Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Palenie stożków - dla alchemików;-)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Z tym że to nie ma różnicy - wlejesz kwas to podmienisz wapń/magnez z jednej soli (wodorosoli) do innej. Dojdziesz do tego samego inną drogą, a nie masz się co bać o chlorki czy siarczany, bo przy takim rozcieńczeniu to będą minimalne ilości.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
pablo8412
Posty: 78
Rejestracja: 23 sty 2016, 18:56
Imię: Paweł
Lokalizacja: Knurów
Płeć:

Post autor: pablo8412 »

Panowie doszli może do powodu zamierania stożków??bo nie mam siły czytać a roślinom coś dolega
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Rozcieńczając wodą RO co najwyżej obniżysz KH Ro to woda bez twardości kH-0 GH-0
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Ostatni miesiąc sporo kombinowałem w temacie stosunków ca,mg,k. Nie dawało mi spokoju, że wysoki potas musi palić czuby. Gdzieś natknąłem się na informację że ktoras z wód tropikalnych w pewnych okresach ma stężenia potasu ponad 100ppm (okresowo nie zawsze!) i wtedy roslinnośc jest najbardziej bujna.

Używałem do testów wody 100% RO z mineralizatorem dającym Gh=8, kh=0, Ca=40, mg=12. W skrócie dało się wyraźnie zauważyć że K nie powinno być o zbyt wiele większe od Mg. Jeśli miałem K=40 a mg poniżej 10 była masakra, popalone stożki i totalne zahamowanie wzrostu roślin. Heaterka która u mnie w 7 dni potrafi 30 cm pójśc w góre, stała przy takich proporcjach w miejscu i to pod światłem 1W/L.

Także sądzę, że K nie powinien być zbyt większy od poziomu Mg. A co z Ca? Wapń jest niezmiernie ważny, jak Mg i K podciągałem wysoko dało się w 7 dniu ewidentnie zauważyć niedobory wapnia. Wystarczyło wlać go do akwarium i wszystko zaczynało bąblować, rosliny bardzo łapczywie korzystały z ca i to było widać gołym okiem, od razu po podaniu.

Jak ktos jeszcze w tym temacie kombinuje, chętnie wysłucham

Edit: niesamowicie potrafi przypalić i zatrzymać wzrost roslin potrójne mikro, robiłem to i stało wszystko w miejscu
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

marlowe pisze:A co z Ca?
Zwykle ludzie piszą, że trójka Ca, Mg, K działają na siebie i dlatego nie warto przesadzać ze stężeniami. Duży potas ludzie dają więc głównie przy dużej twardości. Przy małej ludzie często nawożą nawet saletrą amonową aby nie podawać potasu. Z uwagi na to, że Ca jest zwykle mniej niż Mg to niedobory Ca są zwykle mniej widzialne. Często wychodzą właśnie jak się kombinuje z magnezem i potasem równocześnie.
marlowe pisze:Jak ktos jeszcze w tym temacie kombinuje, chętnie wysłucham
Nie mam jednak tego przetestowanego na 100 sposobów więc wiele nie pomogę.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Zulix, mam pytanie. Jeśli mam mineralizator:
Ca 37 ppm
Mg 12 ppm
Cl 6 ppm
Na 4 ppm

i daje mi on Gh=8 i kh=0, to twardość węglanową mam zero dlatego że zastosowano w nim NaCl ??

idąc dalej, jeżeli 100 ml tego mineralizatora leje na 100 litrów wody i daje to mi właśnie powyższe wyniki wody, to czy jeśli dodam kolejne powiedzmy 20ml tego mineralizatora do tych moich 100 litrów to jakie będę miał wyniki ca i mg? i czy kh może już nie być zero?

Czy to można obliczyć proporcjonalnie? czyli po mojemu, jeśli do tych moich 100 litrów leje 120ml mineralizatora to wzrost mg i ca o 20%? czyli ca=44,4% i mg=14,4 ? no i co się dzieje wtedy z kh?

Gdyby tak było, łatwiej by mi się kombinowało bo czas na lataniu do laboratorium bym zaoszczędził ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

marlowe pisze:Cl 6 ppm
Na 4 ppm
Nie wiem po co miałby ktoś mineralizować za pomocą NaCl. To nie służy niczemu. No ale jak kH = 0 to może i prawda.
Stężenia, tj. kH, gH, Ca, Mg, na, Cl zmieniają się liniowo z ilością dodanej substancji więc dodając 20 ml (1/5) zwiększasz wszystkie te stężenia o 1/5 (20%).
kH = 0 więc niezależnie ile dodasz będzie zero (mnożenie przez zero daje zero). Może to być nieprawdą w pewnych sytuacjach, np. gdy w wodzie jest dużo garbników (liście migdałecznika, szyszki olchy itd.). Wtedy może się zdarzyć, że dodatek może zwiększyć nieznacznie kH.

Mielibyśmy jakieś szanse to osądzić gdybyś dał skład mineralizatora, bądź wszystkie informacje, które podaje producent.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

zulix pisze: Nie wiem po co miałby ktoś mineralizować za pomocą NaCl. To nie służy niczemu. No ale jak kH = 0 to może i prawda.
Znalazłem coś takiego, zainteresowało mnie i zakupiłem 2 butelczyny.
https://www.akwarium-net.pl/pl/p/HYDRO-08-500-ml/144
Do tej pory sam robiłem mineralizator.
Dzieki za pomoc, sporo mi to dało
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

SKŁAD CHEMICZNY CaSO4, MgSO4, NaCl
czyli rzeczywiście chlorek sodu. kH nie ma prawa się zmienić po mineralizacji.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Witajcie pod dłuuuugiej przerwie.
Czy problem jest rozwiązany i można otrzymać gotowca? Zamierzam wrócić do holendra. :D
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

oldmike pisze:Czy problem jest rozwiązany i można otrzymać gotowca?
:ale jaja:
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

zulix pisze:
oldmike pisze:Czy problem jest rozwiązany i można otrzymać gotowca?
:ale jaja:
To już o wybarwianie roślin nie pytam. :D
Pozdrawiam
Michał
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Mike,co sie z toba dzialo :lol: ,pytalem thorsa czy ma jakies info co i jak,a tutaj taka niespodziana ;) :lol:
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

macek.g pisze:Mike,co sie z toba dzialo :lol: ,pytalem thorsa czy ma jakies info co i jak,a tutaj taka niespodziana ;) :lol:
A Ty myślisz, że PKB w poprzednich latach to tak samo z siebie rosło? Nabrałem robót tyle, że na Wikipedii sprawdzałem co to znaczy wolny łikend. :lol:
Wracam do gry choć kompletnie niczego nie pamiętam. Na 100% zacznę od wysokiego potasu. K:Ca:Mg w proporcji (nie ppm) 30:15:3. Ale najpierw żwirek musi dojść. :D
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Ja dodaje dodatkowo 5 ppm magnezu i jest dużo lepiej. Nie pali. Potasu też leje tylko 10 ppm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”