Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

problem z bąblowaniem

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
luke

problem z bąblowaniem

Post autor: luke »

Witajcie,

Jakiś czas zmagam się z ustabilizowaniem wody w moim akwarium. Zaobserwowałem bąblowanie roślin z obumarłych ich części. Nie wiem czy to normalne/zdrowe zachowanie. W sieci nie znalazłem odpowiedzi na to. Ciągle walczę z uzyskaniem odpowiednich parametrów wody, stan na dzień dzisiejszy:

- ph 7.4
- GH 11
- KH 13

Wczoraj ph wynosiło około 5.4 (bimbrownia), pozostałe parametry były podobne. Udało mi się zwiększyć poprzez włączenie napowietrzania na całą dobę. Dodatkowo po wyłączeniu filtra wewn. pod taflą wody zrobił się charakterystyczny białawy kożuch.

Dodatkowo liście roślin zaczynają powoli obumierać, kryptokoryny całkowicie szlag trafił.

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=dmzZt-g ... e=youtu.be

Ogólne parametry zbiornika:
60L,
podłoże - substrat aktywny + piasek,
CO2 z bimbrowni,
oświetlenie - LED - 2200lm
temp: 21-23,
nawozy: K (raz dziennie), FE raz na 2 tygodnie

Brak zarybienia, krewetek, same rośliny. Brak filtra zewn. i korzeni, koksów itp.

Proszę o radę w jaki sposób ustabilizować zbiornik.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2020, 21:23 przez luke, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Łukasz, a dlaczego wyłączyłeś filtr wewnętrzny? Kiedy zalałeś akwarium?
luke

Post autor: luke »

Zalałem jakiś tydzień czasu temu. Mam wrażenie, że po prostu rośliny gniją i wypuszczają gazy. Co ciekawe Monte Carlo, całkiem nieźle się rozwija. Filtr wyłączyłem bo gdzieś wyczytałem, że dla akwariów roślinnych filtr wewn. jest zbędny. Pojęcia nie mam co robię źle.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Usuń gnijące części roślin, podmień wodę tak z 50%, włącz filtr niech to śmiga przez tydzień. Po tygodniu podmień 30% wody i czekaj. Nawożenie. Piszesz Fe raz na dwa tygodnie, to pewnie jakiś gotowy produkt, lejesz wg zaleceń producenta, polecam sole, dzienne dawki wyliczysz wg kalkulatora kolegi zulixa. No i czas. Wszystko świeżutkie. Akwarium może się stabilizować nawet do 3 miesięcy. Także potraktuj to na spokojnie. Daj czas
luke

Post autor: luke »

Ok, ale jakiej wody wlać? Kranówa na pół z RO ? Napowietrzać filtrem?
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Jeśli chodzi o napowietrzanie to wystarczy, że skierujesz wylot filtra tak, żeby ruszał taflą wody, nie muszą to być bombelki powietrza. Nie przerabiałem wody RO, ja leję kranówę na podmiany i wszystko jest ok.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

ja przy starcie na aktywnym miałem podobnie, ale po tygodniu wszystko ruszyło,
jeśli masz dostęp do wody RO to zszedł bym z twardościami nawet o 2/3
możesz pomyśleć o jakichś ślimakach, na przykład ampularie będą zjadały to co gnije a poza tym przyśpieszą dojrzewanie zbiornika
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Jezeli chcesz podawac CO2 to z Kh musisz zejść do max 6 a najlepiej 4 Podawanie CO2 przy 13 niema sensu
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

To chciałem napisać , ale Debrzynek :całuski: mnie wyminął. Bimbrownia w tych parametrach nie ma żadnego sensu.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Tylko wy piszecie o optymalnych warunkach.
Nic nie stoi na przeszkodzie by CO2 podawać w zbiornikach o innych parametrach.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

A ja mam takie pytanie czy te rośliny co Ci gniją to masz z zoologicznego czy od kogoś kupiłeś ??

A druga sprawa a raczej pytanie do bardziej doświadczonych czy drobniutki piasek nie może być przyczyną gnicia najpierw korzeni a później całej roślinki ?
luke

Post autor: luke »

Sprawa wygląda tak.

Poczytałem trochę i ogólnie krypto miała prawo paść, bo nie toleruje miękkiej wody kompletnie. Po restarcie bimbrownia działała na pełnych obrotach, dzięki CO2 chciałem zbić ph tego syfu który miasto Rzeszów udostępnia nam w kranach. Krypto rośnie tylko i wyłącznie w wodzie twardej, toleruje też bardzo twardą. Podobnie moczarka argentyńska. Nauczony doświadczeniem, przy kolejnym restarcie lub podmianie podjadę po wodę RO do Auchana :D.

Stan na dzień dzisiejszy:
Bakterie nitryfikujące wrzucone, czekamy na efekt. Biały kożuch całkowicie usunięty. Filtr włączony, na potrzeby ruchu wody. Temperatura 25C. Parametry: ph 7, KH 7, GH 10. K 1ml/dzień. Resztę zrobia bakterie i substrat. Zostawiam tak na 2 tyg. nic nie ruszam.

Poobserwowałem trochę bardziej i bąblują też zdrowe rośliny. Poczytałem i roślina będzie bąblować z obumarłej/uszkodzonej części, to jest normalne i nacześciej spotykane, tylko nikt nie zwraca na to uwagi :mrgreen: Powód? Tlen będący wynikiem fotosyntezy uchodzi w najbardziej dostępnym miejscu a bąblowanie to dobra oznaka.

Chyba wszystko działa tak jak powinno.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

luke pisze: GH 11
- KH 13
luke pisze: krypto miała prawo paść, bo nie toleruje miękkiej wody kompletnie
Czyli u Ciebie powinna rosnąc super a nie paść
luke pisze:kolejnym restarcie lub podmianie podjadę po wodę RO do Auchana
No tak z treści wynika ze tym sposobem chcesz wodę zrobić bardziej twardą
luke

Post autor: luke »

debrzyna pisze:
luke pisze: GH 11
- KH 13
luke pisze: krypto miała prawo paść, bo nie toleruje miękkiej wody kompletnie
Czyli u Ciebie powinna rosnąc super a nie paść
Powinna rosnąć super przy takim KH i GH ale przy ph 5.4? Anomalia polegała na tym, że miałem bardzo niskie ph przy bardzo duzych wskazaniach kh i gh których nie badałem na codzień. To był końcowy pomiar jak już była padnięta. Poczytałem, że bimbrownią można zaaplikować obniżenie ph (nie mając wtedy wiedzy o kh i gh) i taka bimbrownie podłączyłem.
Po kilku dniach podawania solidnie CO2, woda miała zbyt niskie ph, a inne odczyty wyszły zbyt wysokie - co tez moze byc powodem procesu fermentacji i sladowych ilosci innych gazów.

debrzyna pisze:
luke pisze:kolejnym restarcie lub podmianie podjadę po wodę RO do Auchana
No tak z treści wynika ze tym sposobem chcesz wodę zrobić bardziej twardą
Woda z RO powinna mieć KH i GH równe 1. Kranówa ma KH 15 i GH 20. Mieszając RO z kranówą podwyższasz końcowe KH i GH?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

RO powinno mieć twardości na 0, ja bym pierwszą podmianę zrobił czystą Ro, tylko trzeba by wlewać powoli aby bardzo skoków nie było
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”