Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

PG Classic - jak stosować ? razem z solami

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

PG Classic - jak stosować ? razem z solami

Post autor: boggi »

Witam
Tak jak w temacie . Dotychczas podawałem K2SO4 w ilości 2,9 ppm-ów dziennie i KNO3 0,969 ppm-ów dziennie .
Kupiłem dziś nawóz PG classic i pisze tam , ze to jest nawóz mikro i makroelementowy . Zawiera : Żelazo , mangan , cynk , miedź , bor , molibden , potas oraz magnez ..
I teraz dawkowanie : przy podmianie wody , każdorazowo 1 ml ( jedno naciśniecie dozownika ) na 5 litrów podmienianej wody . W celu wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego zaleca się równoległe stosowanie Planta Gainer Pro Ferro+ oraz Planta Gainer Pro makro.
A więc jak to stosować ? tylko przy podmianach , czy ustalić jakieś dzienne dawki.
I co z dozowaniem K2SO4 , bo o KNO3 nic nie pisze w składzie nawozu.
Proszę o jakieś wskazówki :)
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

NO3 i PO4 w tym nawozie nie ma wcale. Potas występuje w ilościach rzekłbym symbolicznych. Na Twoim miejscu KNO3 i K2SO4 stosowałbym bez zmian. A ten Classic potraktował raczej jako nieznacznie wzmocniony magnezem i potasem nawóz mikro. Co do dawkowania musisz sobie sam dobrać i stwierdzić jak lepiej, czy codziennie trochę czy raz w tygodniu więcej.
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

PG Classic to właciwie nawóz mikro, z makroelemntów zawiera K i Mg, nie zawiera natomiast ani N ani P.
Zrób sobie makro z KNO3 i KH2PO4 i będziesz miał komplet.
Problemem z PG Classic jest to, że nie wiadomo w jakich stężeniach występują składniki przez co trudno policzyć ustaloną dawkę.
Ja bym nie podawał go do podmian tylko w 2-3 dawkach w tygodniu. Policz dawkę tygodniową na twoje akwarium wg zaleceń producenta (ilość do podmiany + dawkowanie dzienne) i otrzymaną ilość podziel na 2-3 dawki.
To czy powinieneś dać pełne dawki, pół dawki czy podwójną dawkę zależy od tego ile masz roślin, ile ryb, jak silne światło i czy dodajesz CO2, etc.

Edit:
He he, Rudolf był szybszy.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

spider72 pisze:a bym nie podawał go do podmian tylko w 2-3 dawkach w tygodniu. Policz dawkę tygodniową na twoje akwarium wg zaleceń producenta (ilość do podmiany + dawkowanie dzienne) i otrzymaną ilość podziel na 2-3 dawki.
Zalecenia producenta podałem w pierwszym poście , na pewno nie zacznę od docelowego stężenia , tylko od połowy dawki
I teraz dawkowanie : przy podmianie wody , każdorazowo 1 ml ( jedno naciśnięcie dozownika ) na 5 litrów podmienianej wody
czyli przy 100 l zbiorniku dość gęsto zarośniętym i świetle ok 0,37 W/l musiałbym dawać 20 ml tygodniowo przy połowie dawki 10 ml , co daje mi 1,42 ml dziennie .
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

boggi pisze:czyli przy 100 l zbiorniku dość gęsto zarośniętym i świetle ok 0,37 W/l musiałbym dawać 20 ml tygodniowo przy połowie dawki 10 ml , co daje mi 1,42 ml dziennie .
Kombinujesz dobrze. Sprawdź najpierw połowę zalecanej dawki, a później zdecydujesz co dalej. Według mnie, jeżeli chodzi o stężenia tego nawozu, to szału nie ma. Stosowałem go kiedyś. Ale jak pisał Spider72 dokładnej wiedzy na ten temat nie posiadamy.
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Z tym PGC to radził bym ostrożniej zacząć od 1/3 zalecanej dawki . Zwłaszcza , że natężenie oświetlenia to 0.37w/l.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Wczoraj dałem 1 ml dziś rano też 1 ml i tak na razie zostanie , bo nie przelewam tego do innego pojemnika , a dozownik podaje 1 ml , więc trudno byłoby dzielić . Więc wychodzi mi 7 ml tygodniowo czyli dokładnie 1/3 dawki.

Potas i Azot dawkuję bez zmian .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”