Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[25l] skubi - jak nawozić ?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

A jakie inne można dostać na miejscu tanio i będą dobre?
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Wiesz co , zobacz sobie tutaj http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis ... id_lang=pl

Ja używam i nie narzekam :) Chodzi mi o te firmę
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Skubi pisze:A jakie inne można dostać na miejscu tanio i będą dobre?
Zooleka.
W IGUANIE dostępne cały czas w Aquatice na zamówienie :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Markiz pisze:żelaza leje na oko, pmdd na oko i to wtedy gdy mi się przypomni a zielsko pikne :D (podejrzewam że torf robi swoje :P )
I litraż też. Spróbuj tak zrobić w małym baniaczku HT. Jedyne czego się dorobisz to długie nitki. Uwierz mi na słowo bo już ten rozdział przerabiałem :P

Chłopaki. Nie mówcie koledze, żeby przy takiej ilości światła nie stosował testów. W tym przypadku stosowanie testów moim zdaniem jest wręcz wskazane. Prowadzenie małych baniaczków jest trudniejsze. Poz tym skutki większość niedoborów są niemal identyczne, więc zgadywanie czego brakuje w takim litrażu jest zgubne.

Skubi, Niestety jeśli chcesz mieć piękne rośliny, to tanio nie będzie :( Pierwsze co potrzebujesz to CO2. Możesz zrobić bimbrownię, ale nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż bimbrownia pracuje niestabilnie i będzie powodować duże skoki CO2 i pH co ma pozytywny wpływ na glony - najczęściej nitkowe. Oprócz tego wywala również małocząsteczkowe związki organiczne, które dolewają oliwy do ognia, powodując jeszcze szybszy wzrost glonów. Ale zawsze możesz spróbować wg. przepisu Markiz (tzn. winko ;) ).

jak już Krzysiek pisał potrzebne będą Ci testy na NO3 i PO4. Bez nich się nie obejdziesz. Kolejna sprawa to testy na kH i pH. Dzięki nim będziesz znał również zawartość CO2 w wodzie, co przy tym litrażu jest również ważne. Testy kup sobie firmy ZOOLEK, gdyż są najtańsza i nie ma co przepłacać na innych firmach w nadziei, że są dokładne - bo nie są. Test daje tylko pogląd na parametry a nie ich dokładną wartość.

Sole najlepiej kup u wiadomej osoby ;) (o ile się zgodzi i jeszcze a "działeczkę" ;) ).

Jak już będziesz miał odpowiednią ilość CO2 i będziesz znał parametry wody, to będziemy ustalać nawożenie. Inaczej jest to "chodzenie po omacku". Może trafisz, a może nie.
Awatar użytkownika
keisaj
Mecenas
Posty: 156
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:43
Imię: Janek
Lokalizacja: Rzeszów/Nowa Wieś
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: keisaj »

Może mi się oberwie i będzie, że prawię herezje ale na miejscu Skubi, narazie spróbowałbym nawozić bez wydawania kasy na drogie testy NO3 i PO4, a może i na jakieś inne bo jak coś będzie dalej nie tak, to pewnie będzie musiał kupić kolejne(Fe, Mg).
Z tego co pamiętam i jeśli nie pomyliłem to pisał że zbiera na większe akwa., a w tym chce spróbować nawozić nie wydając za wiele kasy. A cena tych testów to prawie polowa szkła (Zoolek trochę tańsze). Zużyje je zapewne bardzo szybko ucząc się jak ich używać albo sprawdzając co chwilę parametry bo coś będzie dalej nie tak albo likwidacja niedoborów za wolna. A testy czasem potrafią sprowadzić na manowce.

Wiem, że tak małe akwarium ciężko jest prowadzić przy dużym oświetleniu ale zamiast popadać w kolejne koszty może warto:
- skrócić czas świecenia (bo wymiana żarówki na słabszą to kolejny koszt),
- dodać roślin pływających co ograniczy światło innym roślinkom rosnącym w dnie,
- zastosować jakąś szybkę, plexi lub coś innego co ograniczy ilość światła,
mniej światła to mniejsze zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe = mniej problemów

- przy nawożeniu solami przyjąć dolną granice podawania nawozów i na początku dodawać mniej niż zalecana wg kalkulatora dawka. Obserwować baniak i po pewnym czasie delikatnie zwiększyć do ustalonej wartości nawozów i obserwować.
- mieć trochę cierpliwości albo i dużo, a nie chcieć od razu stworzyć pięknie zarośnięty baniak w jak najkrótszym czasie.

Skubi, to jest tylko moje zdania jak ja bym zrobił mając ograniczone środki i w planach postawienie w niedługim czasie nowego zbiornika. A jeśli nowe akwa nie jest priorytetem to pewnie będzie bezpieczniej wyprowadzić na prostą ten baniaczek z testami.

I na koniec trochę OT:
Niestety im więcej światła w akwa tym więcej problemów dla początkujących i większe koszty. Więc czy warto polecać komuś kto dopiero zaczyna przygodę z akwarystyką żeby od razu miał te magiczne 0,5W/l albo i więcej a jak to osiągnie to ma nowy problem - niedobory. Nie każdego stać od razu na zestaw CO2 jak często jest proponowane i całą palete testów.
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

Dawno nic nie pisałem, bowiem na studiach był mały zamęt, ale temat nadal aktualny - nie zmieniło się nic bo sam nie wiem na co się zdecydować...

Dlatego najpierw może wstawię zdjęcia...
Glony mnie atakują, zobaczycie sami...

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Liść który urósł od zera, jest ładny i zielony i łapie po kolei każdego w ten sposób../
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Świeżo odrośnięta góra się trzyma, a za jakiś czas dzieje się to co z dolnymi liśćmi..
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Glony nitowce?
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Nie mam miejsca za bardzo na zrobienie bimbrowni, także kupię Easy Carbo w Iguanie - to będzie zastępowało dozowanie CO2 , a na taki mały baniak i tak wystarczy na długo.

Do tego myślałem dać jako mikroelementy Nawóz Mikro Intermag

I zastanawiam się co jako Makroelementy?
Czy do tego Easy Carbo i Mikro Intermagu mogę zastosować PG Makro PRO?

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Nie musiałbym bawić się w sole i kupować testów, tylko obserwowałbym zbiornik i podawał malutkie daweczki, i robił cotygodniowe podmianki. :roll:
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 18:52 przez Skubi, łącznie zmieniany 1 raz.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Roślinki wyglądają jakby brakowało im N i K. Czym teraz nawozisz?
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

Zaku, właśnie, że na chwile obecną niczym - chcę zacząć tylko sam nie wiem jak i czym - rozwiązanie które chodzi mi po głowie jest pod zdjęciami...

Ale lepiej, żebyście to wy się wypowiedzieli. :roll:
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Easy Carbo przy tak dużej ilości światła chyba się nie sprawdzi. Zainwestuj w sole, wyjdzie Ci najtaniej. Dziury w liściach (i chyba gubienie starych liści) masz na pewno z powodu braku potasu, a ilość nitek może świadczyć o zerowym poziomie NO3. Na początek nie baw się w mikro, tylko kup nawóz makro - azot, fosfor i potas. Jak rośliny dojdą trochę do siebie będzie można pomyśleć nad mikro.
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

Zaku, W takim razie zestaw soli od zulixa i pytanie czy obowiązkowo testy na PH , NO i PO?

I teraz jeszcze pytanie odnośnie dawkowania - czy te wartości będą dobre na początek czy może coś zmienić?
20L 500ML 2ml
KNO3 - 11 g
K2SO4 - 15 g
KH2PO4 - 1 g

20L 500ML 2ml
MgSO4 x 7H2O - 50g


Zostaje jeszcze kwestia CO2 - Easy Carbo miałem na myśli właśnie po to, żeby nie bawić się w bimbrownie, ale jeżeli to konieczne to mam już kostkę lipową i zaworek przeciw zwrotny..
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Co do soli to w małym baniaczku jest oczywiście fajnie, ale nie koniecznie najwygodniej. Taki PG Makro, który proponujesz na długo ci starczy więc możesz zacząć od niego. A jak się zużyje będziesz miał dozownik do... soli :P
Obawiam się jednak, że przy dużych niedoborach potasu ilość z PG może być za mała.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

No tak ale podawanie soli przy takim świetle bez co2 lub jego "substytutu" będzie równe odżywianiem glonów nie roślinek prawda?
Dlatego EasyCarbo może się sprawdzić jako ten wspomagacz w budowie roślin (źródło węgla)
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

zulix, też tak pomyślałem, takie 100ml starczyć powinno na bardzo długo, a ze pojemnik się przyda na sole to nie wpadłem ;)
Tylko tak jak mówisz potasu może być mało - wtedy ręcznie trzeba by to jeszcze dodać z soli?

kwadratos, no właśnie o to mi chodziło - tylko pytanie czy Easy Carbo będzie odpowiedni - nie ukrywam, że byłby najwygodniejszy, a takie 100ml też powinno starczyć na długo, a nie musiałbym się bawić w butelki, nawet lepiej bo na weekendach nie mam możliwości obserwacji co się dzieje...
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Co do ilości potasu w PG makro to mogę powiedzieć tyle, że jeśli braki w potasie są na prawdę duże to faktycznie może być problem. Więc wtedy albo kupić gotowy Potas np z linii Easy Life (z tej samej co jest Eacy Carbo) albo taniej z soli.

Co do EasyCarbo to nie łudź się, że te 100ml Ci na długo starczy. Ja lałem nawet po 2,5 ml dziennie na 25 litrów wody i wtedy dopiero zaczynało być widać jakikolwiek efekt (więcej bałem się podawać). Ja raczej stosowałem EC jako dodatek do Co2 z butli - i faktycznie jeśli chodzi o mnie to widziałem różnice i jeżeli bym miał fundusze to dalej jechałbym na "podwójnym gazie". Ponadto EC uwolniło mnie od krasnorostów i innych podobnych badziewi ;)

Pozdrawiam
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

cherry_ukasz, w takim razie kupuję:

Obrazek

zobaczymy co się będzie działo, a jeżeli będzie mało to na spotkanie poproszę zulixa o połówkę soli...

Spróbuję z tym EasyCarbo 100ml na razie, aa co z tym zbiorowym zamówieniem 5L ?
Może ruszymy temat z powrotem?

Zastanawiam się jeszcze nad tą bimbrownią, tylko czy to aby na pewno dobre rozwiązanie w momencie kiedy nie ma mnie przez weekendy na stancji? :roll:
Chyba, że zrobiłbym zaworek i puszczał je w powietrze w tedy jak będę wyjeżdżał na weekend do domu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”