Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak dawkować sole?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Jak dawkować sole?

Post autor: -donio- »

Wiem że do tego służy kalkulator Zulixa ale dla mnie to czarna magia...
Proszę o pomoc mam akwarium 95l oświetleni 0,5W/l.
A sole jakie posiadam to:
MgSO4*H2o-200g
KH2PO4-50g
KNO3-100g
K2SO4-45g
Jak dawkować?
Ostatnio zmieniony 24 paź 2009, 15:54 przez -donio-, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ależ w kalkulatorze robi się to banalnie - chyba nawet nie spróbowałeś. Nawet jak nie masz chemii w szkole to powinieneś sobie poradzić. W wątku o kalkulatorze masz (2 post) wyjaśnione co należy wpisywać w które rubryki.
Spróbuj a potem zapytaj jeszcze raz jak nie będziesz wiedział.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

ja spróbowałem i nie wiem jak się za to zabrać
<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>
ilośc sporządzonego roztworu nawozu te 500ml to całości czy osobno każdej soli? nie wiem jak sie zabrać za sporządzenie tego roztworu. Czy takie ilości soli jakie mam w tabelce mam zastosować i czy można je zmieszać razem czy nie bardzo, mam KNO3, K2SO4, KH2PO4 i MgSO4 siedmiouwodnione i nie wiem jak się za nie zabrac heh.
Czy to musze rozpuścic osobno 4 x 500ml czy 1x500ml i po kolei każde rozpuszczać
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 15:32 przez kusay, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Bierzesz wszystkie sole i dajesz do 500ml. Pamiętaj tylko, że np potas kumuluje Ci się z każdej soli, żebyś dobrze patrzał w tabelkę ;)
No i pamiętaj o rozpuszczalności - żebyś za dużo soli nie dał bo wtedy się nie rozpuszczą w 100%
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W kalku jest zawsze docelowa ilość nawozu. Jeżeli chciałbyś tak jak piszesz, czyli z każdego sporządzać po 500 ml nawozu to później musiałbyś dodawać do akwarium każdego nawozu odpowiednią ilość (tutaj 4 razy po 10 ml).
Ponieważ sporo nawozów można z sobą mieszać można zrobić mniejszą ilość roztworów nawozów i rozpuszczać to w 1 lub 2 porcjach.

Ja osobiście stosuję 2 nawozy:
- w pierwszym jest KNO3, K2SO4 i MgSO4. Innymi słowy to co policzyłeś na 500 ml rozpuszczasz w mniejszej ilości wody niż 500 ml (np. 400) a po rozpuszczeniu dolewasz wody do 500.
- drugi nawóz to KH2PO4. Używa się go mało więc może być on być rozpuszczony tak, aby zrobić 100 ml nawozu i potem dodaje się 1-2 cm dziennie. Ja sobie np. tak ustawiłem, że 1 cm to 0,5 ppm PO4 i w miarę potrzeby koryguję.
Prawdopodobnie jakbyś wymieszał wszystkie sole w 1 roztworze nie stałoby się nic złego, ale w roztworach dosyć stężonych zachodzi wytrącanie się fosforanów magnezu co nie jest zwykle korzystne. Stąd z fosforem nie mieszam magnezu, żelaza i innych metali. Druga sprawa, że najczęściej koryguje się albo azot, albo fosfor - stąd lepiej mieć 2 roztwory.

Co do rozpuszczalności to kiedyś były "zaszyte" w arkuszu i system dawał znać, jak się za dużo wpisało. Obecnie to nie działa. W twoim przypadku nie przekroczyłeś rozpuszczalności soli więc jest wszystko O.K.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

zacząłbym od ustalenia ilości ppm (mg/l) poszczególnych pierwiastków jakie masz zamiar dodać do wody, dajmy na to, że w ciągu tygodnia chciałbyś dodawać:

potas 30 ppm
magnez 10 ppm
azotany 20 ppm
fosforany 2 ppm

w kolejnym kroku uzupełniasz pierwszą tabelkę, czyli litraż (netto), ilość nawozu jaką masz zamiar zrobić (np. pół litra) oraz jaką dziennie dawkę będziesz aplikował do akwa (np. 10ml)

i następnie spróbuj sobie metodą prób i błędów wpisywać w kolumnie "I" ilości w gramach jakie dodasz do nawozu, KNO3, K2SO4 itd.

w kolumnie "N" pojawią Ci sie ilości ppm (mg/l) jakie dostarczysz w ciągu tygodnia do akwa,
jeżeli są za duże - zmniejsz ilość gramów dodawanej substancji,
jeżeli sa za małe to dodaj kilka gram.

To chyba najprostszy sposób jak skomponować sobie udział poszczególnych składników.
Należy pamiętać, że sole rozpuszczamy w nieco mniejszej ilości wody niż podana w komórce "I4" i po ich rozpuszczeniu uzupełniamy wodę do wartości z w/w komórki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”