Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sole

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Yanosik123
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2018, 14:38
Imię: Pawel
Lokalizacja: Przemy
Płeć:

Sole

Post autor: Yanosik123 »

Siema jestem tu nowy nie wiedziałem gdzie pisać więc piszę tu ,a więc potrzebuje kogoś kto by mi obliczył ile soli mam rozpuścić w 0.5 l butelce z dozownikiem 1 ml przyjmując że będę lal 5 ml dziennie ja niestety nie mam możliwości obliczenia tego padł mi komp .sole jakie posiadam to
Kno3
K2so4
Mgso4+7h2o
Kh2po4
Akwarium mam 80 l gęsto porośnięte lecz rośliny wolno rosną i nowe listki są tak jakby poskręcane w akwarium nie nawozilem 1 dzień i pomiary z dziś to
Po4-0,5-0,7
No3-20
Kh-10
pH ok 6,5-6,7
Dodam że co2 z butli 24h i wskaźnik JBL pokazuje że jest tego jakieś 20mg// a i światło to ok 0,7 w/l
Z góry dziękuję ,a pomoc pozdrawiam
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

A co tu liczyc, są kalkulatory.
Te 4sole to wszystko co chcesz podawać? Jakoś kiepsko to widzę.
Kup gotowe nawozy, sole są dla profesjonalistów. ;)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Yanosik123, Napisz tak Chce tygodniowo podawać NO3 ... Po4 ... Mg .... i K .... podając każdego roztworu po 5ml dziennie Jak rozrobić sole ?

[ Dodano: 2018-01-21, 20:34 ]
I jeszcze jedno ,pomysl jak zbic Kh do 4-5
Yanosik123
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2018, 14:38
Imię: Pawel
Lokalizacja: Przemy
Płeć:

Post autor: Yanosik123 »

Kh zbije woda destylowana a kalkulatora .nie użyje bo komp mi padła a w tel exela nie mam
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Napisz ile chcesz podawac poszczególnych soli to Ci policze
Yanosik123
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2018, 14:38
Imię: Pawel
Lokalizacja: Przemy
Płeć:

Post autor: Yanosik123 »

No właśnie zabardzo nie wiem jakie wartość mają być idealne własne napisałem tu aktualnie parametry wody i żeby ktoś powiedział mi ile mam tych soli rozrobić żeby było jak najlepiej dla roślin

[ Dodano: 2018-01-22, 13:57 ]
Może inaczej waszym zdaniem jakie byłyby najlepsze parametry wody i do tego chciałbym żebyście mi obliczyli ilość soli
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Moze to Ci cos pomoze
250 ml wody + 20g KNO3 Podanie 5 ml poniesie NO3 w 80l o 3 mg/l jednorazowo
250 ml wody + 27g K2SO4 podanie 5 ml podniesie K w 80l 0 3mg/l jednorazowo
250 ml wody + 1,7g KH2PO4 podanie 5 ml podniesie PO4 w 80l o 0,3 mg/l jednorazowo
250 ml wody + 40g MgSO4 podanie 5 ml podniesie Mg w 80 l o 1mg/l jednorazowo
Yanosik123
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2018, 14:38
Imię: Pawel
Lokalizacja: Przemy
Płeć:

Post autor: Yanosik123 »

Dzięki bardzo
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Yanosik123, Zanim zaczniesz solić po nowemu.
Proponuję zrobić dwie podmiany wody po 50% każda(podmianka ,dzień przerwy i na następny dzień ponowna podmiana 50%. W tym czasie najlepiej zgasić światło bo nie nawozisz solami podajesz tylko Co2.Dzień po drugiej podmianie zrób test PO4 i NO3 aby zobaczyć jak skorygować nawożenie.Pewnie nie będziesz widział jak skorygować nawożenie wiec pisz ,pomogę jak nie ja to zawsze ktoś się znajdzie życzliwy.
Tylko rozrób sole dokładnie tak jak podał kolega debrzyna ,proponuję magnezu nie rozrabiać bo przy twojej wodzie raczej jest zbyteczny .
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

tao pisze:Proponuję zrobić dwie podmiany wody po 50% każda(podmianka ,dzień przerwy i na następny dzień ponowna podmiana 50%. W tym czasie najlepiej zgasić światło bo nie nawozisz solami podajesz tylko Co2
Wyjaśnij koledze dokładnie dlaczego ma tak właśnie zrobić
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

debrzyna pisze:
tao pisze:Proponuję zrobić dwie podmiany wody po 50% każda(podmianka ,dzień przerwy i na następny dzień ponowna podmiana 50%. W tym czasie najlepiej zgasić światło bo nie nawozisz solami podajesz tylko Co2
Wyjaśnij koledze dokładnie dlaczego ma tak właśnie zrobić
To jest mój taki wymysł na oczyszczenie wody w akwarium w skutek nie zawsze trafnego nawożenia, który spróbuje wytłumaczyć w ten sposób.

Podmiany dwie 50% są po to, aby wypłukać w akwarium błędy wcześniejszego nawożenia a zwłaszcza tych nawozów których testów nie robisz :potas ,magnez, żelazo.Nie wszystko można zbadać testami a w sytuacji,gdy masze testy mogą nie pokazywać realnego poziomu nawozów bo są po prostu przeterminowane abo ich nie mamy to taki sposób jest idealny i sprawdzony nie raz na własnym akwarium.
Oczywiście jeśli ktoś ma obawy co do częstotliwości podmian z obawy na biologię, wówczas można zrobić dwie podmiany 50% np. w przeciągu tygodnia. W mniejsze podmiany rozbite w czasie nie ma sensu się bawić.

Brak oświetlenia w tym czasie podyktowany jest przestrogą,aby uniknąć kłopotów z pojawieniem się glonów po wypłukaniu nawozów z akwarium.
Podawanie Co2 w tym czasie mogłoby wydawać się bez sensu,ale pozwala na mniejszy stres dla roślin i obsady,zapewnia również stały poziom Ph w akwarium a ponadto wystarczy po testach odpowiednio wyrównać do określonego poziomu nawożenie i można świecić w akwarium.
W mojej praktyce takie rozwiązanie się sprawdzało i nie miałem problemów .
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

I teraz wie co i po co i nie będzie myślał po nocach dlaczego własnie tak
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Ps.Od bardzo dawna nie używam testów do akwarystyki roślinnej co nie oznacza że ich nie mam,ale uważam że doświadczenie pozwala mi zaoszczędzić na zbędne wydawanie kasy.Ponadto jak się rzadko używa testów to często są to wyniki mało wiarygodne.Dlatego czasem jak mnie coś natchnie nie żebym miał tym momencie problem po prostu tak sobie sprawdzę np.fosfor,albo azot i wyciągam wnioski a raczej utrwalam swoje doświadczenie w nawożeniu.Bez dobrych testów początkujący nie jest w stanie się tego nauczyć.
Z regulacją Co2 również sobie radzę w trochę dziwny sposób bez testów a wygląda to tak.
Mam dosyć dobry sprzęt firmy Camozzi elektrozawór i zaworek do podaży Co2 a przynajmniej tak myślę .mimo to trudno jest doprecyzować idealną ilość Co2 w akwarium nawet przy takim sprzęcie.Mi miedzy innymi szkoda czasu na takie zabawy.
Regulację precyzyjną Co2 ustalam w taki sposób,zaczynam podawanie Co2 od 2 godzin przed zapaleniem światła podaję xxx tam bąbelków na kroplomierzu a wyłączenie Co2 jest najpóźniej razem ze zgaszeniem oświetlenia.Gdy zauważalne że np. na godzinę przed zgaszeniem światła z wylotu filtra wylatuje mgła, jest to dla mnie informacja że moja woda jest nasycona maksymalnie a poziom Co2 jest wystarczający dla roślin na pewno tego składnika nie brakuje roślinom. Wówczas zmieniam czas podawania Co2 załączam elektrozawór na 1godzinę przed zapaleniem oświetlenia o mam w ten sposób nastawiony optymalny poziom Co2.Gdyby jeszcze po regulacji pyliło z filtra a komuś to przeszkadzało to jeszcze skracam czas podawania Co2 przez załączeniem oświetlenia. Niezależnie od sposobu regulacji Co2 nie zalecam załączanie Co2 po załączeniu oświetlenia.
Indykator szklany po takim ustawieniu Co2 jest jasno zielony odczynnik świeży i nie przeterminowany więc można mu chyba ufać.
Lustro wody wyraźnie płynie bo mam dwa filtry zewnętrzne w 112l, ale bez najmniejszego zrywania lustra ,czyli idealna gładź na wodzie.Filty pracują normalnie ja ich nie słyszę na pewno nie buczą z tego powodu.
Może ta wypowiedz mocno zdziwi niektórych akwarystów ,ale nie chciałbym się tu spierać nie o to mi chodzi .
Moja woda do podmian w kranie jest o twardości Kh=9 do podmian używam wody RO= 50/50 ,aby uzyskać optymalną twardość węglową dla roślin.
Cała moja obsada w akwarium, rybki i krewetki nie są to jakieś rarytasy, nie narzekają na tak ustawiony poziom Co2 wszystko żyje i nie zdycha a wręcz mnoży się i to mocno.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A zastanawiałeś się co to są te bąbelki, Co2 a może tlen
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

debrzyna pisze:A zastanawiałeś się co to są te bąbelki, Co2 a może tlen
Opisywałem na tym forum kiedyś mój problem z fotosyntezą i wówczas byłbym skłonny przyznać tobie rację,bo fotosynteza w moim akwarium była wówczas spora.Jednak obecnie nie mam już tak obfitego gazowania z roślin powiedziałbym nawet,że obecnie jest ono małe.Dlatego myślę,że to jest w tym przypadku raczej efekt nasycenia wody przez Co2.
Mam tą świadomość,że mogę błędnie interpretować całą tą sytuację a przez to się mylić,dlatego jak wspominałem nie chcę dyskutować ,czy udowadniać swoich racji.
Kto ma odwagę ,doświadczenie i ochotę przetestować ten pomysł będzie mi miło jak podzieli się wnioskami.
Napisałem ten monolog :podwójnie widzę: z myślą o młodych akwarystach,aby nie bali się gazu i gazowali bo w większości przypadkach nasze problemy z glonami są związane ze zbyt ubogą podażą Co2.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”