Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mikro a mikro

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Witam.
Często się zastanawiam czym tak na prawdę różni się mikro firmowe takiej dobrej firmy a mikro intermagu.
Jaka jest różnica po między tymi dwoma "formami"
Jak to odbija się na rośliny i czy to w ogóle prawda że na intermagu długo się nie da pojechać, dziękuję pozdrawiam
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

intermag trzeba uzupełnić na pewno w żelazo, do tego dodać makro,
ja teraz stosuje vimi aio 1/4 dawki + jakieś tam samoróbki i daje radę
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Rozumiem lecz chodzi o same pierwiastki, czym one się od siebie różnią
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: macek.g »

Asilia pisze:Witam.
Często się zastanawiam czym tak na prawdę różni się mikro firmowe takiej dobrej firmy a mikro intermagu.
Jaka jest różnica po między tymi dwoma "formami"
Jak to odbija się na rośliny i czy to w ogóle prawda że na intermagu długo się nie da pojechać, dziękuję pozdrawiam
Ogolnie niczym sie nie roznia...co do samych pierwiastkow.

Natomiast moga roznic sie stezeniem lub uzyciem chelatu.
Ogolne mikro z jakims tam zapleczem laboratoryjnym czyli z wiedza bio-chemiczna to:
Tropica
Seachem
Drak
Rataj
Oczywiscie mozna dorzucic typowo rolniczy intermag.

Czyli piszac ogolnie sa tam ludzie ktorzy maja wiedze z w/w zakresu,reszta typowyh nazwijmy to markowych nawozow,sa to ludzie ktorzy metoda chalupnicza kopiuja sklady,czesto stezenia.
lub lekko je zmieniajac np.

Mangan zamiast w ilosci 0.0044 bedzie w ilosci 0.0052.

To tak ogolne podsumowanie.

Oczywiscie,moga roznic sie jak wyzej pisalem chelatem czyli o ile wiekszosc mikro skladnikow z wyjatkiem Fe jest oparta o chelat EDTA to przykladowo mikro Seachema Trace jest oparte o Siarczany
Czym to sie rozni?
A no tym,ze chelat by byl dostepny dla roslin musi sie "rozpasc" natomiast mikro oparte o siarczany jest dostepne natychmiastowo.

Chelat rozpada sie w czasie "gdzin,dni" wszystko zalezy od bakteri.

Natomiast co do Fe to tutaj raczej uzywa sie zawsze chelatu i uzywajac dane zelazo musimy miec na uwadze pH w swoim zbiorniku
Obrazek
Obrazek

Czesto,dane mikro gdzie jest Fe zawiera 2-3 chelaty np.
glukonianin
EDTA
DTPA czasem HEEDTA

Mozna stwierdzic,ze ogolnie bylby preferowany chelat DTPA gdyz nie musimy konkretnie zwracac uwagi na pH z tego wzgledu,ze zakres pH jest szeroki,lub EDDHA,ale akurat w tym przypadku trzeba ostroznie z dawkowaniem gdyz wieksza ilosc stezenia barwi wode.


Podsumowujac,mikro dotyczace zawartosci pierwiastkow,nie rozni sie niczym,byc moze poza ,w ostatnich latach modnym podawaniem mocznika (UREA) jako forme azotu, gdzie potrzebujemy dodatkowo "krople" Niklu jako mikro.
Wybor mikro to preferencje wlasne,oraz wygladu roslin na danym etapie swojego zbiornika.
Pozdrawiam
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Dziękuję bardzo za konkretna odpowiedź, w szoku jestem jaka masz wiedzę ;)

Czyli ten Inter nie taki zły jak mówią, wzbogacony chelatem 13%. To pewnie też nie tyle jakie mikro bo firma bardzo dobra.
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Asilia pisze:Dziękuję bardzo za konkretna odpowiedź, w szoku jestem jaka masz wiedzę ;)

Czyli ten Inter nie taki zły jak mówią, wzbogacony chelatem 13%. To pewnie też nie tyle jakie mikro bo firma bardzo dobra.
Ja nie mam,tam "jakiejs" wiekszej wiedzy,a tym bardziej bio-chemicznej,poprostu duzo czytam artykulow, przyswajam pewne mechanizmy,dlatego ze mnie to ciekawi.

Oraz wymiana doswiadczen z takimi uzytkownikami jak Jaro (Zulix),Oldmike,Tyman,Thors i jeszcze paru innych z starych lat., procentuje.

Natomiast ciesze sie,ze zadajesz wlasnie takie pytania typu:
dlaczego tak a tak,z kad to sie bierze itd,itp to powoduje ze zapoznajesz sie z mechanizmami od srodka,a nie tylko..."no bo tak daja,bo tak jest w necie"


Intermag jest nawozem jak kazdy inny i mozna do niego dorobic sobie jakies Fe w oparciu jak pisalem np. DTPA i glukonianin.
Tak zeby dawka calego Fe w podazy tyg. wynosila okolo 0.1-0.15
To jest przy normalnie funkcjonujacym zbiorniku wystarczajaca dawka Fe
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Ogólnie akwarystyką roślinną tak bardzo poważnie to bawię się od niecałych dwóch lat i nie będę ukrywał, że właśnie odkąd wszedłem na owe forum i zacząłem testować właśnie Wasze sposoby to akwarium drametialnie się zmieniło o 180stopni.

Lecz już od początku bardzo mnie to wciągnęło i właśnie jak wspomniałeś dużo chcę wiedzieć, rozłożyć to na czynniki pierwsze, czemu tak a nie tak, czym to się różni i dlaczego..

Niestety angielskiego nie potrafię i szukałem dużo na polskich grupach facebook, forach aż trafiłem na Waszą grupę ;)

Co do żelaza i mikro

Aktualnie używam właśnie mikro intermag+chelat żelaza 13% EDTA i HEEDTA. Ustawiłem to według jednego z członków grupy właśnie.

Tygodniowe stężenia
Żelazo 0.48
Mangan 0.06
Miedz 0.01
Cynk 0.02
BOR 0.02
Moligben 0 lecz dawka dzienna 0.0005
Kobalt 0 dawka dzienna 0.0002

Jestem bardzo zadowolony na dzień dzisiejszy z tych stężeń.

Lecz główną robotę jeśli chodzi o wybarwianie roślin właśnie robi azot na niewykrywalbym poziomie.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Ostatnio zauważyłem właśnie białe szczyty na Toninie belem i myślę czy dodać więcej mikra czy osobno wlać dodatkowo glukonian jakieś 0.05
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re:

Post autor: oldmike »

Asilia pisze:
23 lis 2020, 16:51
Lecz główną robotę jeśli chodzi o wybarwianie roślin właśnie robi azot na niewykrywalbym poziomie.
I trzymaj się tego do końca swoich dni bo to prawda. Aczkolwiek zerowy poziom spowoduje rozbijanie chlorofilu z dolnych liści i transport do szczytu gdyż azot to również budulec.
Żeby żelazo brało udział w tworzeniu chlorofilu musi być zredukowane z Fe3+ na Fe2+ i to robi mangan w roślinie. Więcej żelaza nie pomoże, wręcz zaszkodzi.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Dokładnie zerowe miałem na myśli, aby nic nie pływało w wodzie, bo azot podaje codziennie wraz z po4 lecz w takich ilościach by to było zjadane od razu
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Zerowe No3 to bardzo zły pomysł. A przez dłuższy czas to aż się prosi o sinice. Dopóki masz tlen w podłożu, sinice podłoża nie zaatakują. Gospodarka azotowa działa jak woda utleniona. W wielkim skrócie No3 jest redukowane w korzeniu do NO2 a powstały tlen jest wydalany przez korzenie. Ale roślina nie po to produkuje tlen by zabijać swoich prapraprzodków. To skutek uboczny ale jakże przyjemny. Produkuje tlen by była wymiana wody z odżywczymi pierwiastkami a jałowym podłożem jak np. u mnie. Ten bąbel O2, bo tlen słabo się rozpuszcza w wodzie, o danej objętości zostanie zastąpiony odżywczą wodą gdzie powinny być jony NO3 by stworzyć kolejny tlen i tak dalej i tak dalej. Ponieważ NO3 i PO4 nie są pobierane proporcjonalnie do innych jonów skutki nadmiarów spowodują nadmiary w roślinie. Ale skutki nadmiarów NO3 są niewspółmiernie do ich braków. A limitowanie NO3 i równoczesne limitowanie PO4 to armageddon w akwa.

I najważniejsza rzecz. Możesz mieć 100ppm NO3 w wodzie i niedobory azotu w roślinie. Właśnie tej gospodarki nie możesz nigdy zakłócić. Przy zerowym fosforze nie możesz nawozić NH4 czy NH2. Ale to inny temat.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Jak na razie to mam jakieś blokady po4, pomimo że daje dziennie 0.2 ppm po4 i coś tam w wodzie jest, to pojawiają mi się zielenice, malutkie włoski na roslinach taki zamsz i dolne partie liści odpadają, nie mam testów na mg i ca, wydaje mi się właśnie że mg mi zblokowalo fosfor lub potas lecz na razie chce stestowac ten magnez.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Ogólnie coś się podziało jak dodałem trochę potasu albo magnezu bo od razu popalilo stożki
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Jak będziesz miał K:Ca:Mg w proporcjach 30:10:1 to możemy porozmawiać o niedoborach Mg. Nie blokadzie a jedynie niedoborach bo są mega specyficzne. Niedobór Mg i boru widziałem jedynie w 1 akwa. Swoim. Niedobór fosforu, w dwóch. Swoim i kogoś co korzenie przykrył piachem i PO4 razem z innymi pierwiastkami nie miało prawa wejść.

A malutki króciutki glon to od NH4. A żeby nie pozwolić mu rosnąć to musisz mieć biologię dobrą. Czyli kubełek z ceramiką, dużo tlenu, odrobinę CO2 i Fe. A żeby mieć O2 to musisz mieć niezakłóconą fotosyntezę (tlen z fotolizy) i gospodarkę azotową (tlen z NO3).

I tu jest właśnie kolejny mit akwarystyki. Krótkie świecenie podczas startu akwa, które powoduje powstawanie małej ilości tlenu. I zazwyczaj się to kończy tym, że niteczki to standard a bakterie tlenowe będą się rozmnażać w akwa. I to jest najniższy wymiar kary bo wyłączając światło stopujesz gospodarkę azotową a wtedy sinice kochają takie warunki.

Jeżeli te niteczki rosną Ci na liściach to masz niedobór potasu. Potas tych glonów nie zabije tylko je po prostu spędzi z liści. Jak nadal będziesz miał NH4 w wodzie, niteczki będziesz miał na szybach czy dekoracjach. Musisz kombinować bo podnoszenie potasu pociąga za sobą swoje konsekwencje, zwłaszcza z nieodpowiednim anionem. Najbezpieczniejszym jest KNO3. Co najwyżej spalisz stożek od boru no ale zawsze winę ponosi sól którą dodajesz. No to tak nie działa.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Na dzień dzisiejszy daje KCL.
Czyli to nie jest blokada przez mg a jednak potasu może być za mało, to dla tego te dolne liście odpadają i robią się te malutkie włoski, możesz mieć nawet rację, bo jedynie potas daje do podmiany i w ciągu tygodnia już więcej nic go nie leje, na 40litrow podmienianej wody daje 25ppm potasu a akwarium mam 120l.
Gh ustawiam na 7
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”