Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problemy z nawożeniem .

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Mati4455
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:21
Imię: JACEK
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Problemy z nawożeniem .

Post autor: Mati4455 »

Witam wszystkich. Jestem można powiedzieć nowy na tym forum, ale z racji że mieszkam na Podkarpaciu to postanowiłem spróbować tu. Mam nadzieje że mi pomożecie bo sprawa dosyć pilna!!!. Na początku trochę o samym baniaku.

Akwarium -40/25/25 szkło float 22.11.2016
Oświetlenie - dwie lampki ledowe po 6w każda w oprawie własnej roboty (6500k i 8000k)
razem 12wat w ledach . Nie wiem czy nie za dużo na 20l wody netto.
Co2 - butla ciśnieniowa+ dyfuzor z lipy (zamieniony na reaktor DIV)
Podłoże - AS2+ / kamole i korzeń
Temp. - 21 stopni
Filtracja - FZN 1 kaskada

Rośliny:
Eleocharis parvula
Hemiantus callitrichoides
Hemiantus micranthemoides
Staurogyne repens
Rotala rotundifolia indica
Hydrocotyle tripartita
Mech taiwan
Obsada:
Krewetki RC tak na oko 40 szt.
Nawożenie
NO3 podaje około 10 ppm
PO4 0,5 ppm
K2SO4 10/12 ppm
I teraz kilka słów, co do tej pory z tego wyszło. Zaczyna mi się robić glonowisko. Prawie wszędzie zielona wata. Najgorzej na małym henku i na mchu, ale ogólnie jest wszędzie. Może lepiej było by na RO przejść ?

Magnez zacząłem lać ale nie potrzebnie bo mam go w kranie około 10ppm.
Po tygodniu test na azot pokazuje góra 1 ppm. Dzisiaj dopiero po prawie dwóch miechach jest około 5ppm.
Robiąc wczoraj test kh wyszło 10 . Ph- 6.5 a to dlatego że przegiąłem z co2.
Fosforu nie mierze. Tym magnezem utwardziłem sobie chyba wodę ,może dlatego te glony. Ale wcześniej też były tylko może trochę mniej. Mam podłoże aktywne, więc może wchłania za dużo i jest czegoś nie dobór ?. Dlatego pytam o wodę ro ,bo wydaje mi się że było by łatwiej.
Jak ktoś ma baniak na takim samym podłożu to proszę o pomoc bo sytuacja wymyka mi się z pod kontroli. Mylałem że dam sobie radę ale trzeba się uderzyć w pierś i popytać ludzi na pewno mądrzejszych.

Tak wygląda mój baniak.

Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Piszesz, ze podajesz
Mati4455 pisze: Nawożenie
NO3 podaje około 10 ppm
PO4 0,5 ppm
K2SO4 10/12 ppm
, ale nie napisałes jakie masz parametry w akwarium.:)
Tu może być klucz do dalszych poczynań.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Mati4455
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:21
Imię: JACEK
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Mati4455 »

Napisałem ale troch zawile.
NO3 ostatni test 5ppm. Robiąc go prawie co tydzień było góra 1 ppm. Resztę nie mierzyłem
tylko próbowałem zachować stosunek 10/1/10. Na pewno przegiąłem z magnezem bo mam go w kranie 10ppm, a jeszcze z soli podawałem .
Ph mam 7 w kranie. W baniaku zbijam do 6,5 po przez co2.
micro leje PG ferro + według zaleceń
Kh 6
Gh 8
Tyle co wiem. Nie mam wszystkich testów myślałem że da się na czuja.
Zrobiłem podmianę 50% kran z demi. Jutro chyba zrobię drugą i zacznę od nowa.
Tylko nie wiem czy zaczynać od małych dawek, czy od razu z grubej rurki .
Myślałem nad 15ppm azotu, 1ppm fosforu ,20 potasu a magnezu nie podawać .
Testy na fosfor i potas dopiero zamówiłem.
Mati4455
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:21
Imię: JACEK
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Mati4455 »

Witam wszystkich. Wiem że powielanie takich tematów was nudzi ale zrozumcie takiego jak ja.
Jestem początkującym i trzeba się uderzyć w pierś ,na nawożeniu nie za bardzo się znam.
Dotarły do mnie testy prawie wszystkie oprócz testu na NO3. Mam stary i z niego na razie skorzystałem.
Jest to stan mojej wody w akwarium po dwóch podmianach wody 50%
GH - 9
KH - 7
PH - 6,9/7
NO3 - około 5ppm
Co2 - z tabeli kh/Ph - 27ppm
Fe - 0,25 ppm
Po4 - nie wykrywalne (wyczytałem że podłożach aktywnych tak czasami może być )
K - 5 ppm
Mg - około 5 ppm (w kranie mam 10 ppm i zmieszałem 5o%/50% z RO )

I teraz ogromna prośba do was o doradzenie mi co dalej. A jak by znalazła się jakaś dobra dusza i pomogła mi rozplanować nawożenie to byłbym bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Hmmm. Ostatnio nie widuje na forum tych co na AS2+ stracili zęby.
Podłoże ostro zbija parametry więc wolałbym się nie mądrzyć. Sumarycznie wydaje mi się, że parametry są w miarę poprawne. Ewentualnie spróbowałbym podawać NO3 - 15, K - 10, PO4 - 1,5.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Napisze tylko jako informacje że misiekdz tez postawił szkło na tym podłożu i ma identyczne problemy. Kiedyś kolega Debrzyna w trakcie rozmowy zasugerował że może do tego podłoża musi być jakaś specjalna linia nawozowa, która wszystko dostarcza "jak trzeba". Przyznam że z ciekawości połaziłem po różnych forach poszperałem w necie i.... nic kompletnie nic. Wszyscy wokoło wsypują to podłoże i wszystko samo rośnie. Choć przyznam szczerze, że bardzo często w kontekście tego podłoża pada linia nawozowa Ferka. (Tak wiem droga w ciul).
Mogę zaproponować Ci konsultacje z Michałem (chyba sobie poradził z gloniskami skoro szuka roślin, albo może spróbuj co sugeruje Zulix.

Jeśli moge dodac cos od siebie to ja bym dał 10,10, 1. Może nie jestem tak doświadczony jak zulix i inni koledzy ale jak bedziemy ładowac po 1,5 PO4, a to podłoże chłonie i chłonie to kiedyś odda. Znalazłem wzmianki na forach o póxniejszej bombie (cos ta nazwa mi umknęła) i wtedy to podłoże oddaje wszystko co wzięło. Więc jak zeżre mniej a zeżre na pewno to i odda mniej xd
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Podłoża o właściwościach jonowymiennych to nie bomba, która zbiera, zbiera a potem wybucha. Po prostu ono przestaje pobierać. Nauczeni poprzednim dozowaniem lejemy nadal i wtedy bardzo szybko nawozy się kumulują i przekraczamy granicę po której jest krach. Dlatego jeśli wiemy, że podłoże ciągnie nam fosforany to trzeba koniecznie robić testy na PO4 aby w odpowiednim momencie zmniejszyć dawkę.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Takiego wytłumaczenia nie znalazłem dziękuję za wyjaśnienie :całuski:
Mati4455
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:21
Imię: JACEK
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Mati4455 »

Dzięki za zainteresowanie tematem. Powiem szczerze że jak bym wiedział że to podłoże tak będzie zbijać parametry to nie zdecydował bym się. Ale będąc w stolicy Podkarpacia i zwiedzając sklepy sprzedawcy mówili że wszyscy w Rzeszowie to na AS2+ jadą . Dlatego wybrałem to forum.
Zadam teraz pytanie naprawdę głupie ale od tego chyba najwięcej zależy.
NO3 15 K 10 PO4 1,5 . Te stężenia to tyle co mam podawać w dziennych dawkach ,czy to stężenia tego co powinno być w wodzie ??? Wyliczając na kalkulatorze to mniej więcej tyle właśnie mam. Rozbiłem to na dzienne dawki i podawałem. Nie dążyłem do takich stężeń, tylko tak podawałem żeby w kalkulatorze się zgadzało w tygodniowych dawkach.
Proszę wyprostujcie moje myślenie.
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Ja tam z AS II nigdy nie miałem problemu
Lałem jedynie węgiel i kuniec - podmiany , podmiany i jeszcze raz podmiany ... (wodą przepuszczoną przez żywice jonowymienną)
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

U mnie na ASII tez nie miałem żadnych problemów rośliny rosły pięknie, napisze nawet ze nie nawozilem niczym tylko podmiany i światło power led, akwarium było 50 litrów pojemności.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Mati4455 pisze:
Zadam teraz pytanie naprawdę głupie ale od tego chyba najwięcej zależy.
NO3 15 K 10 PO4 1,5 . Te stężenia to tyle co mam podawać w dziennych dawkach ,czy to stężenia tego co powinno być w wodzie ???.
To nie są dawki dzienne! To porządane stężenia tygodniowe.
Mati4455
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:21
Imię: JACEK
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Mati4455 »

Wiem że tygodniowe.Chodziło mi o co innego. Czy te 15/10/1,5 mam rozbić na dawki dzienne,
czy w ciągu tygodnia tyle podawać żeby pod koniec było w wodzie w akwarium 15/10/1,5?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mati4455 pisze:Czy te 15/10/1,5 mam rozbić na dawki dzienne,
Ja nawożę w dawkach codziennych ale liczę i podaję dawki tygodniowe. Wpisując do kalkulatora w ogóle nie patrzę na dawki dzienne tylko na dozowane ilości do wody aby wyszła dawka tygodniowa zgodna z planem.
Nawet mój kalkulator w wersji podstawowej właśnie tak liczy. Czyli coś w tym stylu:
Obrazek

P.S. zamiast 15 jest 14 mg/l NO3 bo nie można dodawać ujemnych mas K2SO4 :P
Mati4455
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:21
Imię: JACEK
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Mati4455 »

Witam. Ja do tej pory patrzyłem na to zupełnie odwrotnie. Czyli tak w skrócie. Ustalam sobie dawkę tygodniową , podaję ją codziennie i pod koniec tygodnia przed podmianą robię testy.
Robię podmiankę. Do tej podmienianej wody coś podaję ?. A w następnym tygodniu ile mam podawać ?. Tyle co w założonej dawce tygodniowej ,czy tylko korekta do tego co wyszło w testach przed podmianą ?.
Przepraszam że takie pytania zadaję ale chcę zrozumieć ten schemat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”