Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawozy ogrodnicze w akwarium

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Im głębiej tym lepiej - nawozy będą się wolniej przebijać przez podłoże do wody. A chodzi o to, aby rośliny je pobrały korzeniami.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
jamalaya
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2010, 8:38
Imię: jamalaya
Lokalizacja: kielce
Płeć:

Post autor: jamalaya »

zrobie test w mniejszym zbiorniczku na wszelki wypadek, do tej pory używałam kulek gliniano torfowych zobaczymy jak się spiszą tabletki, zrobie próbe narazie z połówka bo sa dośc duże :)
DrWycior
Posty: 58
Rejestracja: 19 kwie 2010, 20:49
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250, 1000
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: DrWycior »

Witam,

Zauważyłem ten wątek na temat nawozów ogrodniczych i myślę, ze to jest dobre miejsce aby zadać to pytanie.

Zanlazłem w sklepach ogrodniczych sole (nawozy ogrodnicze) o nazwach dokładnie takich samych jak stosowane w akwarystyce ale różniace się wzorami chemicznymi.
Zdjęcia poniżej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przykladowo, siarczan potasu który stosujemy w akwarystyce na wzór K2SO4, a ten ze zdjęcia powyżej jest rozbity na 2 składniki K2O i SO3.
Nie jestem chemikiem ale sumarycznie wydaję się to samo :). Prosze Was o opinię.
Cena tych nawozów jest zdecydowanie niższa niż soli kupowanych np. w POCH czy akwanawozach, więc może sprawa jest warta zachodu.

Może nie są one całkiem czyste ale wydaje mi się, że do akwarium nie muszą być sole typu cz.d.a. (czysty do analizy). Przecież to tylko nawóz a nie laboratorium.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2011, 22:19 przez DrWycior, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

cz.d.a do akwarium to dla mnie wywalanie pieniędzy w błoto. DrWycior zerknij sobie może tutaj http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=198
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Podobny siarczan potasu miałem i po oczyszczeniu wyszedł mi bielutki proszek , myślę , ze saletra też będzie dobra :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Wzory mają te same tylko stara konwencja rolnicza zakładała podawanie składu w postaci tlenkowej. Obecnie się od tego odchodzi, ale gdzieniegdzie jeszcze na opakowaniach tak napiszą.
Tak więc są to dokładnie te substancje, które potrzebujemy. Czystość jest wystarczająca do celów akwarystycznych - zawsze to podkreślam. Jak masz ogródek i możesz zutylizować pozostałą część nawozów w ogródku to warto. Inaczej będziesz miał nawozów na 20 lat :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
DrWycior
Posty: 58
Rejestracja: 19 kwie 2010, 20:49
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250, 1000
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: DrWycior »

Dzięki za link. Widziałem wcześniej ten opis Zulixa.

No OK, ale może by tak nie stosować oczyszczania i takim nawozem prosto z wora nawozić ?

Tu mam jednakże jedną wątpliwość. Patrząc na procentowy skład np. siarczanu potasu (52% K2O i 45% SO3) mam w sumie 97% "czystego" związku (zakładam, że to pewnie K2SO4). I tutaj jest git.
Zupełnie inaczej ma się sprawa z siarczanem magnezu (16% MgO i 32% SO3), gdzie sumaryczna ilość MgSO4 to 48%. Co zatem stanowi pozostałe 52% w tym przypadku ? Jakiś wypełniacz ?
Jeśli tak to oczyszczanie ma sens w przypadku MgSO4 ale nie ma sensu dla K2SO4.

Będę wdzięczny za podjęcie dyskusji i opinie w tym temacie.

[ Dodano: 2011-03-20, 22:42 ]
OK, jesteście szybsi od mojego pisania :). Dzięki za odpowiedzi.

Jeszcze tylko jedno pytanko.
Jak dozować te nawozy ogrodnicze?
Czy takie same ilości można dawać jak opisane przez Zulixa w temacie http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8709 ?
Ostatnio zmieniony 21 mar 2011, 7:44 przez DrWycior, łącznie zmieniany 2 razy.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

DrWycior pisze:Co zatem stanowi pozostałe 52% w tym przypadku ?
Prawdopodobnie woda - MgSO4 x 7H2O
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Czystość 97% to inaczej odchylenie 3% w prawdziwej masie. Nie wiem, czy ktoś z nas przejmuje się jak podczas ważenia wyjdzie mu plus/minus 5% różnicy - ja nie. Już nawet przeliczanie objętości wody w akwarium w którym są ozdoby daje nam błąd plus minus 10% więc np. nieco mnie śmieszy jak ktoś odmierza 25 gramów z dokładnością 25,00.

Jak w tamtym artykule pisałem odchylenie 10% jest w ogóle nie mierzalne w akwarium. Widełki dozowania są za duże aby było to zauważalne. Ilość masy roślinnej też nikt nie jest w stanie cenić, chyba, że będzie wyciągał co 2-3 dni rośliny i je ważył.

Dozować można prosto z wora (tu posty spider72 o dozowaniu suchych soli), ale lepiej rozpuścić je korzystając z kalkulatora i jak ewentualny pył opadnie zlać z góry i tym dozować. I chodzi tylko o zabrudzenie sprzętu (np. zapychanie dozowników) bo można lać i z pyłem - ten znajdzie się w filtrze i sprawa z głowy.
Podkreślam to co i poprzednio pisałem - nawozy ogrodnicze przeznaczone są do pielęgnacji rzeczy konsumpcyjnych więc nie mogą mieć takich zanieczyszczeń, które mogłyby coś złego powodować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
DrWycior
Posty: 58
Rejestracja: 19 kwie 2010, 20:49
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250, 1000
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: DrWycior »

Dzięki za odpowiedź Zulix.

Nie chodziło mi o sypanie suchych soli prosto do zbiornika, tylko o przygotowanie roztworów tak jak opisałeś to w poście http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8709.
Rozumiem, że dokładnie takie same ilości (25 gramów K2SO4; 25 gramów KNO3; 50 gramów MgSO4x7H2O na 0,5l) mogę dawać tych nawozów ogrodniczych, tak ?

W poprzednim poście napisałem "Zupełnie inaczej ma się sprawa z siarczanem magnezu (16% MgO i 32% SO3), gdzie sumaryczna ilość MgSO4 to 48%. Co zatem stanowi pozostałe 52% w tym przypadku ? Jakiś wypełniacz ? "
Czy to faktycznie woda jak sugeruje Zaku ? i można przyjąć, ze jest to w miarę czyste MgSO4 ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

DrWycior pisze:Czy to faktycznie woda jak sugeruje Zaku ? i można przyjąć, ze jest to w miarę czyste MgSO4 ?
Dokładnie. Jest to woda bo jest to tzw. hydrat, czyli taki twór, który powstaje ze związku chemicznego (tu MgSO4) i wody po to aby utworzyć strukturę krystaliczną. Bez wody MgSO4 nie krystalizuje i ma postać pudru.

We wspomnianym artykule pisałem również o MgSO4x7H2O więc jak najbardziej jest to właśnie ten ogrodniczy nawóz.
Czasem można kupić MgSO4 (bezwodny), który ma 2X więcej magnezu więc nie sypie się go wiadrami do akwarium. Można go kupić raczej tylko do laboratorium i jest drogi.
Oczywiście hydrat można wysuszyć, nawet w piekarniku, ale nie widzę powodów, aby to w domu robić. Czasem jednak ktoś ma trochę z laboratorium to wtedy trzeba pamiętać, że to nie jest to samo, chociaż magnezem dosyć trudno jest przedawkować.

P.S. Policzyłem czystość - 98%
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
DrWycior
Posty: 58
Rejestracja: 19 kwie 2010, 20:49
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250, 1000
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: DrWycior »

No, Panowie.

W takim razie wszystkie te nawozy są w Majstrze (dawniej RCMB) na ul. Przemysłowej w Rzeszowie, w dziale ogrodniczym :).
Tylko brać, rozmajać i nawozić :)

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

DrWycior, Masz rację tylko po co komuś do bańki np. 112 5kg magnezu :?
Na parę dobrych lat by starczyło. Co innego do takiego baniaka ...
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

My od dawna piszemy, że nie warto kupować odczynników, ale z drugiej strony...
Jak ktoś ma zapłacić 3 zł na kwartał do 100 litrów a dać na raz 100 zł za ogrodnicze, które mu starczą na 20 lat to wniosek również się nasuwa jeden. Po kilku latach się zwróci i to tylko wtedy jak się nam nie znudzi.
Co innego jak ktoś ma działeczkę to wtedy może wykorzystać gdzie indziej albo baniaki w tysiącach litrów.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
DrWycior
Posty: 58
Rejestracja: 19 kwie 2010, 20:49
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250, 1000
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: DrWycior »

Oczywiście macie rację.
Ja patrzyłem pod kątem swojego zbiornika. Na razie kupiłem sole w "akwanawozach" i również pewnie mi wystarczy na rok.
Niemniej jednak są również opakowania 2kg i z pewnością po Waszych informacjach wejdę w te nawozy.
A jako, że mam również kilka arów dookoła domu, to tym bardziej się to kalkuluje.

Jeszcze raz dziękuję za podjęcie tematu i rozwianie moich wątpliwości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”