Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Palenie stożków - dla alchemików;-)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Zulix. A ile lejesz po4? Wiesz, ze on doskonale blokuje potas? Na domiar złego blokuje jeszcze mikroelementy typu fe, zn, cu. Stad może być karlowacenie. Wiele roślin mi ruszyło odkąd mocno zbilem po4 i zacząłem podawać mikro plus. Cynk, drogi kolegi, cynk. I ca go blokuje i fe i nawet fosforany. Ja nie mowie, ze trzeba z po4 zejść do zera.
Szukam mechanizmu blokowania potasu przez po4 i go nie znajduje. Jedynie do łba mi przychodzi synergia z magnezem fosforu. A jego wpływ na potas znam doskonale. Łodygowice lubią k. Ale cześć roslin typu erectuys, pelzacz, indica, nesaea i mam nadzieje, ze wallichi lubią cynk. To co zrobił mi bor to pikus co zrobił fosfor. Po borze tylko się spaliły i juz mocno odbiły. Ale fosfor siedzxi w rtoslinie i nawet nie odpusci, choć w wodzie mam go juz zero. I teraz przeglodze trochę rośliny.
Doastalem od kumpla roślinę. Nawy nie wiedziałem jaka to jest. Okazało sie, ze to ammania green. Nawy nie przpuszczalem, ze ona może rosnąc:-) a potas mam mega wysoki. 45k do 30ca i 5mg. Teoretycznie nie powinienem mieć stożków a dolne winny mieć chlorozy od mg. No, a mam niedobory potasu od fosforu. Abstrakcja, co nie?
Kumpel wystartował z akwa na polecanych przeze mnie parametrach. Na zwirze, rzecz jasna. Zobaczymy jak u niego urosnie. I czy w ogóle:-)
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

oldmike pisze:Zulix. A ile lejesz po4?
Lałem około 1 mg/l i to się raczej skumulowało. Rozrobiłem teraz nowy nawóz, ale jeszcze w nim jest fosfor. Zapewne zrobię z ciekawości nawóz bez PO4. Jak nie zadziała to zleję obie flaszki i będzie standardowe dozowanie PO4.
Za dużo mam gupików więc pewnie mam za dużo PO4. Zmierzę jak mi się będzie chciało (a o to trudno). Może rzeczywiście PO4 źle współgrał z poprzednim nawozem Tetry (Red Pride).
oldmike pisze:Wiesz, ze on doskonale blokuje potas?
Tego nie wiem. O magnezie i wapniu słyszałem w "jakimś kościele".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

thors pisze:Janusz, masz cos w podlozu, czy goly zwir ?
żwir na dnie dość gróby a na nie bazalt W żwirze ogrzewanie
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

sum pisze:Bez przesady...2cm nie może zrobić takiej różnicy w dostępności CO2,światła czy nawozu.
Rzut z góry
Obrazek
.
Przekrój. Na nim widać, że tam gdzie główny stożek poleciał mnóstwo bocznych odrostów. Ten jeden stożek uratował korzeń. Światło i nawozy te same. Dostępność CO2 inna.
Obrazek
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

A ile lejesz po4? Wiesz, ze on doskonale blokuje potas?
Rozwiązałeś zagadkę nieznikającego potasu u mnie :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:Rozwiązałeś zagadkę nieznikającego potasu u mnie :)
W nawożeniu używa się nawet skrótu: NPK.
Trudno mi jest wyobrazić sobie, aby fosfor blokował potas...
Nawożenie nawozami NPK nie miałoby sensu. Myślę, że tu literówka :P
Być może właśnie jest to blokowanie drobnych ilości Zn i Cu - muszę przestać nawozić PO4 i zobaczyć czy się coś zmienia.

Wczoraj zrobiłem podmiankę 30% wodą z kranu. Poleciała temperatura, poleciało w górę pH. Zacząłem lać kwas siarkowy, CO2 na full. Skutek osiągnięty - pH spadło o ponad 1 (u mnie nie było to zresztą rzadkością bo miałem takie wahania dzień - noc). Zmieniłem tez nawożenie. Dodałem 50% fosforu, obniżyłem ilość formy NH4 w nawozie (taki nawóz zrobiłem jeszcze w sobotę, przed dyskusją i nie chciałem go wylewać).
I co? I nic. Rośliny w porządku. Nic ich nie tarmosi (jak na razie).

przez jakiś czas nie będę zmieniać nawożenia - zobaczymy co się będzie dziać. Niestety po 3 tygodniach bez podmianki forma niektórych roślin zdecydowanie się pogorszyła. Ludwigia mini red ma popalone stożki - mam nadzieję, że to opanuję bo to ładne zielsko. Szlag trafił ludwigię senegalską - jej pewnie już nie uratuję. Dopóki nie zrobiłem braku podmianek to przez 2-3 miesiące rosła na takim samym schemacie nawożenia.

Jak zawsze większa część roślin ma się dobrze więc trudno jest wyłapać wszelkie szczegóły.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Przez moment w moim akwa było na odwrót. Ca 40, k 30. Ale zaraz to wyprostowalem i k juz mocno przebiło ca. Mg na niezmiennym poziomie. Odpłynęlo mi makro z liści. Azot miałem, fosforu full, magnez tez. Odpłynelo i dziury na jakiejś trawce. Lekkie niedobory na umbrosium. I bablowanie niewielkie. Oki, fosfor blokuje mikrusy. Ale zaden niedobór mikro nie zrobi mi niedoborów podobnych do niedoboru potasu. Nie wiem jaki mechanizm tym steruje. Tak samo nie potrafię wytłumaczyć czemu magnez muszę trzymać tak nisko. Jakby pod wpływem duyzego światła włączała się roślinie wybiorczosc pobierania. A mg i k wchodzi przez ten sam przenośnik białkowy. Chociaż juz mam fosforany na b. Niskim poziomie cu i zn strasznie powoli wchodzą.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

oldmike pisze:Ale zaden niedobór mikro nie zrobi mi niedoborów podobnych do niedoboru potasu.
Zn :), ale musiałby być konkretny niedobór.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

thors pisze:musiałby być konkretny niedobór.
Hmmmm - właśnie się zastanawiam, czy wysoki fosfor mi nie blokuje cynku...
Jak zrobię wycinkę to wywalę fosfor z nawozu Makro.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

thors pisze:
oldmike pisze:Ale zaden niedobór mikro nie zrobi mi niedoborów podobnych do niedoboru potasu.
Zn :), ale musiałby być konkretny niedobór.
jest konkretna blokada. Ale niedobór cynku widać głownie po korzeniu i stożku. Przede wszystkim zdrowe liście spadają. Gdzieś wyczytalem, ze jak auksyny z liścia wychodzą rozpuszczają mocowanie ogonka lisciowego. Ale to niedobór. Tak miałem. Teraz SA wąskie liście, krótkie rozety. I obrzydliwa zieleń na niektórych czerwonych. Ale to zasługa cu moim zdaniem. Miałem przez dłuższy okres 7ppm po4. Na 40k, 30 ca i 5mg. Wiem, przegialem ale sobie ubzduralem cos. Przy 5 ppm mangan wszedł. Różowe liście. Ale cu i zn SA najwolniejsze. Nawet chloroz nie widzę ale jak siadl wzrost to trudno je zobaczyc jak nowych nie ma. Randiculus rośnie gigantyczny. Takiego jak teraz w zycviu nie miałem. Za to pełzacz porażka, sam główny nerw i pila do drewna zamiast blaszki. Nie wiem czy to jeszcze od boru taki czy od cynku.
Pozdrawiam
Michał
mareecki
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2014, 11:40
Imię: Marek
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: mareecki »

U mnie dla odmiany sielanka. Nie podmieniam wody już ponad miesiąc. Rośliny ida jak burza. Stożki w dobrym stanie. Czasami lekko wykręci arcuatę. Rotale nietknięte z walichi na czele. i bądź tu mądry...
Zulix - myślę, że robisz za dużo zmian...
Pozdrawiam :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

mareecki pisze:U mnie dla odmiany sielanka. Nie podmieniam wody już ponad miesiąc. Rośliny ida jak burza. Stożki w dobrym stanie. Czasami lekko wykręci arcuatę. Rotale nietknięte z walichi na czele. i bądź tu mądry...
Zulix - myślę, że robisz za dużo zmian...
Pozdrawiam :)
A co masz w akwa?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

mareecki pisze:Zulix - myślę, że robisz za dużo zmian...
Nic nie robiłem poza przestaniem robienia podmianek. Nawozy zmieniłem już po rzuceniu w kąt braku podmianek (kilka dni). Wcześniej nawożenie było stałe przez 2-3 miesiące jak wspomniałem, CO2 sterowane komputerem, brak przycinek i innych destabilizujących zmian przez około miesiąc

W kreweciarni (prowadzonej jako LT) podmiany były co miesiąc albo i rzadziej i nie było problemów. W baniaku głównym widzę przenawożenie a wynika to jak wiadomo z kumulacji. Przy odpowiednio niskim nawożeniu nie byłoby z tym problemów.

Każdy baniak trafia w jakąś równowagę biologiczną i dobrze się prowadzi bezobsługowo, choć czasem nasze interpretacje tego "dlaczego tak jest" nie zawsze są poprawne.
Jedynie co to próbowałem dyskutować nad wpływem pH (wynikającym z podmian) na rośliny. Wydaje mi się, że aż tak na to nie reagują. Oczywiście większość roślin reaguje na brak CO2 i jak się butla kończy to niektóre potrafi zmechacić przy krótkim braku zasilania (jak u Ciebie). Niekoniecznie wynika to ze zmian pH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

zulix pisze:
tomeksup pisze:Rozwiązałeś zagadkę nieznikającego potasu u mnie :)
W nawożeniu używa się nawet skrótu: NPK.
Trudno mi jest wyobrazić sobie, aby fosfor blokował potas...
Nawożenie nawozami NPK nie miałoby sensu. Myślę, że tu literówka :P
http://www.researchgate.net/publication ... ccf577.pdf

Średnie stężenie Pi w glebie (określane jako H2PO4) to 10mikroMoli.
Jeżeli dobrze liczę to około 1,96ppm PO4.

Stężenie potasu w roztworze glebowym 0,1-1 miliMola w jednym opracowaniu co daje 1,9-do 19ppm K. Czyli w moim przypadku na 7ppm PO4 powinienem mieć od 7 do 70K. A jak blokuje fosforan potas, nie wiem.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

oldmike pisze:http://www.researchgate.n...5c4a0ccf577.pdf
Szukałem i szukał, dałem nawet Ctrl-F i nie znalazłem słowa o potasie.
To ile jest w ziemi fosforu i i w jakiej formie wpływa tylko na to jak określono strategie pobierania fosforu z ziemi i nie znalazłem aby miało cokolwiek wspólnego z potasem.
Przypomne, że w nawozach do ziemi ilość fosforu jest na prawdę potężna w porównaniu do naszej akwarystycznej zabawy, np. pierwsza lepsza mieszanek wygooglana: Amofoska: N:P:K= 4-16-18. Widać, że ilość azotu jest wyraźnie niższa od fosforu a tego jest tylko nieco mniej niż potasu. Po przeliczeniu na NO3:PO4:K = 1.5:2.5:1 wygląda to jeszcze tragiczniej - ilość fosforanów jest 2X większa od potasu.
Gdyby zachodziło blokowanie potasu za pomocą fosforanów to te nawozy byłyby bez sensu.

To, że rośliny nauczyły się żyć z małą ilością fosforu wykorzystujemy w akwarium. Pomimo, że jest to składnik MAKRO a więc powinien być dawany w dużych ilościach często dajemy go w ilościach mikro. Co więcej dawna teoria "akwarium bez glona to akwarium bez fosforu" bardzo często się sprawdza. Limitowanie fosforem nadal jest najpopularniejszą metodą antyglonową. Nie znaczy to jednak, że fosfor jest zerowy.

Tak, również miałem charakterystyczne dziury w liściach przy nawożeniu potasem, ale to nie było spowodowane nadmiarem fosforu (przynajmniej ja tego nie stwierdziłem) i blokowaniem potasu. Czasem, przy głodzeniu roślin po zwiększeniu ilości fosforu mają one coś takiego co się nazywa chyba "ponadnormatywne łaknienie". Wtedy drą na zapas. Mając dużo mogą zacząć brać inne składniki, których wtedy może zabraknąć. I niedomiar "czegoś" traktujemy jako nadmiar fosforu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”