Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Palenie stożków - dla alchemików;-)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Z ciekawości przetrzymam baniaczek ze 2-3 tygodni bez podmian z dolewka tylko RO.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Mnie Panowie zastanawia tylko jedno jakim sposobem są baniaki prowadzone m.in na EI przy miękkiej wodzie i nic nie pali? I odwrotnie miękka woda mało nawozów i też jest w porządku? Są i takie gdzie nawozów jest dużo a woda twarda, ale wiemy że tutaj tolerancja jest większa. Znajomy ma baniak 450l holendra, na chemii nie zna się totalnie. Podmienia co tydzień 50% czysty kran lany prosto z rur do baniaka, do tego 20ppm potasu + 10 ppm MG + mikro intermagu. N+P w ogóle nie podaje. Wszystko rośnie, wybarwia się glonów nie ma. Stożków nigdy nie miał po palonych. Tylko proszę nie piszcie mi że to wyjątki od reguły bo takich baniek jest naprawdę sporo? Może to całe kombinowanie ze stosunkami, "chemizowanie " itd jest przyczyną kłopotów? Podobnie jest jedni twierdzą, ze azotu schodzi im nawet 30ppm/ tydzień i nie ma możliwości dozować mniej w tygodniu, inni dają 10ppm mając zbiorniki zarośnięte w 100% i jest bajecznie? Gdzieś w tym wszystkim musi być jakiś wspólny mianownik. Niestety obawiam się coraz bardziej, że jego imię brzmi biochemia, a nie okłamujmy się tego my maluczcy bez warunków laboratoryjnych, masy kasy a przede wszystkim czasu raczej tego nie ogarniemy....
mareecki
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2014, 11:40
Imię: Marek
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: mareecki »

Fliper92 pisze:Ja za Twoją radą kolego nie robię już podmian trzeci tydzień i tylko dolewam ro+mineralizator i roślinki nie są już popalone :)
Jaką masz filtrację i jaki baniaczek? Ten numer sprawdza się w dojrzałych zbiornikach z dobra filtracją.
Awatar użytkownika
Fliper92
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2013, 12:12
Imię: Filip
Lokalizacja: WWL
Akwarium: 64l
Płeć:

Post autor: Fliper92 »

185l netto, 1x901 JBL, 3x39WArcadia Plant Pro
Pozdrawiam:-)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Chudy, napisz więcej szczegółów o zbiorniku kolegi.

Jak się okaże, że leci na żwirze i ma mocne światło to
chudy pisze:N+P w ogóle nie podaje
Ja też wstrzymam N+P.
Pozdrawiam
Michał
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Michale że pozwolę sobie na zuchwałość po imieniu :mrgreen: . Zbiornik jest prowadzony na ADA + PS. Poszło tego dosyć sporo bo samej Amazoni jest około 110l. Przy czym zbiornik ma już prawie 4 lata. Poniżej zamieszczam pełną specyfikację
Wymiary: 200 x 55x50, szkło float
Podłoże ADA I + Power Sand
Oświetlenie :dwie lampy Aqua Medic 6x39 W T5 ; świetlówki: Philips Aquarelle, Philips 965,Philips 865, Narva 8000K Nature Superb, Sylvania Grolux, Sylvania Aquastar
Filtracja: Eheim 2080 z podłączonym CO2 non stop przez reaktor Tornado oraz Eheim 2028 + lampa 11UV JBL non stop
Nawożenie: EI (właściwie leje tylko potas, magnez i mikro z azotu i fosforu zrezygnowałem z uwagi na dużą obsadę ryb)
Podmiana wody co tydzień 50/50 kranovit
Link do parametrów kranówki-> Ujęcie RABA http://www.mpwik.krakow.pl/upload/Subpa ... I_2014.pdf
Ja osobiście mam wodę z Dłubni, popatrzcie jaka jest różnica szczegolnie w MG i CA... Swój baniak wrzuce na dniach:).
Dodatkowo o ile administracja nie ma nic przeciwko umieszczam link do wymienionego zbiornika, będzie prościej - >http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... la#p156083
Tak jak pisałem zbiornik znam oglądam na żywo co najmniej raz w miesiącu. Kondycja roślin jest naprawdę dobra, wybarwienie w porządku, glonów praktycznie nie ma oprócz jakiś tam sporadycznych pojedynczych krótkich nitek. Brak pyłu i krasnorostów. Tutaj jeszcze jeden argument w którym zgadzam się z Tobą co do wahań Ph. Mianowice byłem u Waśki we wtorek, zbiornik był kilka godzin po podmienieniu około 250l( tak jak pisałem czysty kran lany prosto z rur wężem)- kolega grzebał w podłożu, odłączył na ten czas filtry żeby nie zanieczyścić, więc zamuliło ekstremalnie wodę stąd taka ilość. Rośliny nie poskręcane proste, jedyne co to woda nie była idealnie klarowna. Zbiornik od samego początku nie miał problemów z kręceniem stożków, 2 lub bodaj 3 razy były jakieś przygody z glonami ale szybko się zakończyły. Teraz powiedzcie o co camman:)
EDIT: Co do lampy UV bo podejrzewam, że tutaj mogą być pytania nie wiem czy obecnie jest używana. Dowiem się i uzupełnie:) Aczkolwiek czy z Waszego doświadczenia może mieć to jakikolwiek wpływ na kręcenie?
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Pamiętam ,waska. Kolega daje tylko potas i mikro Ale zauważ, że ryb 200 szt. dlatego nie daje N i P. N z siusiu+kupa, P z żarcia :) Mikro jest kluczowe. Zauważ Mike, że Seachem Fluorish to nawóz tylko żelazowy. Ichniejsze mikro to Trace, którego zalecana dawka wynosi:
Mn Cu Zn B Mo Co
0,01063 0,00400 0,02113 0,00350 0,00038 0,00004
(moim zdaniem Mn za mało, ale może z soli wchodzi szybciej niż z chelatu)

edit: z opisu wynika, że kolega waska rozcieńcza 150 gr K2So4 w 1500 ml i podaje 40 ml, czyli 3,5 ppm K w w tygodniu. A może się pomylił i dziennie podaje tyle !
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Olek, o to mi chodziło.
0,5W/l i ładne widmo. Ja mam 1,3W/l i podobne widmo. Ja mam żwir, on podłoże. Właśnie o to chodzi, że warunki brzegowe są inne.
Nie znam zasady działania tych podłoży. Dają, oddają, zmiękczają czy licho wie. Moim zdaniem przy takim oświetleniu nie ma znaczenia co jest w wodzie. Oczywiście bez przesady.

P.S. Na Pana to trzeba mieć wygląd. :D. Wszyscy jesteśmy tutaj kolegami więc nie mam tutaj nic na przeciw. Pamiętam z żeglarstwa sytuację. Młody kilkunastoletni chłopak robił patent z szefem ojca. Ten chłopak krzyczał na szefa "Marek, luzuj foka" a ojciec do szefa "Panie dyrektorze, przepraszam za syna". Płakaliśmy ze śmiechu. :D
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

chudy pisze:Niestety obawiam się coraz bardziej, że jego imię brzmi biochemia, a nie okłamujmy się tego my maluczcy bez warunków laboratoryjnych, masy kasy a przede wszystkim czasu raczej tego nie ogarniemy....
I właśnie dlatego im więcej z nas eksperymentuje i wymienia swe doświadczenia tym więcej jako ogół wiemy.

Ja niestety muszę się bujać z moim kraneksem bo po 100 l na raz RO nie wymienię :(
Może kiedyś dałoby radę założyć mniejsze akwa i tam testować konkretna roślinkę, ale ostatnio mam tyły u rodziny za duży baniak więc bez kłótni nic na razie nie postawię, nawet najmniejszego.

Na razie więc odpuszczę ze 2 podmiany (powinno więc być ze 3 tygodnie bez). Niestety woda bez odświeżania robi się żółta a więc będzie coraz gorzej ze światłem. Mógłbym wsadzić węgiel do łapania związków humusowych, ale wtedy dochodzi kolejny czynnik destabilizujący akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Zulix. Znalazłem światełko dla twardej wody. Przy pH<6 wzrost Ca zwiększa pobieranie potasu przy ph>6 działa antagonistycznie. Nie ma w tym opracowaniu uzasadnienia tego tylko to co napisałem. To by logicznie u mnie się wyjaśniało gdy dawno zakwaszałem kwasem zmniejszając kh i pH. A Ca nie ruszałem.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

oldmike pisze:Przy pH<6 wzrost Ca zwiększa pobieranie potasu przy ph>6 działa antagonistycznie
Hmmm. Może więc sama bezwzględna wartość pH jest bardziej istotna niż myślałem. Nie mam jakichś wycudowanych roślin stąd aż tak się tym nie przejmowałem. Chciałem aby pH było mniejsze od 7 i tyle aby zapewnić ropzsądna ilość CO2 w wodzie.
Do tej pory bardziej kojarzyłem to z wybarwieniem. Może więc przeprogramuję sterownik na niższy zakres pH. Trzeba będzie dolać nieco kwasiora, aby zbić jeszcze trochę kH bez zagazowania obsady.
Jest to jakiś pomysł.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
chudy
Posty: 32
Rejestracja: 24 gru 2012, 11:13
Imię: Olek
Lokalizacja: Krk
Akwarium: Słone+słodkie
Płeć:

Post autor: chudy »

Thors Mógł źle napisać bo z tego co wiem dawał koło 20ppm.Co do ryb to w tym momencie zostało może z 50 więc to nie jest takie oczywiste:). JEst 15 glupikow z 6 bystrzykow kolumbijskich trochę mieczykó neonki, i kilka niedobitków z poprzedniej obsady.

Michale no właśnie spora część z nas m.in ja korzysta z podłoży jonowymiennych i Ci powiem że to wcale tak pięknie nie jest. Ja teraz robię kolejne podejście ( łatwo się zrażam :mrgreen: ). Poprzednie zakończyło się katastrofą, może to też da niektórym do myślenia. W dużym skrócie wystartowałem na ADA, przez pierwszy tydzień dawałem tylko potas i Ec bez CO2!. Wszystko rosło super, owszem powoli ale nie miałem najmniejszego glona.Świeciłem 8h 22W/ 20l brutto. Po podmianie w 9 dniu( 5l 3l Ro+mineralizator+kran) podałem nawozy 5 ppm No3, 0,5ppm Po4, 3ppm MG. W dniu 16 było nadal wszystko super, poszła podmiana 6L tak 50/50 kran, Ro. Podałem 75% docelowej dawki nawozów mianowicie 7,75pp NO3, 0,75 PPM PO4, 4ppm MG, oraz i tutaj prawdopodobnie był to gwódź do trumny 25% dawki mikro- coś a'la podrabiany TPN. Od tego momentu nastąpiła piękna katastrofa której nie podołałem i się poddałem. Masa nitek, kropek brązowej waty. Akwarium poszło w 2 tygodnie. Ale do czego zmierzam, wywód generalnie jest taki, że gotowe substraty wcale tak pięknie nie absorbują i nie są aż tak dużym buforem bezpieczeństwa jak mogłoby się wydawać. Przed wczoraj wystartowałem znowu ten sam litraż tylko trochę inaczej. Szczegóły i wnioski mam nadzieję wkrótce.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Hipotezy
Potas niczego nie blokuje. Może w mega nadmiarach zblokuje wapń i magnez oraz mikro. Ale nie wiem ile to mogło by być.
Azot i fosfor zwiększa pobieranie magnezu a magnez skutecznie blokuje potas. Jeżeli będzie go mało przejdzie z dolnych liści.
Wysoko dostępny potas powoduje zwiększenie pobierania pierwiastków, zwiększa metabolizm i nadmiary mikro (jeżeli takowe istnieją) wykańczają roślinę.
Potas podawany w siarczanach i chlorkach blokuje bor. Stąd częste karłowacenie stożków. Lekki niedobór boru objawia się pogrubieniem blaszki liściowej i łodygi.
Wielki niedobór powoduje skarłowacenie rośliny.
Za wybarwianie roślin również odpowiada miedź. Bez miedzi będą chlorozy i zerowe wybarwienie. Może nawet nastąpić rozpad stożka.
Niedobór miedzi jest podobny do niedoboru Fe na młodych liściach.
Brak miedzi powoduje ciemnozielone zabarwienie dolnych liści (nadmiar azotu). I odwrotnie wysoka podaż azotu powoduje blokadę miedzi.
Nadmiar Fe to brązowienie liści co jest jednoznaczne z niedoborem manganu. Mangan również może zblokować cynk (auksyny). Wtedy stożki lecą!
Niedobór cynku, miedzi lub molibdenu powoduje defragmentację łodyg. Obstawiam miedź ale to mega hipoteza.
Ponieważ istnieją antagonizmy Fe-Mn, Cu-Zn, Mn-Zn mikro powinno się podawać zbilansowane.
Po Aqua Rebell rosną tylko żelazowe glony a liście przebarwiają się na brązowo. Ale nie piszę, że nawóz jest do bani. Wykorzystam go do codziennego uzupełniania Fe.
Po podmianie mam zamiar podać pełną dawkę mikroelementów o na razie niewiadomym składzie.
Ponieważ Zn, Cu i Mn moim zdaniem są bardzo toksycznymi metalami powinny być podawane w chelatach. Z borem również nie wolno przesadzać.
Stopniowo zwiększając dawki aż do osiągnięcia wymaganego efektu.
O molibdenie nie mam bladego pojęcia.

Mega hipoteza - rośliny nie pobierają chelatów ale czyste jony. Czyli chelat musi się rozpaść by roślina go pobrała.

Za fotosyntezę odpowiadają
K, Cl, Fe, Mn, Cu i w tej kolejności szukał bym przyczyn.

Potas i fosfor odpowiadają za korzenie.

Tyle wyczytałem z roślin. Mogę się mylić ale logiczna układanka mi wyszła startując od zera.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

oldmike pisze:Potas podawany w siarczanach i chlorkach blokuje bor.
Bor jest podawany w formie anionowej a więc pewnie jest blokowany przez inne aniony - siarczany, chlorki, azotany... (może). Niestety niedobory inadmiary boru wyglądaja podobnie i ja osobiście nigdy nie byłem w stanie tego rozróżnić (a widełki są bardzo wąskie).
oldmike pisze:Mega hipoteza - rośliny nie pobierają chelatów ale czyste jony.
Na pewno nie pobierają calości bo i po co. Mogą tylko pobrać sam jon pozostawiając resztę. Może być tez i tak, że rośliny biorą tylko tę cząstkę, która jest nieschelatowana. Wtedy bardziej celowe byłoby korzystanie z chelatów dość słabych.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

mareecki pisze: Wydaje mi się że najlepszym tropem są podmiany. Dzień, dwa po podmianie pojawiał się problem. Im większa podmiana tym większa skala zjawiska.
Jak to wygląda u Was?
A jak podajesz mikro po podmianie?

Edit
Zulix. Czy istnieje stała dysocjacji kompleksu metalu i chelatu?
http://www.chemia-pwsz.sanok.pl/cwiczen ... enia10.pdf

Patrzę na to godzinami ale nic z tego nie kumam.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”