Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawozy ogrodnicze w akwarium

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Przy tej 300-tce to już można rozważać zakup 2 kilówek, może z wyjątkiem fosforanu potasu bo tej jest bardzo drogi a zużycie niewielkie. O ile pamiętam to 2 kg fosforanu to około 35 zł wobec około po dyszce za saletrę i siarczany (niestety im mniejsze opakowania tym drożej za jednostkę masy).

Kolejny post dot. oferty handlowej przeniesiony tam, gdzie jego miejsce - zulix
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Radosław
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2011, 12:29
Imię: Radosław
Lokalizacja: Trójmiasto
Akwarium: [200l] Ogólne
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Radosław »

Witam,

Mam pytanie do Zulix, widzę że świetnie się odnajdujesz z tymi wszystkimi pierwiastkami itd, próbowałem twojego kalkulatora, coś tam sobie wymodziłem ale przyznam że nie jestem tego pewien. Kupiłem dziś Florovit (wieloskładnikowy płynny nawóz ogordniczy dolistny i doglebowy), oskładzie pisałeś wcześniej, chyba o tym samym, chciałbym cię prosić o poradę, w jakich proporcjach go rozcieczyć i w jakich podawać do AKWA?
Z góry dziękuje za odpwiedź.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Radosław pisze:Kupiłem dziś Florovit (wieloskładnikowy płynny nawóz ogordniczy dolistny i doglebowy), oskładzie pisałeś wcześniej, chyba o tym samym, chciałbym cię prosić o poradę, w jakich proporcjach go rozcieczyć i w jakich podawać do AKWA?
Przepisz proszę wszystkie informacje dot. składu nawozu. O ile wiem to Florovit obecnie występuje w różnych gatunkach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Radosław
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2011, 12:29
Imię: Radosław
Lokalizacja: Trójmiasto
Akwarium: [200l] Ogólne
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Radosław »

Super, dzięki za dopowiedz, już piszę:
3% AZOT CAŁKOWITY; 2,3% AZOT AMIDOWY; 0,7% AZOT AZOTANOWY; 2% POTAS W PRZELICZENIU NA K ROZPUSZCZALNE W WODZIE; 70MG/L MIEDŹ CAŁKOWITA; 400MG/L ŻELAZO CAŁKOWITE; 170MG/L MANGAN CAŁKOWITY, 20MG/L MOLIBDEN CAŁKOWITY, 150MG/L CYNK CAŁKOWITY ORAZ WAPŃ, MAGNEZ, SIARKA, BOR ORAZ SUBSTANCJE BŁONKOTWÓRCZE. PH ROZTWORU 3,3 DO 4,3.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Radosław pisze:ORAZ SUBSTANCJE BŁONKOTWÓRCZE
Oj. To może być kłopot. Nie są to zwykle substancje miłe dla obsady zwierzęcej.

Nie podałeś gęstości nawozu więc przyjmuję np. 1,1 g/ml.
Wychodzi mi, że dozując 1 ml koncentratu/100 l akwa dziennie uzyskujemy:
- 7 mg/l w przeliczeniu na NO3
- 1,5 mg/l K
- 0,03 mg/l Fe
i inne.
Zwykle mikro normalizuje się pod żelazo a więc ustawia zakres 0,4 - 1 mg/l. Aby zbliżyć się do tego należałoby zwiększyć dawkowanie min. 10X (tj. 10 ml koncentratu). Wtedy:
- 70 g azotu w przeliczeniu na NO3 (w tym 5 mg/l NO3 z soli, reszta z postaci amidowej - z mocznika)
- 15 mg/l K
- 0,3 mg/l Fe
- 0,05 mg/l Cu (zwykle chcemy aby było poniżej 0,02 bo miedź jest trująca, np. dla krewetek).
itd.

Co prawda wprost mamy tylko 7 mg/l NO3, ale z postaci amidowej powstaje wskutek przemian biologicznych zbyt duża dawka NO3. Stąd wydaje mi się, że nawóz dość słabo nadaje się do nawożenia zwykłych baniaków bo będzie miał za mało mikro. Być może nadaje się do nawożenia baniaków na ziemi.

Wydaje mi się więc, że ilość azotu jest za duża. Nie jest to prawdziwy nawóz mikro, tylko wieloskładnikowy zbilansowany tak, że zastosowanie w akwarium nie wydaje się optymalne chociaż oczywiście niektórzy próbowali go używać (np. na forum roslinyakwariowe - tu jednak był patent, aby do florovitu wrzucić żelazne gwoździe. Wtedy do nawozu przechodzi żelaza a miedź się osadza na gwoździu).

Oczywiście wszystkie wnioski, które podałem wynikają tylko z obliczeń. Może w akwarium się to lepiej zachowuje niż myślimy. Nie znamy składu idealnego nawozu dla roślin wodnych. Może w pewnych warunkach ten się spisuje dobrze.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Radosław
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2011, 12:29
Imię: Radosław
Lokalizacja: Trójmiasto
Akwarium: [200l] Ogólne
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Radosław »

Dobrze że zwróciłem się do ciebie, dzięki wielkie, całe szczęście dziś po swojemu rościeńczyłem i podałem nie wielką dawke także napewno bedzie ok (brak cierpliwości - niestety moja wada) ale ostatecznie daruję go sobie, 6 zł + woda demineralizowana[przyda się jeszcze :)] masakry nie ma:). Raz jeszcze, dzięki za poradę. A jeżeli chodzi o gęstość, nie jest podana. Tak też gdy wyliczałem, przyjołem tak jak napisałeś 1,1.
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania fosforanu monopotasowego?
KLIK
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Nie ma.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Dzięki.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Mam pytanie odnośnie siarczanu magnezu

Obrazek

Specyfik ten jest w postaci bardzo lekkiego białego proszku, jak go stosować w akwarium ?
Brakło mi poczciwej soli MGSO4 :(
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Wygląda to na 3-wodny siarczan magnezu. W moim kalkulatorze musisz wybrać zakładkę "makro" i wpisując MgSO4 poprawić 7 na 3 (ilość wody w cząsteczce).
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

Mam pytanie do Zulixa, w jednym z pierwszych postów pisałeś że kupiłeś nawoź "Florovit. Wieloskładnikowy płynny nawóz ogrodniczy dolistny i doglebowy". i że kalkulator zrobisz w przyszłości. Czy jakieś prace nad nim się posunęły i jeżeli tak to można prosić o udostępnienie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Prace nad kalkulatorem zostały zarzucone. Nie usunąłem nawet wszystkich drobnych błędów, które ludzie raportowali. Zacząłem oczywiście i nawet sporo zrobiłem. Dorobiłem jakiś nowy moduł do mineralizacji wody ale w końcu nie skończyłem i nie zostało to opublikowane.
Po prostu mój entuzjazm wygasł. Testów też już nie robię. Chyba się wypaliłem. Oby nie na zawsze.
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

A może ktoś inny stosuje Florovit?

http://www.akwa-mania.mud.pl/archiwum/a46/a46,6.html
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Nawozy ogrodnicze w akwarium

Post autor: duch amazonski »

Tak się zastanawiam czy ten preparat mógłby mieć zastosowanie w akwarystyce roślinnej?


Obrazek

"Flora Kleen jest przeznaczony do usuwania pozostałości nawozów i złogów soli w roślinach, podłożach i systemach nawadniających glebowych i hydroponicznych.
FK stosować do oczyszczenia systemu hydro pomiędzy plonami oraz w trakcie uprawy ( dotyczy również gleby )"
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”