Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dziwne sole

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

Mój patent :)

W akwarium też się rozpuści,bo mam butlę CO2,ale jak robię wodę do podmian dodaję CaCO3 i wtedy na 10 litrów dolewam 0,5 litra wody gazowanej ,która zawera 1500 mg.l CO2

Jak jest to pół litra 1500 mg/l dzielę na 20 (10 litrów wody) i wychodzi 70 mg/l
CaCO3 rozpuszca się całkowicie,trochę mieszam i wlewam.
Ph w akwarium nie zmienia się :)
Kiedyś lałem do akwarium,5 minut było mleko ,a potem się rozpuszczał,ale Ph 0,5 do góry i spadał o połowę poziom CO2 (podmiana 50%)
nie chcę robić krzywdy roślinom,że o zwierzętach ,których nie mam nie wspomnę.
Do krewetkarium chcę użyć siarczanu wapnia ,ale nie wiem z czego uzyskac twardość KH-krewetki red scherry na początek :)

Niektórzy dalej nie mogą pojąć (oczywiście nieśmiałbym miec Ciebie na myśli chemiku ),dlaczego obojętny węglan się rozpuszcza w wodzie nasyconej CO2.

No i to czego oczekuję od soli : wartości GH i KH takie same jak w kalkulatorze.

Zoabcz ten wątek jak jesteś chemikiem tam jest o weglanie (ostrzegam wątek jest ostry) :

http://forum.superakwarium.pl/topic/503 ... 5%9Blinki/

Już tam nie piszę ,może tutaj znajdę spokój i kulturalną dyskusję.
Nie wiem co tam zrobiłem złego,tylko powiedziałem,że mi sie wydaje i wtedy (pseudo)moderator na mnie siadł :(
Pewnie go du** zabolała,że wiem więcej ;xd
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Matematyk pisze:Kalkulator pokazuje GH na poziomie 50 stopni,a u mnie test pokazuje 10 stopni.
Zapewne jakiś kalkulator liczy na bezwodnym MgSO4. Jeżeli wpisujesz bezwodny MgSO4 do kalkulatora mojego to wychodzi 46,5 Niemców czyli tego samego rzędu. gdy wpisuje się siedmiowodny to wychodzi 22,7.

Sprawdźmy 0,5 g MgSO4 z 7 H2O to --> 0,0488 g Mg.
Jeśli rozpuścimy to w 0,5 l wody to mamy 0,0976 g/mol czyli około 10 mg/l (jeśli pomyliłeś jednostki to wychodzi te 10 - sprawdź w jakich jednostkach podaje test).

Jeśli jest inaczej to też nie rozumiem o co Ci chodzi.
mirek5566 pisze:Napisz zulixowi na pw.
Nie radź tego co sam tępisz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

Kalkulator pokazuje 22 a test (stopnie niemieckie) pokazuje 10.
Test testem ,ale widze,że w akwarium źle się dzieje.

KNO3 zatwqardza wodę jakby tam było 50% siarczanu magnezu. 50% nie wiadomo czego a ja to do akwa sypię grgrgrr

Mojego błędu nie ma co szukać to kondycja roślin wskazuje,że sole są trefne ,a nawożenie roślin i chemia wody to moja życiowa pasja :)
Jednostek też ,bym nie winił,jak mieszam CaCO3 to tww i two zgadza się idealnie-to czego oczekuję od dozowania soli

hej Zulix-zaszczyt Cie poznać :)
Twojego kalkulatora użuwam i używałem 7 lat temu.
najlepszy kalkulator -jedyny co pokazuje siarczany
WIELKIE DZIĘKi !

Up dokładnie 22 stopnie niemieckie -mierze i jest 10
Ostatnio zmieniony 07 mar 2017, 21:13 przez Matematyk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

zulix pisze:
mirek5566 pisze:Napisz zulixowi na pw.
Nie radź tego co sam tępisz.
Nie nie. Chodziło mi o to, że kolega chciał zakupy u Ciebie robić. Myślałem, że nie chcesz szczegółów handlowych na otwartym forum omawiać :)

Nie proponowałem mu pisania na pw, żebyś mu rad udzielał :)
Jeżeli tak to zostało zrozumiane, to przepraszam, ale nie to było moją intencją.
Nie udzielam porad na pw.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Matematyk, No i widzisz jak tu szybko wszystko idzie, 2 godziny na forum i z samym naczelnym wymieniasz poglądy :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Matematyk pisze:Mojego błędu nie ma co szukać
Jesteś od godzin więc jeszcze Cię nie znamy. Tak jak napisałeś to nie do końca było jasne - skróty myślowe - więc się szukało co może być źle w twoim myśleniu, czy robieniu testów - tu też musisz nam wybaczyć :) - nie czytamy między wierszami. Może rzeczywiście sole nie są w porządku.
Matematyk pisze:nie wiem z czego uzyskac twardość KH
Soda: NaHCO3 lub węglan potasu, używany też do nawożenia KHCO3.
Można mineralizować wodę za pomocą CaCl2, MgSO4 (oba kationy w różnej formie dla równowagi) i NaHCO3.
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

Szczere podziękowania za rady za pomoc.Zulix odezwę sie z solami jak się ogarnę i mogą być nawet czarne ,będę ważył jak zawsze :)
Ciesze się ,że tu trafiłem i dla mnie to wielki zaszczyt.
Wybaczcie sporadyczne błedy.
Zrobię filmik o tych solach w wolnym czasie,bo to jest naprawde dziwne,rozumiem pomylić woreczki,ale wszystko pomieszać to chyba złośliwie ktoś zrobił xd
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Matematyk pisze:odezwę sie z solami jak się ogarnę
Muszę sam sprawdzić jakie mam, aby nie było jakiejś wtopy :P
Zrobię test tego MgSO4 który mam :)
Matematyk pisze:mogą być nawet czarne
Hmmm. To mi zabiłeś klina. Szukam w pamięci i nie przypominam sobie żadnej czarnej soli. No chyba, że siarczki takie np. srebra, rtęci, ołowiu, miedzi, żelaza. Pewnie jednak by się nie nadawały jaki dodatki mikro do nawozów :)
Matematyk pisze:Ciesze się ,że tu trafiłem
Miejmy nadzieję, że to dobry wybór i sobie nieco podyskutujemy.
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Matematyk »

Myślałem,myślałem -no i wyszło...
Wiedziałem,że o twardości stanowi międzyinnymi magnez jako jon Mg2+

MgSO4 x 7 H2O sam w sobie nie podnosi GH,trzeba poczekać jakiś czas na rozpad na jony Mg2+.
Dodtkowo woda była zimna około 10 stopni i to też spowolniło rozpad MgSO4 x 7 H2O.
Zrobiłem test w ciepłej wodzie około 30 C i wtedy rozpad MgSO4 x 7 H2O jest szybszy.
Dlatego raz wynikało,że zawratość w soli w soli to 10,30,50 %( te różne wyniki też dały mi do myślenia,a z samego charakteru działania tesu GH wynika,że jest on dość dokładny) -rózne temperatury wody.
Woda twarda jak kamień :)
KNO3 nie zatwaradza wody ,płukałem butelkę na szybko-coś widocznie zostało MgSO4 x 7 H2Októry uległ rozpadowi.W teście wyszło,że KNO3 zawiera 30%, KNO3,ale test też pewnie mierzy samo NO3 a nie KNO3.

Szkoda,że żaden z chemików nie napisał o tym rozpadzie,oczywiście nikogo nie winię,tylko siebie-cały magnez widocznie wciągała amazonia-i wszystko to moje błędy w nawożeniu.

Przepraszam wszstkich forumowiczów a także sklep wodna kraina,który z całego serca polecam i mogę ,teraz napisać,że sole sa czyste,kontak jest perfekt i super pakowane paczki.Wybaczcie ta reklamę,ale jestem to winien po tym jak sklep oczerniłem.


Chociaż tyle z tego wynikło,że jak ktoś będzie sprawdzał sole MgS04 x 7 H2O to będzie wiedzał,że trzeba poczekać na rozpad lub użyć ciepłej wody.


Bardzo się obwiniam za zaistniałą sytuację :( ponieważ ,napisałem nieprawdę,przez co mogłem kogoś skrzywdzić.

Nie wiedziałem,że trzeba czekać na rozpad,ale to mnie nie tłumaczy

Dwa dni na tym zacnym forum ,a już takie ośmieszenie...

P.S.Mógłby ktoś zrobić test w zimnej wodzie i dać znać czy kolejnej herezii nie sieję? I jak to jest z tym rozpadem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”