Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwsze testy i co dalej

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Szanowny kolego wszystko co piszesz i komentarze kolegów jest na szybciutko. Potrzebne są nam ważne dane typu:
Co to za zbiornik ma być (zwykle, roślinne , malawi(!), krewetkarium ). Aby pomóc ci z twoja wodą niestety musimy to wiedzieć. Jeśli ma to być roślinne co widzę wielu kolegów podłapało docelowa twardość węglowa czyli Kh powinna być 4-6, Gh w zależności od obsady rybnej różne, ale raczej nie większe niż 15-16. Piszesz że masz bimbrownie do 30l kostki. nie wiem czy doczytałeś, ale to raczej bomba zegarowa jeśli masz tam jakieś życie. Powody sa dwa bibmbrownia jest niestabilnym źródłem CO2 (raz leci więcej raz mniej). Druga sprawa to to, że jak będziesz zbijal Kh w dół woda będzie wchłaniała więcej CO2. Zaleta jest taka ze roślinki dostana więcej, a wada taka ze rybki /krewetki też.
Co do zakupionych nawozów. po co je kupiłes co chcesz nimi osiągnąć. ładiejsze rośliny czystrzą wodę?? co trzeba jasnej informacji po co je kupiles i w jakim celu. O ilosci jakie zakupiłeś nie pytam bo to twoja kasa xd .
Dreczy mnie jeszcze jedno pytanie. jakie masz pod spodem to podłoże aktywne. Ta wiedza bardzo pomoże nam przy ustalaniu twojego nawożenia (bo niestety każde podłoże cechuje się rożnymi zdolnościami jak wchłanianie fosforu, czy stabilizacja kh, ph itd.)
uff a sie rozpisalem....
mib86
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2017, 11:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 120
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: mib86 »

Ja bym poszedl w strone nawozenia solami. Na tutejszym forum jest to rewelacyjnie opisane. Sam swoja wiedze z solami zaczynalem wlasnie z tego watku i poki co narzekac nie moge. Mam tam jeszcze braki zelaza i magnezu ale zaczyna to wychodzic na prosta. Zaleta soli jest taka ze sa tanie a gotowe nawozy skladaja sie z niczego innego jak z soli. Wedlug mnie nie mozna polegac na gotowych produktach bo w kazdym szkle konsumpcja wyglada inaczej, w jednym zejdzie wiecej potasu a w innym fosforu (np taka heterantera wciaga go jak cholera). Stosujac gotowca jednych pierwiastkow bedzie na styk a innych za duzo i wyjda glony.
Hylas
Posty: 13
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:07
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: ogólne 112l
Płeć:

Post autor: Hylas »

Zacznę od tego, że moje akwarium wygląda obecnie tak:
Obrazek

Co do zadanych pytań i moich oczekiwań. Substrat w podłożu to Tetra Active Substrat. Właściwie chciałbym na tym akwarium nauczyć się właśnie prowadzenia roślinniaka? Chodzi mi o to, żeby rośliny były zdrowe, a glony mi tego akwarium nie zapaskudziły xd
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Coś nijak nie wygląda :(
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Hylas pisze:moje akwarium wygląda obecnie tak:
< pusto >

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 853#264853
Hylas
Posty: 13
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:07
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: ogólne 112l
Płeć:

Post autor: Hylas »

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”