Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sypanie nawozów w postaci soli bezpośrednio do akwarium

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Sypanie nawozów w postaci soli bezpośrednio do akwarium

Post autor: maxio69 »

Witam.
Mam pytanko bo za bardzo to nie ogarniam po przez kalkulator.
Mianowicie mam powiedzmy akwarium 350l i chcę raz na tydzień przy podmianie nasypać suchych soli bez wcześniejszego rozpuszczania ich w wodzie.
Chcę sypać KNO3, KH2PO4 i K2SO4 w postaci suchych soli bezpośrednio po podmianie raz w tygodniu tylko pytanie jak to obliczyć ile gramów tego wsypać w kalkulatorze mam żeby je zmieszać z wodą a chcę po prostu sypnąć jednorazową dawkę tygodniową.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

To jest dokładnie to samo :) Zauważ, że w kalkulatorze niezależnie od tego jak dużą (w mililitrach) podasz jednorazową dawkę (czyli ilość nawozu = wielkość jednorazowej dawki) to efekt w postaci podbicia poszczególnych parametrów oraz danych pierwiastków będzie dokładnie taki sam.
Czyli masz powiedzmy to akwarium 350L - podajesz taką samą (nieważne jaką) objętość nawozu i jednorazowej dawki:
Obrazek
... i odczytujesz co jak zostanie podbite.

Pytanie tylko takie na ile to jest bezpieczne rozwiązanie, bo bywają ryby, które są na tyle żarłoczne, że od razu rzucą się na wpadający do akwarium pyłek i wtedy nie wiadomo jak to na nie podziała. Prędzej bym rozważył po prostu sypanie soli do wody, którą uzupełniasz akwarium przy podmiance.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Nawożenie tak dużego baniaka dawkami jednorazowymi, to zły pomysł z prostej przyczyny: jeżeli nie masz ustalonego schematu nawożenia i nie wiesz, jakie dawki są odpowiednie dla Twojego zbiornika, bardzo łatwo przenawozić baniak. Nadmiarów można pozbyć się w zasadzie tylko dużymi podmianami wody. No chyba, że lubisz podmieniać :)
Dawki dzienne (albo w ostateczności co 3 dni) pozwalają łatwiej skorygować nawożenie i zmniejszyć albo zwiększyć dawki w zależności od kondycji baniaka (np. rozwoju glonów).
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Ja to wiem ale to nie dla mnie ma być :) a nie będę na siłę kogoś przekonywał jak nie chce.
Troszkę tego nie rozumie co kolega Greek, pisze.
Ale czy teraz dobrze to NO3 wyliczyłem?
Obrazek
Jak podam bezpośrednio do akwarium 7g to ta jednorazowa dawka to zmieni mi się w tygodniową tak?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

maxio69 pisze:Troszkę tego nie rozumie co kolega Greek, pisze.
Już rozjaśniamy :)
maxio69 pisze:Jak podam bezpośrednio do akwarium 7g to ta jednorazowa dawka to zmieni mi się w tygodniową tak?
Nie. Niepotrzebnie patrzysz na te opisy tak bardzo ;) Generalnie kalkulator jest zrobiony tak, żeby wszyściutko się za Ciebie liczyło i żebyś miał jak najprościej, więc czasami po prostu nie należy patrzyć co tam jest napisane tylko zobaczyć co robimy :) Dawka tygodniowa zakłada po prostu, że będziesz codziennie sypał - a że nie będziesz to na nią nie patrzysz. Po prostu ten jednorazowy wrzut mówi Ci ile podbijesz poszczególne pierwiastki w danym momencie. Jako że dajesz tylko raz, to ta dawka musi starczyć na tydzień.
Czyli tak jak wyliczyłeś - azotany skoczą Ci o 12.3ppm, a potas o 7,7ppm. I to sobie będzie schodzić do następnej dawki.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

To w końcu jak to wyliczyć? Czy tak się nie da?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Ale jak to się nie da? Właśnie przecież wyliczyłeś :)
To może inaczej: co jeszcze chciałbyś wyliczyć?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

AA dobra już spoko rozumie :) źle zrozumiałem. Wiadoma sprawa, że jak nie będę podawał dziennie a tylko raz podam tygodniową dawkę to to będzie tak, że co dziennie te stężenie nawozów będzie mi spadać. Aż przy kolejnej dawce podbije no fakt to trochę lipa bo od razu zapodam mocną dawkę.
W takim razie jak już mam po podaniu KNO3 K-7,7ppm i N-12,3ppm
A chcę podbić K do 20ppm to podaję 10g K2SO4.
Obrazek
I jeszcze pozostaje fosfor żeby go podbić do 1ppm musiał bym go wsypać 0.5g :D
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Dokładnie - dobrze kombinujesz. Dzięki użyciu kilku różnych soli możesz sobie kombinować tak, żeby Ci wyszły odpowiednie stężenie poszczególnych pierwiastków.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Ok dzięki serdeczne :) PIONA! :cheers:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”