Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Palenie stożków - dla alchemików;-)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Tomasz S pisze:Ja dodaje dodatkowo 5 ppm magnezu i jest dużo lepiej. Nie pali. Potasu też leje tylko 10 ppm.
Wczoraj wystartowałem. 30K, 20Ca i 4,5Mg. Tylko strasznie mętna woda się zrobiła (pierwotniaki?). Fe 0,01ppm i czekam na chlorozy zanim cokolwiek wleje z mikro.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

oldmike pisze:Witajcie pod dłuuuugiej przerwie.
Czy problem jest rozwiązany i można otrzymać gotowca? Zamierzam wrócić do holendra. :D
A niech mnie gęś. Zaginąłeś jak kekon we Wietnamie :)
Pytaj macka i tymana. Sypią po łopacie dolomitu ostatnio. Jadę w góry stołowe to może też sobie zwiozę coś na przyczepie :roll:
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Widzę, że trzeba będzie częściej zaglądać na podforaka ;)
Co do popalonych, mam swoją teorię, że bardzo dużo zależności odpowiada za wystąpienie tego zjawiska, łacznie z kwestiami nie związanymi z nawożeniem.... 8-)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

marlowe pisze:Widzę, że trzeba będzie częściej zaglądać na podforaka ;)
Co do popalonych, mam swoją teorię, że bardzo dużo zależności odpowiada za wystąpienie tego zjawiska, łacznie z kwestiami nie związanymi z nawożeniem.... 8-)
To pisz. Wstyd to nic nie robić. Fosfor przy wysokim świetle to zabójca dla roślin . 0,1 ppm i zastopowana fotosynteza. Sam jestem w lekkim szoku. Strącam fosforany do zera. Potasu mam dużo. Na dziś, każda ilość fosforanów to blokada mikro. Chloroza, wąskie liście,płożenie roślin, bordowienie łodyg, i brak bablowania. Potasu już się nie boje ale fosforem jestem zaskoczony.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

A można wiedzieć przy jakim pH utrzymujesz ten potas na poziomie 30?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

duch amazonski pisze:A można wiedzieć przy jakim pH utrzymujesz ten potas na poziomie 30?
nie wiem. Phmetr ma zamowione baterie. Kh mniej niż 4. Spiek pod wlotem do filtra.
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

oldmike pisze:To pisz. Wstyd to nic nie robić.
Ze 2 lata temu uruchomiłem 50L na benibachi, żadnych nawozów, tylko podłoże, lekkie co2 i małe światło, (oczywiście 100% RO - mineralizowane mg,ca,na) - rosło wszystko przez pełny rok, nawozy tylko siki krewet i to co z pokarmu zostało. Bardzo duzo różnych gatunków roslin a przede wszystkim ammanie, może nie wybarwione w stopniu doskonałym, ale duże pełne liście.....

Rok temu zrobiłem dokładnie to samo, wszystko to samo, te same krewety, ten sam zbiornik, to samo tylko że nowe podłoże, znów bez nawozów, znów z małym co2 i delikatnym światłem i powtórka - wszystko ładnie rosło, żadnych glonów. aha oczywiście lampa i światło to samo

Minął kolejny rok, uruchamiam ponownie ten zbiornik na identycznych j/w parametrach i ....popalona ammania, popalony jak od zapalniczki didiplidis :idea: Wszystko rosnie jak w poprzednich tylko widoczne z daleka popalone stożki wzrostu!

Różnica miedzy tymi 3 zbiornikami była tylko jedna, tamte "dobre" 2 akwaria stały w zupełnie innym miejscu niż to 3. Czyli czynniki zewnętrzne miałyby wpływ??
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ja postawiłem kosteczkę 20l na Plainum soil. Oświetlenie oryginalne czyli 6 W jakieś 7 godzin dziennie. Zero nawozów tylko to co ukupkaja krewety i co pokarm zgnije i...... Nigdy ale to nigdy nie rosły mi tak gwiazdy, macandry, bucki. Światła nie ma nie wiem jakiego ale kolor jest piękny. (zero CO2).
Nakręcony efektami wczoraj zalałem 112l na Benibachi normal zobaczymy czy będzie podobnie.
Obydwa zbiorniki na czystej RO plus mineralizator Gh+
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

pawprz pisze: Obydwa zbiorniki na czystej RO plus mineralizator Gh+
A skład znasz GH+?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Jedyne co moge ci napisać to to:

Bee Shrimp Mineral Gh+ został specjalnie opracowany z myślą o hodowli krewetek Bee, bumblebee i Tiger. Ma za zadanie remineralizować wodę RO, deszczówkę, wodę destylowaną etc. Podnosi on całkowitą twardość bez widocznego podniesienia twardości węglanowej (KH). Jest to szczególnie ważne dla krewetek pochodzących z habitatu o miękkiej wodzie (KH/°dH: 0.06/1.0).

Bee Shrimp Mineral GH+ posiada wszystkie ważne minerały i pierwiastki śladowe, których krewetki potrzebują dla dobrego samopoczucia, właściwego wybarwienia, udanego rozmnażania i prawidłowego wzrostu. Wspiera również wzrost roślin i regenerację mikrobiologiczną wkładów filtracyjnych.

Bee Shrimp Mineral GH+ nie wpływa bezpośrednio na pH;

Stosowanie:

Wymieszać z wodą poza akwarium, Bee Shrimp Mineral GH+ rozpuszcza się prawie całkowicie w ciągu kilku sekund, i woda nadaje się od razu do użycia. Opakownie należy zamknąć szczelnie po użyciu.

Dawkowanie:

Używać do podniesienia remineralizacji wody RO, destylowanej, deszczówki etc. tak aby osiągnąć całkowitą twardość na poziomie 6 stopni i przewodności 200 +/- 50 µS (Microsiemens). Zwykle 1 łyżeczka (3 g) na 20 litrów wody jest wystarczająca. Łyżeczka jest dodana do zestawu.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Skład tych minerałów o których piszesz:
17,88 % Calcium
6,76 % Magnesium
2,11 % Kalium
0,69 % Hydrogenkarbonat
41,50 % Chlorid
16,91 % Sulfat
0,35492 % Spurenelemente
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Jeśli mogę wrócić do tematu. Napisze że podoba mi się wzrost roślin na tym aktywnym podłożu bez nawożenia. Kolor jest super i nie trzeba kosić co tydzien tylko rośnie powolutku. w wolnej chwili wrzuce wam zdjecia rotali macandry i ludwigi normalnie miodzio. Wspomnę tylko że wyłączyłem Ledy i świeci tylko dwie świetlówkowi 8500 i 6500 19w T8 od 9:00 do 20:00
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

oldmike pisze:
pawprz pisze: Obydwa zbiorniki na czystej RO plus mineralizator Gh+
A skład znasz GH+?
Producent zaleca~ gh 6, czyli wychodzi jakieś ca:mg 25:9
Ale co robi podłoże to nie wiemy.
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Post autor: JaroGL »

Witam
Panowie minęło parę lat i chciałem zapytać czy macie już receptę na niepalenie stożków? ;)
Niedługo startuję z nowym baniakiem i i fajnie byłoby w końcu poznać receptę na to cholerstwo. :ściana:
Podłoże planuję jałowe, nawożenie sole + intermag. Woda 50/50 kran + Ro, czyli Ca 25, Mg 6, kH 3, Gh 7.
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Odpowiedz jest prosta...a zarazem trudna,za palenie stozkow definitywnie i bezposrednio odpowiada B i w mniejszym stopniu Ca.
W razie problemow najpierw dzialasz z Ca,jesli nie przynosi to rezultatow dzialasz z B,z tym ze nie podnosisz konkretnie samego B,ale zwiekszona ilosc B wraz z mikro ,w rozbitej na dawki dziennie.W odstepie tygodnia powinienes zobaczyc rezultat.
Niestety gorsza sprawa jest taka,ze Bor dziala w obie strony i granica jest "waska",dlatego dawkowanie B powinno byc stosunkowo niskie,przykladowo u mnie efekty widac przy 0.002-0.004 B tygodniowo.

Niestety istotne jest to co pisalem w pierwszym zdaniu czyli" dzialanie bezposrednie" to jest jako pewnik,gdyz te dwa pierwiastki odpowiadaja z "budowe mlodych" i zadne inne,ale rowniez sa ze soba w anygonizmie z mojej wiedzy,oraz z wiedzy zaczytanej "surowy" balans powinien wynosic okolo 500-1 Ca-B,ale jak wiemy w roslinie jest sporo Ca...



Well, the activity of Calcium is not all that well understood. There are two fundamental differences between these two ions that may give a clue, and this is what is so bizarre about the idea of K+ toxicity:
High Ca++ levels in the cytoplasm of the plant is extremely toxic.

The plant develops some very restrictive Ca++ uptake mechanism to counter the threat.

Ca++ is very mobile within the leaf but is does not travel from the leaf. Over the life of the leaf Ca++ does not leave but only accumulates.


Wiec korygowanie Borem powinno w jakis sposob pomoc .


Natomiast niestety dochodza kwestie "posrednie w dostepnosci dla danego momentu" dla tych dwoch pierwiastkow i dla kazdego gatunku,a nawet lodygi,gdyz czesto widzielismy-widzimy objaw danego gatunku w postaci kilku lodyg obok siebie ,"a pali" tylko 2-3 lodygi

Mozna to nazwac, jak kiedys Michal to zwal "konkurencyjnosc pokarmowa dla danej lodygi"-slabsze przegrywaja.


Wiec podsumowujac o ile mozemy znac bezposrednia wine danego pierwiastka na dany problem to juz niestety trudniej jest odczytac posredniego winowajce i tutaj juz dochodza kwestie sprawdzen roznych kombinacji itp.


Oczywiscie jest tez zasada "przypadkowosci-szczescia" gdzie ludzie z danym przypadkami nie maja do czynienia,ale to wychodzi z ich niewiedzy niz z obiektywnych dzialan.



Przetlumaczone:

Badania : kontrolowane eksperymenty
Prawdziwa i rzetelna wiedza nie spada z nieba, ale jest zazwyczaj ciernista i uciążliwa. W naukach przyrodniczych jest to eksperyment kontrolowany badaniami naukowymi- na podstawie obserwacji empirycznej. Dla każdego eksperymentu ważne jest ustalenie wyraźnego celu (co chcemy dowiedzieć się) i odpowiedniej metody (jak możemy się dowiedzieć). Wielu akwarystów chce się czegoś dowiedzieć, ale używa całkowicie niewłaściwych metod, które nigdy nie wyciągają wiarygodnych wniosków. Właśnie dlatego akwarystyka jest tak poplątana wszelkiego rodzaju spekulacjami. Solidna (zweryfikowana eksperymentalnie) wiedza, aby na nią spojrzeć. Ale tylko garstka akwarystów ma czas, umiejętności i sprzęt, aby poradzić sobie z tym trudnym zadaniem.


Na podstawie badań teoretycznych i kontrolowanych eksperymentów można następnie wyciągnąć cenne wnioski nawet w przypadku zwykłej praktyki akwarystycznej. Chociaż prawdą jest, że wielu akwarystów może założyć i prowadzić piękne akwaria, pytanie brzmi, w jakim stopniu jest to kwestia szczęścia (odpowiednia zależność okoliczności) oraz wynik solidnej wiedzy i doświadczenia, które można powtórzyć w dowolnym miejscu i czasie na żądanie. Być może największym wrogiem zdobywania odpowiednich umiejętności akwarystycznych jest brak logicznego rozumowania i krytycznego myślenia. Wielu akwarystów często twierdzi własne poglądy, nie przyznając, że mogą się mylić (= zaburzenie zwane „uprzedzeniem potwierdzającym”).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”