Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

wyniki testu na fe-jaka dawka

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
karafka123
Mecenas
Posty: 69
Rejestracja: 11 gru 2016, 19:04
Imię: staszek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Roślinne 375L
Płeć:
Wiek: 59

wyniki testu na fe-jaka dawka

Post autor: karafka123 »

Cześć mam pytanie podaję mikro z intermagu i mikrowit fe 75 kalkulator zuluxa fe tygodniowe 0,5 w dawkach dziennych około 0,07.
Test na drugi dzień przed podaniem następnej dawki pokazywał 0. wczoraj podałem dawkę tygodniową 0,5 i dziś jest około 0,1 oczywiście na liściach widać różnicę .
Główne pytanie to jaki powinien być odczyt fe -test jbl dla zakładanej dawki 0,07 dziennie
i kiedy powinien być robiony pomiar .
Drugie pytanko to czy test na potas jbl jest wiarygodny czy jak wyczytałem psu na budę .
Nie podaję makro od dwóch tygodni 4 podmiany 50% a potas dalej z 30
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

karafka123 pisze:Test na drugi dzień przed podaniem następnej dawki pokazywał 0
i to jest prawidłowo
karafka123
Mecenas
Posty: 69
Rejestracja: 11 gru 2016, 19:04
Imię: staszek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Roślinne 375L
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: karafka123 »

czyli podaję, rośliny zjadają i jest zero a nie że utrzymuję stężenie 0,5 i co zjedzą dziennie to uzupełniam do zakładanego stężenia ?
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

karafka123 pisze:czyli podaję, rośliny zjadają i jest zero a nie że utrzymuję stężenie 0,5 i co zjedzą dziennie to uzupełniam do zakładanego stężenia ?
Steżenie Fe= 0,5mg/l jest od dawna nieaktualne i raczej nikt już nie stosuje takiej dawki. Osobiście używam gotowca Easy live Profito w dawce zalecanej przez producenta, czyli wychodzi mi Fe= 0,16mg/l tygodniowo.
Gdy akwarium mam dojrzałe i masa roślinna jest odpowiednia,wówczas zwiększam tą dawkę do Fe=026mg/l max.
Nie zauważam różnicy pomiędzy dawkami Fe,być może dlatego że nie mam wymagających , kolorowych roślin.
Nie badam wody testem bo uważam że jest to zbyteczne.
Stosowałem również mikro intermag plus w dawkach jak wyżej bez domieszek Fe i problemów również nie miałem.
karafka123
Mecenas
Posty: 69
Rejestracja: 11 gru 2016, 19:04
Imię: staszek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Roślinne 375L
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: karafka123 »

Dzięki Janusz i Grzegorz za odpowiedzi ja też nigdy nie robiłem testów bo wszystko również rosło kiedyś nawet bez nawozów i co2 ale teraz jak człowiek poczyta i poogląda to też by chciał osiągnąć optymalne warunki w swoim akwarium .
Ro,nawozy,oświetlenie,co2 sterowniki tego wcześniej nie było - wydałem 200 na podstawowe testy to sprawdzam i okazuje się że nie potrzeba nawozić niektórymi makro bo i tak są w nadmiarze a innych brakuje więc gotowce się nie sprawdzają ale tego dopiero się dowiaduję i nie wiedziałem jak interpretować stężenia ,akwarium mam tak gęsto zarośnięte ze pewnie fe pujdzie z górnej półki
Pozdrawiam Staszek
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

karafka123, Duża masa roślin nie oznacza,że dużo leje mikro bo nie wszystkie rośliny mają taki sam apetyt na mikro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”