3:1
A tu się nie rypnąłeś przy pisaniu ? zmęczoną, wieczorową porą :) Nie czasem 1:3
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

thors pisze:
oldmike pisze:Więc podałem mikro własnej roboty gdzie Cu do Zn jest 3:1
A tu się nie rypnąłeś przy pisaniu ? zmęczoną, wieczorową porą :) Nie czasem 1:3
Qrde, rypnąłem :mrgreen:

Edit 10.02.2014

Pokrótce. Może się komuś przyda, może nie, ale dyskutować zawsze warto.
Wystartowałem 18 stycznia. W akwa była czysta kranówa wlana w grudniu ubiegłego roku. Do akwa wsypałem jedynie K2SO4 i KNO3, obniżyłem światło do 0,65W/l i ciut mchów obsadziłem.
18 stycznia zrobiłem mega podmianę na RO. 110l na 170l netto. Do akwa wpadło sporo potasu, mniej Ca i ciut Mg. W akwa były jedynie falujące nity.
Sprawdziłem NO3. Zero. Ponieważ fosforu w ogóle nie dodawałem też było 0. Stąd falujące nity. Compsopogon bo i CO2 z lekka zakręciłem no i krasne w sporej ilości. Jako mikro od początku wlewałem Seachema Fluorisha.
Zero bąblowania. Wzrost zerowy. Zamieniłem Seachema na Rebell Flowgrow. To ten sam skład, dużo Fe reszta w niewielkich ilościach w solach. Zaczęły mi brązowieć liście a bąblowania jak nie było tak nie ma. Ponieważ z każdą podmianą zaczęły mi karłowacieć rośliny podejrzewałem bor. Na początku szła kropla boroetylenoaminy która nie pomogła. Międzywężla były coraz krótsze a liście coraz mniejsze. Bąblowania nadal nie było. Z początku podejrzewałem niski poziom chlorków ale NaCl nie pomogło. Zatem musiałem się skupić na manganie.
W trzy dni podałem dawkę tygodniową TPN oryginalnego. W dawkach 1/4, 1/4 i 1/2. Już po drugiej dawce bąblowanko się pojawiło, po całej szampan w akwa. Ale wzrost mizerny. Eureka. Cynk. I sobie zrobiłem mikro gdzie było Mn, B, Zn. I borem spaliłem stożki.
Boru nie podawałem z kwasu borowego ale z jakiegoś aminokwasu. Może by nic nie było gdybym kwas borowy wlał. Ale stało się. Wszystkie stożki stellaty, 2/3 stożków Cuby, wywłócznik rdzawy, rotale w diabły. Oki, podmiana. Ale bez sensu dosypałem węglanu wapnia by zblokować bor. Znów miałem Ca>K i egzystencja. Zero bąblowania.
Wpadłem na genialny pomysł sprawdzenia cynku przez duży fosfor. Właśnie to się stało kiedy zobaczyłem, że bor pali mi rośliny. Było już 7ppm PO4 w akwa. Rośliny aż skręcały się do światła, a wyłączyłem światło by rośliny nie pobierały boru. I już pierwsze wnioski kiepskie poszły. Fosfor nie blokuje cynku. Wróciłem do wysokiego K a PO4 nadal wysokie trzymałem. Zszedłem do 5ppm z PO4. W dwa dni wywłócznik rdzawy zrobił się zielony. Rdzawy był jedynie na nowych przyrostach. Na Cubie chlorozy międzyżyłkowe, stożek kiepsko wybarwiony. Helferi miała szarawy kolor i jakby była stłoczona na nowych (rozetka). Liście ludwigi pofalowane. No i na erectusie nowe liście zaczęły mi brązowieć i gnić. Fe jak zblokuje Mn to najwyżej zbrązowieje, jak PO4 zblokuje to już większy problem. Podmianka, nie zamierzam mikro przebijać makro. Zszedłem do 3,6ppm PO4 i wrzuciłem żwirek na zbijanie PO4. Podmianę zrobiłem na kranówie by wpadł cynk. U mnie w kranie jest 0,02ppm Zn. Z podmianą wpadło 0,004 czystego cynku. Jakby lepiej ale nadal cynk jest blokowany. Mangan się przesunął do młodych liści. Cynk, moim zdaniem nie jest aż tak mobilny i wzrost nadal jest kiepski na niektórych roslinach. Ekstra cynki nie pomagają. Jak jest blokada mikro przez makro to nie ma wafla.
To samo przeżywałem gdy uporczywie się trzymałem 40:10 Ca do Mg. Białe stożki. Mogłem lać 1ppm Fe i co najwyżej nity urosły a chloroza nie znikła. Robię dziś podmiankę na RO. Zejdę do 2ppm PO4. Dziś przyjdzie mikro plus. Przy RO jego zamierzam lać. Ale na wysokim K, mikro trzeba lać minimalnie. Ja zacznę od 0,03Fe na tydzień. Po dawce TPN tygodniowej miałem szampan. Gdyby tam było więcej Zn to już na allegro rośliny bym spylał. :D
Moim zdaniem:
magnez - blokuje Fe
fosfor - mangan i cynk
azot - miedź
Ale jak zwiększona dawka mikro nie pomoże to będę wpierw szukał blokerów w makro. Bo na wysokim K i niezerowym fosforze to szaleństwo lać dużo mikro.

Aaaa. I jeszcze jedno. Zajmowałem się głównie makro i przez moment podejrzewałem magnez. Wysoki fosfor miał pomóc wchłonąć niską dawkę Mg którą trzymam w akwa. Ale co zrobił to widzicie powyżej. Na 40Ca, 30K i 4Mg podałem 1ppm Mg. Od razu końcówki liści opadły a blyxa się skręciła. To jest właśnie działanie Mg na wysokim świetle. Teraz woda do podmian ma 40K 30Ca 5Mg i K będzie wzrastać z KNO3.
Tutaj fotka Cuby. Na dzień dzisiejszy mam 44K 32Ca i 5MG. Teoretycznie, bo nie wiem ile tego zeszło. I prawie 3,3PO4. Zwróccie uwagę na liście. Tam gdzie brązowo to jest własnie Fe. Kolega od którego ją dostałem (ładną ale chlorotyczną) nawozi Rebellem + Jakieś ekstra Fe dodaje. To jest dowód, że Fe może być w roślinie ale chlorozy będą nadal. Im wyej tym moje przyrosty (mangan/cynk) też odpłynął w górę ale ponieważ nie dawałym tyle Fe końce liści są czyste.
Obrazek
Pozdrawiam
Michał
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Do alchemików i znawców stożka
Co można wywróżyć z tych stożków
Obrazek
Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Nawóz o dużej zawartości fe. Po4 powyżej 1ppm. Liście nie podwiniete czyli k do mg prawidłowe albo słabe światło. Nie widać problemów z ca. Rozowe zabarwinie mlodych lisci sugeruje wysokie mg. Gdzie można odebrać nagrodę?:-)
Pozdrawiam
Michał
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Chodziło mi raczej o odpowiedz dlaczego jeden stożek jest jako tako dobry a drugi poskręcany .Są w tych samych warunkach obok siebie
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Jeden dostał większa dawkę co2? U mnie tez 2/3 Ludwig polecialo od boru. Ten co nie poleciał był zasłonięty przez te dwa. Był w kącie więc i światełko miał mniejsze. Dopóki roślina nie ma bodźca do rosniecia nic sobie nie robi z tego co jest w wodzie.
Pozdrawiam
Michał
sum
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2012, 14:18
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Warszawa
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: sum »

Bez przesady...2cm nie może zrobić takiej różnicy w dostępności CO2,światła czy nawozu.To co zauważył Janusz zawsze mnie intrygowało.Rozumiem jak spali wszystkie stożki z jednego gatunku,ale przy takich samych warunkach pali co któryś tam.To jest największa zagadka.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Będę na kompie to wrzuce fotki. U mnie odległość wynosiła 5cm.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Janusz, masz cos w podlozu, czy goly zwir ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jak powiedziałem tak zrobiłem. przetrzymałem akwarium HT bez podmianek 3 tygodnie i ... klapa.
Nie nawożę solidnie, ale nie nawożę wg testów. Nie jest to EI, ale i tak prawdopodobnie dochodzi do kumulacji. Do spalonych czubów kilku roślin doszedł "gnój" glonowy na innych.
Dodatkowo spaliło czuby kilku popularesom. Zamiast mieć problem z kilkoma roślinami mam z większością. Z roślin, które miały spalone czuby minimalne lepiej ma się Amanii glaciris, ale uprzednio tez były okresy ładnego wyglądu więc nie jestem pewien, czy to jest głównym powodem poprawy, szczególnie, że na bieżąco zmieniam nawożenie.

Wczoraj duża podmianka wody i dozuję już nawóz Tetra Planta Min.
Muszę jeszcze nieco popracować aby znaleźć co u mnie najbardziej rozwala ekosystem. Na razie nie mam ochoty na testowanie wody co 2 dzień więc "nigdy więcej bez podmianek" (nie dotyczy to oczywiście kreweciarni, gdzie jest LT i standardem są podmianki co 3-4 tygodnie).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”