Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Woda z kranu. Czy potrzeba podawać mikro?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
mts1002
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 19:10
Imię: Tomek
Lokalizacja: Białogard
Płeć:
Wiek: 42

Woda z kranu. Czy potrzeba podawać mikro?

Post autor: mts1002 »

Cześć. Mam pytanie. Czy przy wodzie z kranu i podmianach wody raz w tygodniu konieczne jest stosowanie nawozu mikro? Dodam że nawoze już makro sole- kno3 kh2po4 k2so4 i co2 . Woda gh 12 niemcow ph 7-7.5 Dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

nie podałeś najważniejszych rzeczy

jakie światło i ile świecone, oraz ile ma akwarium czasu
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mts1002 pisze:Czy przy wodzie z kranu i podmianach wody raz w tygodniu konieczne jest stosowanie nawozu mikro?
Woda w różnych kranach jest różna. Stąd nikt nie wie ile jest tam mikro. Dodatkowo przy mikro ważna rzeczą jest to jak karmisz, jakie masz podłoże itd. Braku mikro nie odczuwają też natychmiast wszystkie rośliny. Potrafią przeczekać braki a jak jest nadmiar to pobrać nieco więcej "na zapas". Przy cotygodniowej podmiance potrafią więc sobie pobrać to co jest z kranexu.
W pewnych przypadkach rzeczywiście więc nie trzeba podawać mikro ale jak jest u Ciebie to chyba sam lepiej wiesz bo jak piszesz to nie podajesz.
mts1002
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 19:10
Imię: Tomek
Lokalizacja: Białogard
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: mts1002 »

Dzięki za odpowiedzi. Świece 9h wychodzi 0.5w na litr. Obsady narazie nie mam. Baniaczek zalany 15.06.2016 a więc niedawno... makro daje od trzech dni.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

jakie masz podłoże?
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
mts1002
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 19:10
Imię: Tomek
Lokalizacja: Białogard
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: mts1002 »

Podloze to ziemia ogrodowa. Miało być lt ale wyszło inaczej...
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

absolutnie nie lać makro ani mikro do miesiąca lub półtorej

niezależnie od tego jaka woda itp itd
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W zależności od roślin być może nie trzeba będzie lać mikro bardzo długo.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

przy 0,5W/l trzeba będzie lać mikro za 3-4 miechy nie ważne jakie rośliny chyba że jest puste dno, ale nie sądzę żeby ktoś ładował 0.5W/l dla pustego dna :)

na chwilę obecną dałbym tylko potas i to połowę z tego co piszą na forach - makro wyhamuj bo będziesz miał zielono aż miło, a mikro wogóle nie lej
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
mts1002
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 19:10
Imię: Tomek
Lokalizacja: Białogard
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: mts1002 »

Dzięki Wam za odpowiedzi. zastosuje się do wskazówek. Potas mam rozroboniony 15mg/l tygodniowo. Dam 8mg/l tygodniowo a reszte soli nie będę podawał wogole. Dziaj podmieniłem wodę. Jutro wyjeżdżam na poligon na 2 tyg. I bedzie bez podmian.... Nie bardzo chcę w to Żonę angażować bo boję się że narobi mi biedy w baniaczku....

[ Dodano: 2016-06-26, 08:55 ]
Jak się tu dodaje zdjęcia? Pokaże wam jak to wygląda teraz i jak będzie wyglądało po moim powrocie. Dam tesz nardziej szczegolowy opis akwa.

[ Dodano: 2016-06-26, 09:02 ]
A i zapomniałem dodać że potas dawkowany jest codziennie. No to juz Żona chyba da radę zrobić ;) Gdzieś tam kiedyś wyczytałem że czas w którym podajemy nawóz też jest ważny. .. chyba chodziło o to żeby podawać o tej porze dnia jak juz światło załączone.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mts1002 pisze:Jak się tu dodaje zdjęcia?
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 853#264853
mts1002 pisze: Gdzieś tam kiedyś wyczytałem że czas w którym podajemy nawóz też jest ważny. .. chyba chodziło o to żeby podawać o tej porze dnia jak juz światło załączone.
Nie jest to jednak potwierdzone. Dotyczy to tylko nawozu mikro. Makro można podawać kiedy bądź - tu nie ma teorii aby kombinować.
mts1002
Posty: 18
Rejestracja: 13 cze 2016, 19:10
Imię: Tomek
Lokalizacja: Białogard
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: mts1002 »

Obrazek

Tak to wygladalo kiedyś. .. parametry wody gh 7 niemców ph 6-6, 5 oświetlenie 1w/l nawożenie : Co2 mikro, makro sole metoda ei . Podłoże substrat. Fitracja filtr zewnętrzny kubeł jako biologiczny plus kaskada jako mechaniczny

[ Dodano: 2016-06-26, 13:12 ]
Obrazek

Tak to wyglada teraz:

Akwa 54l

Zalane15 06 2016

Podłoże ziemia
Oświetlenie: 0, 5w/l t5
Parametry widy: gh 12 , ph 7
Filtracja : zewnetrzny kubel-bio , kaskada mechaniczny
Nawozenie dzisiaj zmienilem na sam potas 8mg/l tygodnowo plus Co2 podmiana wody co 7 dni kranex.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”