Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problemy z nawożeniem .

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Najpierw korekta ,później wyliczona dawka tygodniowa w porcjach dziennych
Mati4455
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:21
Imię: JACEK
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Mati4455 »

Czyli po testach dodaję do podmienionej wody tyle ile brakuje do założonej dawki a następnie codzienne dawki ? Muszę to zrozumieć :ściana:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mati4455 pisze:Muszę to zrozumieć :ściana:
Jak widać różne są podejścia.
Ja osobiście daję większe dawki niż wynika to z konsumpcji roślin. Stąd codziennie woda dostaje nieco więcej nawozów niż się zużywa. przed podmianką woda ma już więcej niż trzeba. Robimy podmiankę i znowu schodzimy ze stężeń nawozów. Nie uzupełniamy tylko lecimy dalej.
W tym wariancie stężenia nawozów się zmieniają od podmianki do podmianki rosną. Tu nawożenie jest "przybliżone" a metoda nazywa się jako Estimative Index (Przybliżony Wskaźnik).

Gdy daje się nawozów tyle ile rośliny konsumują to trzeba mieć testy i często je używać. Wtedy po podmiance trzeba dodać nawozów aby uzupełnić.
Tu stężenia nawozów są stałe w czasie. Metoda ta jest lepsza ale więcej wymaga uwagi i testowania wody. Tutaj tez większość poradzi ci nawożenie wg testów. Dlaczego metoda jest lepsza? Zwykle prowadzi do ładniej wybarwionych roślin kolorowych. Przy zielonych szkoda się męczyć wg mnie.
Mati4455
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:21
Imię: JACEK
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Mati4455 »

Dobra powili to zaczynam kumać. Wielkie dzięki za te wszystkie podpowiedzi.

A tak z innej beczki. Dajecie jakieś nawozy pod staurogyne repens ? Chodzi mi o jakieś kapsułki albo tabletki pod korzenie. Słabo mi rośnie i tak się zastanawiałem czy coś by to pomogło.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Repens z moich doświadczeń wymaga przenawożenia azotem. A na kolor niestety żelazo i światło ze wskazaniem na światło
MATI-P
Posty: 36
Rejestracja: 14 sty 2013, 9:37
Imię: Jacek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: 126l i 25l
Płeć:

Post autor: MATI-P »

Witam po przerwie. Baniaczek trochę się ustabilizował. Rośliny ruszyły z kopyta. Tylko staurogyne repens , coś się jej jeszcze nie podoba. Zaczyna gubić listki a inne trochę podgniwają . Glony odpuściły całkowicie. Dokupiłem otoski i wycieły je do końca. Mam teraz plagę oczlików, ale to podobno dobry znak.
Parametry z wczoraj.
Ph 6,9
Kh 6
Gh 8
No3 10 ppm
K 12 ppm
Fe 0,25 ppm
Po4 0,25 ppm (ledwo) podaje 1,5 ppm tygodniowo podłoże chłonie masakrystycznie.
Co2 24 ppm (z tabelki)

A to fotka sorki za jakość.

Obrazek
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

chylę czoła piękne akwarium gratuluje
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Bardzo ładnie Ci to wyszło ;)
charta non erubescit
MATI-P
Posty: 36
Rejestracja: 14 sty 2013, 9:37
Imię: Jacek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: 126l i 25l
Płeć:

Post autor: MATI-P »

Dzięki za miłe opinie. Postaram się opisać to akwa w dziale o akwariach roślinnych, żeby nie zaśmiecać tego działu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”