Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mikro a mikro

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Biochemia jednak górą.
Denitryfikacja to
No3 +6H + elektrony - > 0,5N2 + 3H2O
Ph poszło w górę stąd mleczna woda.

Każde akwa, nawet na żwirze, gdy nie będzie dostawy hco3 będzie dążyło do kh=0. Powątpiewam czy rośliny potrafią przyswoić mocznik. Zatem ureaza zachodzi w podłożu z nh2 tworzy się nh4, potem nitryfikacja i bufor węglanów znika. Ogólnie bilans h+ jest na plusie.
Na podłożach gdzie fosforany są strącane z tlenkiem glinu 2 czy 3 protony likwidują również hco3. Podłoże może być wysycone h+, więc duże stężenia ca2+ i mg2+ też je podmienią. Sama roślina również wypluwa sporo protonów. Chyba, bo nie pamiętam dokladnie, cytozol i chloroplast to środowiska czysto alkaliczne ph=8. Z głowy piszę, nie pamiętam.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Czyli mineralizacja wapniem i magnezem w formie octanów dopada . A Michał np. octan potasu i tylko to ? Czy też za dużo octanów ?
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Miałeś na tym podłożu kiedyś sinice? Lałeś siarczany w dużych ilościach i było okej?
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Tak miałem sinice na tym podłożu które zwalczyłem chemikleanem . Tak lałem duże ilości siarczanów jak nie miałem mineralizatora YOKUCHI . Mineralizowałem wtedy CaSO4 i MgSO4 . Potas był w formie węglanowej . Jak mineralizowałem siarczanami to było tak średnio na aktywnym . Ale jak miałem na podłozu jałowym to była kicha .
Marcin
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Obrazek

U mnie zaś takie stożki czasem się robią i kombinuje z mikro
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Czasem ? Czyli np. po podmianie czy przed podmianą ?
Marcin
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Michał czemu pytasz o sinice i siarczany ?
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Asilia pisze:
09 sty 2024, 18:28
Obrazek

U mnie zaś takie stożki czasem się robią i kombinuje z mikro
To, że zacząłeś kombinować z mikro to ja widzę. Oldmike nie oszukasz tak łatwo ;-)
Na tej jednej focie napiszę Ci co ja widzę.
Korzenie/liście
1. Tylko na jednym widać zalążki korzeni bocznych, reszta to pały. Niedobór/blokada manganu.
2. Korzenie w wodzie. Niedobór/blokada boru
3. Stożek rośliny na pierwszym planie mocno bordowy ale rozmiar liścia zmniejszony. Nadmiar manganu == blokada cynku.
4. Chlorotyczne liście na zielonej roślinie (lewy dolny róg). Blokada/niedobór miedzi.
5. Pomarszczone liście ludwigii. Blokada/niedobór miedzi.
6. Bordowe żyły ludwigii. Niedobór/blokada manganu

Był strzał manganowy ale nie trafiłeś z dawką. Stożek jest bordowy co oznacza, że molibden który odpowiada za transport manganu jest. Jeżeli molibden transportuje mangan to z pewnością obsługuje już gospodarkę azotową (I fazę NO3->NO2). Obsługuje również transformację fosforu nieorganicznego H2PO4 na organiczny (nie widzę nadmiarów fosforu i blokady miedzi od fosforu). Dawka manganu została źle dobrana, bo liść jest mniejszy i pofałdowany (dość specyficznie).
Mangan odpowiada za wzrost korzeni bocznych. Ja ich nie widzę a jeżeli po dawce manganu coś z jednego korzenia wychodzi to słabo to wygląda i idziesz w złym kierunku. Cynk + mangan spowoduje blokadę miedzi.

Tu masz fotę jak mangan blokuje cynk. To nie jest niedobór boru w mojej opinii. Rośnie prosto? Tak? Zatem bor jest.
https://classicalaquascaping.wordpress. ... eficiency/

Masz korzenie w wodzie. Rośliny się płożą (auksyny w dół nie spływają). Ewidentny brak lub blokada boru. W roślinie wapń blokuje bor. Na wejściu przy korzeniu azotany/ fosforany (?). Nie widzę długich międzywęźli zatem azotany masz nisko. Przy nadmiarze fosforanów liście ludwigii byś łowił sitkiem. Zatem wapń (?). Na jednym dolnym liściu ludwigii widać nekrotyczną dziurę. Stamtąd został pobrany mangan. Mangan jest mobilny. Wapń na 100% blokuje mangan przy wejściu dlatego roślina pobiera go z dolnych liści. Przy nadmiarze cynku czyli od blokady manganu przez cynk, o dziwo roślina tak nie reaguje.

Jeżeli dobrze pamiętam, lecisz na kranie. To masz tam moim zdaniem sporo cynku. Chcesz lać mikroelementy typu mangan/miedź? Życzę szczęścia, ja poległem. Te chlorozy na młodych liściach roślin zielonych są od blokady miedzi. To miedź jest reduktorem ferrodoksyny FeS3+ na FeS2+ w gospodarce azotowej (II faza NO2->NH2/3), nie mangan. Czytasz w necie chlorofil i widzisz Mg2+ jako centralny jon chlorofilu i Fe2+ jako jon który go wbija z kwantem energii słonecznej. A co azotem który oplata jon magnezowy? Jak wygląda niedobór azotu jak nie chlorozą na dolnych?
Nawóz Tropici uwzględnia większość moich uwag. Są tańsze podróby Tropicii jak np. AquaRebbel. Jedyny pierwiastek którego może Ci zabraknąć w nim to bor (zależny od poziomu wapnia, jeżeli nie walisz dużo azotanów i fosforanów). Wtedy kupujesz dodatkowo butelkę borasolu w aptece i się nim bawisz. Ta zabawa ma sens, bo bor nie wchodzi w żadną interakcję z innymi pierwiastkami mikro. I tylko korygujesz jego poziom do wapnia. Można to zrobić bezpiecznie. Podnieść azotany do 10-20ppm i podawać bor. Jak Ci się zaczną robić twarde kropki (przy braku fosforu) lub całe place twardego glona (przy niezerowym fosforze) wiesz, że boru jest za dużo względem wapnia. Glon, nie posiadający korzenia i żywiący się jedynie formą aminową, nie da rady urosnąć. Za dużo cementu (bor), za mało piachu (wapń) czyli będzie twardy a nie nitką. Ale bor jest bardzo toksyczny, jak go od razu przelejesz to zjarasz stożek.

Kropka lub połać twardego glonu musi być zielona. Jak ma odcień brązu czy szarości, to za dużo Fe/Zn.

Marcin
Jeżeli Twoje podłoże zbija węglany to potas dawaj z KHCO3, jeżeli wystarczy z KNO3 to super.
A robisz podmiany bo:
A Lubisz
B Musisz
Zaznacz odpowiednie ;-)
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Odpowiedz B . Czasami bo podmianami koryguję parametry tj. gH , NO3 , ewentualnie jak coś kombinuje tak jak to miało miejsce z tymi octanami lub mikro itd . Ale staram się nie podmieniać wody i robić to naj rzadziej . Nie jestem zwolennikiem podmian 1 raz na tydzień . Napisz mi Michał nie wkurzam ciętymi pytaniami ? Bo mam jeszcze kilka pytań a nie chcę być upierdliwy . Masz według mnie bardzo dużą wiedzę dla tego pisanie z tobą to wielka przyjemność i pomoc.
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Nie wkurzasz mnie, niby czemu?
Nie mogę ogarnąć problemu jedynie. No3 Ci rośnie bo za dużo sypiesz czy jest przerybienie? Pierwszy problem łatwo rozwiązać, drugi rozwiążesz octanem potasu. Tylko weź pod uwagę, że azot w podłożu to bomba pod sinice. Jak nie masz produkcji tlenu od korzeni to zaraz mendy sinicowe wyjdą.

Pytałem o sinice bo są podłoża gdzie jest tlenek baru. On redukuje siarczany przy korzeniu i molibden nie ma kłopotu wejść. Bez sprawnie działającej gospodarki azotowej i fotosyntetycznej wyjdzie lipa.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

NO3 mam wysokie bo jest przerybione i stąd te podmiany . Fakt , że te podmiany redukują mi NO3 ale i usówam to co się tam dobrego utworzyło , dla tego od jakiegoś czasu staram sie te podmiany robic jak naj rzadziej tj. jak widzę ,że rośliną jest dobrze to nie robie podmian bo niby po co ale jak trzeba to trzeba . A co Michał sądzisz o mojej mineralizacji wody RO wodorotlenkiem wapnia , wodorotlenkiem potasu i siarczanem magnezu ? Siarczan magnezu bo wodorotlenek magnezu praktycznie nie rozpuszczalny , grudki leżą na podłożu już 4 dni i nic .
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Wodorotlenkami pozbędziesz się obsady. Jakaś metoda walki z NO3 to jest. ;-) Żarcik, nie rób tego!

NO3 powoduje wydłużanie międzywęźli + w nadmiarach blokuje bor. Powyżej 50ppm No3 zauważyłem toksyczność na takich rybach jak otoski. Miałem zwalony test zatem nie wiedziałem, że tyle mam jak coś.

Pstryknij fotę, nie wiem jak działa Twoje podłoże. Może są jakieś dodatki strącające NO3. Wykluczam podmianę jonową na chlorki a są takie wymieniacze.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Zaraz Michał ci wyślę zdjęcia . Michał jeszcze jedno , pół roku temu załatwiłem sobie z firmy ADOB sole Ca EDTA i Mg EDTA . Po podaniu ok. 1 g do wody RO 0,5 l mierząc testem na GH (JBL) test nie wyłapał żadnych twardości tj. 0 . I teraz pytanie ADOB mnie zrobił w banbucho i sprzedał inne sole nie Ca Mg ? czy chelaty powoduja , że test nie widzi kationu .
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Dżizas, do dziś myślałem, że tylko ja jestem pokręcony ;-) Żarcik, rzecz jasna.
Test na jony Ca2+ i Mg2+ polegają na miareczkowaniu kompleksem EDTA. Nic nie wykryjesz nim.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Kurcze jak Michał wstawić tu zdjęcia ? nie widze załącznika .
Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”