Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wybarwianie roślin

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: oldmike »

Jak na jałowym to nieprawidłowe, jak na podłożu jono to IMO zupełnie inne niż w rzeczywistości.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: duch amazonski »

oldmike pisze:
19 paź 2021, 6:40
Jak na jałowym to nieprawidłowe, jak na podłożu jono to IMO zupełnie inne niż w rzeczywistości.
Michale, a mógłbyś napisać jakie ty starasz się mieć?
I czy jesteś zadowolony z efektu?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: Asilia »

Duchu pokażesz jak wygląda akwa?
Według mnie jeśli wszystko rośnie i jesteś zadowolony z akwa to tak trzymaj, widocznie u Ciebie to działa.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: oldmike »

duch amazonski pisze:
19 paź 2021, 7:46
oldmike pisze:
19 paź 2021, 6:40
Jak na jałowym to nieprawidłowe, jak na podłożu jono to IMO zupełnie inne niż w rzeczywistości.
Michale, a mógłbyś napisać jakie ty starasz się mieć?
I czy jesteś zadowolony z efektu?
Ja z lekka odpuściłem akwa. Zostały mi tylko mchy które opanowały akwa. Ale wracam do akwa bo ...
BTW. Kupiłem sobie jacht, zapłaciłem jakby nic nie było tam trzeba robić a cały sezon od maja przeleżałem pod łódką. Nawet nią nie pływałem;-( Teraz ją wyslipuje i biorę się za akwa.

Z pewnością będzie proporcja 1,5/1/0,1 K/Ca/Mg. Same węglany z Ca i Mg, potas tylko z KNO3. Maks 2ppm SO4, NO3 nisko, fosforu nie będę dawał, mikro niechelatowane. Celuje 30/20/2ppm. Może na początku ekstra strzał z boru 1000:1 Ca/B by korzenie urosły.

Różnica jest kolosalna jak K=Ca a 1,5K=Ca na korzyść potasu. 2*K=Ca już nie widziałem "plusów dodatnich" a jedynie zwiększałem zasolenie. No i sód na poziomie 2ppm. Jeżeli będzie przeszkadzał potasowi to podniosę potas wyżej.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: duch amazonski »

Asilia pisze:
19 paź 2021, 8:06
Duchu pokażesz jak wygląda akwa?
Według mnie jeśli wszystko rośnie i jesteś zadowolony z akwa to tak trzymaj, widocznie u Ciebie to działa.
Obecnie akwarium puste, pracuje poza domem jakieś 190km więc nie było sensu utrzymywać akwarium na barkach żony. ;)

Jak wrócę to chce sobie postawić testowy zbiornik na jałowym, wyszukać roślinek wskaźnikowych,pobawić się solami i poobserwować. A teraz się edukuje dzięki też wam.
Mam jakieś stare zdjęcie że "świetności" zbiornika. Nigdy nie byłem zadowolony w 100% zawsze było coś.

Obrazek
.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: oldmike »

duch amazonski pisze:
19 paź 2021, 9:23
Nigdy nie byłem zadowolony w 100% zawsze było coś.
Nawet jak było super to ja musiałem coś dodać i paprałem wszystko.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: duch amazonski »

Obecnie szukam info jak wybarwić bucephalandry, a zarazem by nie powstało glonarium. Niestety mało kto chce się dzielić wiedzą na fejsbusiu. Trzeba wyłapywać strzępki informacji i łączyć w całość, a co z tego wyjdzie to pokaże czas.:)

Takie piękne.
Obrazek

Obrazek
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: Asilia »

Mam do Was pytanie jak uważacie ile to jest duże stężenie mikro??
Chodzi mi dokładnie o to że akwarystyczne mikra mają na prawdę śladowe ilości danych pierwiastków
Lecz lejemy również intermagi gdzie tam stężenia są o XX większe niż te akwarystyczne i też to się sprawdza.
Wydaje mi się że nie łatwo przecholowac z mikrem skoro inter ma tak duże stężenia a nic się w akwa takiego nie dzieje, jaka jest wasza opinia na ten temat
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: cob_ra »

Ja również u siebie pomimo nawożenia utrzymuje w słupie 0 azotu, fosforu i żelaza. Testy nie wykrywają tych składników. Ale podłoże mam aktywne więc papu dostają od dołu. A na wybarwienie oprócz limitowania azotu jeszcze dużo dokłada oświetlenie.

Intermag stosowałem w poprzednim baniaku. Na 450l akwa podawałem dziennie 2ml z roztworu 100ml/500ml ro.
624l
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: Asilia »

Widziałem Twoje akwa chyba żona na grupach wstawia zdjęcia. Bardzo ładne
cob_ra pisze:
20 paź 2021, 6:41
Ja również u siebie pomimo nawożenia utrzymuje w słupie 0 azotu, fosforu i żelaza. Testy nie wykrywają tych składników. Ale podłoże mam aktywne więc papu dostają od dołu. A na wybarwienie oprócz limitowania azotu jeszcze dużo dokłada oświetlenie.

Intermag stosowałem w poprzednim baniaku. Na 450l akwa podawałem dziennie 2ml z roztworu 100ml/500ml ro.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: oldmike »

Asilia pisze:
19 paź 2021, 20:24
.... jaka jest wasza opinia na ten temat
Moja opinia jest taka, że skończysz jak ja. Zaczniesz zgłębiać fizjologię roślin, na ich podstawie poznawać interakcję (antagonizm/synergizm) pomiędzy pierwiastkami i poznawać tajniki chemii.
Nie ma złotej proporcji. U jednego sprawdzi się to, u innego coś innego. I kto ma rację? Przykład? Jeden trzyma 1ppm Fe przy kh=0 a drugi 0,005ppm Fe przy kH=6. Ten pierwszy ma niedobór Fe, drugi nadmiary Fe (kumulacja żelaza w liściach). Który poziom jest prawidłowy?
Jeden stosuje EDTA-Mn, drugi DTPA-Mn. Pierwszy cierpi na nadmiar manganu, drugiemu bieleją stożki. Pierwszemu bąblują rośliny, drugiemu nie bo EDTA ma 2 atomy sodu, DTPA aż 5. Ale EDTA to taniocha w porównaniu do DTPA więc może producent dał większy naddatek chelatu zatem i więcej sodu.
Przyjęcie przeze mnie teorii, że wszystkie wodne przeprowadzają fotosyntezę C4 ma uzasadnienie, że Ca/Mg 4:1 jest dobre dla roślin C3. C4 to inna budowa i inaczej ona działa i magnez bruździ. Po drugie sód jest transporterem węgla. Jest wymagany dla tych roślin jako mikroskładnik. Po kilkunastu latach i tysiącach kombinacji zaczęło mi w końcu bąblować. Ale jak się trzymało wysoko potas to się nie lało mikro, zatem i sodu było niewiele. Podmian się nie robiło a jedynie akwa RO uzupełniałem bo z lekka parowało.
Ja nie znam i nawet nie będę szukał złotej proporcji bo ona jest abstrakcyjna.
Pozdrawiam
Michał
cob_ra
Posty: 287
Rejestracja: 01 lut 2014, 9:45
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice
Akwarium: Roślinniak 450l
Płeć:
Wiek: 40

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: cob_ra »

Asilia pisze:
20 paź 2021, 7:08
Widziałem Twoje akwa chyba żona na grupach wstawia zdjęcia. Bardzo ładne
cob_ra pisze:
20 paź 2021, 6:41
Ja również u siebie pomimo nawożenia utrzymuje w słupie 0 azotu, fosforu i żelaza. Testy nie wykrywają tych składników. Ale podłoże mam aktywne więc papu dostają od dołu. A na wybarwienie oprócz limitowania azotu jeszcze dużo dokłada oświetlenie.

Intermag stosowałem w poprzednim baniaku. Na 450l akwa podawałem dziennie 2ml z roztworu 100ml/500ml ro.
Tak, w zasadzie to na żonie koncie bo ja nie mam fb i nie zamierzam zakładać więc korzystam z niej, w temacie który interesuje.


Każdy ma swoje sposoby na prowadzenie zbiornika i jak się coś sprawdza czemu nie. Ja aż tak mocno nie wnikam, działa, wyglada jest ok. Dlatego poszedłem w gotowe podloże i gotowy nawóz. Kiedyś kombinowałem z testami, solami i jakoś to było. Ale teraz jest bezproblemowo a to zaoszczędza dużo czasu a jego jak wiadomo jest coraz mniej.

Chyle czoła nad osobami, co wnikliwie analizują co i jak zachodzi bo to też jest frajda-a może taka potrzeba, ale trzeba mieć czas.
624l
Prot
Posty: 36
Rejestracja: 01 wrz 2021, 12:10
Imię: Jarek
Akwarium: 200l

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: Prot »

oldmike pisze:
20 paź 2021, 7:20
. Po kilkunastu latach i tysiącach kombinacji zaczęło mi w końcu bąblować. Ale jak się trzymało wysoko potas to się nie lało mikro, zatem i sodu było niewiele.
Wysoki potas to mniejsze wchłanianie CO2 za które właśnie odpowiada sód który nie lubi się z potasem(wodą kranowa ma to w sobie)
Właśnie dla roślin C4 o których pisałeś
Sztuką jest znaleźć odpowiednie proporcje
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: oldmike »

Prot pisze:
22 paź 2021, 9:08
oldmike pisze:
20 paź 2021, 7:20
. Po kilkunastu latach i tysiącach kombinacji zaczęło mi w końcu bąblować. Ale jak się trzymało wysoko potas to się nie lało mikro, zatem i sodu było niewiele.
Wysoki potas to mniejsze wchłanianie CO2 za które właśnie odpowiada sód który nie lubi się z potasem(wodą kranowa ma to w sobie)
Właśnie dla roślin C4 o których pisałeś
Sztuką jest znaleźć odpowiednie proporcje
No tak nie bardzo.
Sód odpowiada za transport węgla z komórki mezofilowej do okołowiązkowej. I to nie jest w postaci CO2, bo wymiany gazowej nie ma między tymi komórkami, tylko jabłczan/asparaginian. W obu komórkach musi zachodzić fotosynteza bo anhydraza węglanowa wymaga energii. Ale w komórce mezofilowej jest bardzo mało chlorofilu bo tam się prawie nic nie dzieje (prosta budowa grani). To pociąga za sobą, że te komórki nie wymagają dużej ilości chlorofilu (Mg+N) tylko potas, mangan, fosfor (głównie). A jakimś cudem (tego nadal nie wiem) magnez jest w synergii z fosforem i wchodzi w nadmiarach tam gdzie nie powinien i blokuje potas. O dziwo, choć wapń jest dwukationowy jak magnez i jest blokerem potasu (słabym) do części komórek nie ma możliwości wejść. Magnez wszędzie się wp......ycha.
O sodzie sporo już wiem i to pierwiastek o zgoła odmiennym działaniu jak piszą w sieci. Ale jest traktowany w nawożeniu C4 przez speców jako mikroskładnik, zatem nie potrzeba go dużo. IMO: jest z pewnością mobilny, nie uwadnia jak potas czy chlorki, potrafi zastąpić potas w ścianie komórkowej. Ale enzymów nie uruchamia.
Pisałem z głowy więc gdzieś mogłem pokręcić. No i stan wiedzy na dziś.

Rośliny C4 nie fotooddychają zatem nie mają Rubisco (nie potrzebują ekstra jonów magnezowych). Z komórki mezofilowej upuszczają tlen przez liście/łodygi - z okołowiązkowej chyba korzeniem lub wykorzystują momentalnie do syntezy białek. Pewności nie mam ale w roślinie występuje nadciśnienie CO2 i tak na 50,1% obstawiam, że roślina pływa od CO2 a nie O2. Kiedyś to przetestuje. IMO ekstra węgiel przetrzymuje w formie jonowej jabłczan/asparaginian w dolnych liściach.
Pozdrawiam
Michał
Prot
Posty: 36
Rejestracja: 01 wrz 2021, 12:10
Imię: Jarek
Akwarium: 200l

Re: Wybarwianie roślin

Post autor: Prot »

Staram się zrozumieć co takiego jest w wodzie kranowej że niektórym po dodaniu zaczyna bąblowac
Walczyłeś aby mieć widoczna fotosyntezę robiłeś prawie wszystko.
Różnica była tylko taka między tobą a innymi
K większy od Ca. z min Mg
Może to błędne wnioski nie twierdzę z całą pewnością ale może coś jest na rzeczy
Mniej mikro nie tłumaczy chyba wszystkiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”