Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mikro a mikro

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Ten glon to nadmiar manganu. Czyli fosfor nadal mam w wodzie. Koniec sypania u mnie manganu.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Cześć Michał . Zadałeś pytanie czy ta osoba używa aldehydu . Moje pytanie jaki aldehyd ma wpływ na chelaty w mikro . Piszemy tu o aldehydzie glutarowym (carbo) ?
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Nie wiem jaki ma. Nigdy nie testowałem i raczej nie będę miał ochoty tego testować.
Źródłem CO2 jest powietrze ( i nie tylko uwzględniając naturalne procesy), zawartość CO2 w nim wystarczy by rośliny rosły prawidłowo. Węgiel nie jest dystrybuowany w roślinie np. z dolnych liści. Roślina potrafi skutecznie akumulować CO2 uwadniając go po prostu poprzez proces anhydrazy węglanowej CO2->HCO3. I nie ma dla niej znaczenia czy jest go 1ppm czy 30ppm w wodzie. Wiem, wiem herezje.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Spoko ja nie uważam , że to herezje . Czytam ze zrozumieniem i uważam , że znasz się na rzeczy . Chyba nie jesteś zwolennikiem CO2 w akwarium roślinnym ? czy się mylę ?
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Nie jestem zwolennikiem z jednego powodu. Reduktory talerzykowe dwa razy wybiły mi obsadę gdy spadło ciśnienie na wejściu. I tu nie chodzi o kasę za ryby tylko o ryby.
Bez ryb nie widzę przeszkód ale też nie widzę sensu. Węgiel niezwiązany jeszcze, ale nie w formie CO2 czy HCO3, jest dystrybuowany w roślinie z wielką łatwością. Czy to w postaci glukozy czy jabłczanów lub ... (nie pamiętam;-), SKS).
Sorry, dwa lata jechałem bez butli, wszystko rosło. Nie pytaj jak wygląda niedobór CO2 bo ja nie wiem, a na rośliny lubię patrzeć.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

No to szacun Michał bo nie kurzy bez CO2 by się powieśili . A czy morze być tak Michał , że CO2 działa jako silny utleniacz i robić problem z chelatami w mikro .
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Utleniacz to nie.
Zmniejsza ph co czyni stabilniejsze chelaty. Nie rozpadają się szybko zatem mniej zatruwają rośliny. Mowa rzecz jasna o podłożach typu żwir. Na podłożach jono, nie widziałem nigdy zatrucia żelazem czy cynkiem. Podłoża wychwycą wszystko a dadzą tylko tyle ile potrzeba. Podłoża jono są bardziej jałowe niż czysty żwir + kran rozcieńczony RO.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Dzięki Michał za odpowiedz . Mam pytanie odnośnie mineralizacji wody RO . Wiem , że ten post jest nie związany z tym tematem . Czy mogę Michał napisać do ciebie w wiadomości prywatnej ?
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Możesz tutaj. Wszystkiego nie wiem, rozczaruję Cię. Co wiem napiszę ale ewentualne kontrargumenty muszą być silne bym zmienił zdanie, może wywoła to dyskusję? Po to są fora.

Edit
Chyba, że założyciel wątku ma coś przeciw.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Chętnie się czegoś również dowiem ;)
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

OK . Jakiś czas temu zmineralizowałem wode RO do podmian octanem wapnia , octanem magnezu i octanem potasu . Efekt na już drugi dzień rano armagedon xd . Mianowicie prefiltr się zasał , zrobił się na nim i w nim taki przezroczysty śluz a woda w akwarium była jak mleko . Dopiero po 42 godzinach zrobiła się przezroczysta . Co Michał zaszło w tym akwarium ? Co się stało z biologią ? Dodam , że podłoże aktywne i było dozowane CO2 ale tylko w dzień bo po wyłączeniu swiatła wyłącza się dozowanie CO2 .
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

To akurat proste
Octan jest najlepszą odżywką dla bakterii denitryfikujących (końcowo wychodzi azot cząsteczkowy N2). Spirytus czy glukoza/fruktoza to pikuś. Niesamowicie szybko się namnażają. Czy mają tą samą konsystencję co nitryfikacyjne tzn. czy są śluzowate? Nie wiem. Obstawiam, że nie lubią światła. Przy octanie bąblowało mi z podłoża i daleko od roślin by podejrzewać, że to tlen.
Podejrzewam, że nastąpił konflikt między bakteriami bo przy denitryfikacji przechodzisz fazę NO2, włączają się wtedy nitryfikacyjne które wymagają tlenu. Pojawia się NO3 nadal jest octan i piać od nowa. Zrobił się kocioł. Coś się skończyło albo NO3 albo octan albo tlen.
Octan jest dobry do zbijania NO3 ale dozuje się go ciut ciut.
Nie tłumaczy to białej wody bo to amoniak w wodzie i niezerowy fosfor. Czy octan mógłby wahnąć ph w górę? To pytanie do chemików.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

OK to już wiem co zaszło bo myślałem , że rozwaliło mi biologie tj. obumarły bakterie . Przy octanach w kalkulatorze zulixa pokazuje , że powstaje wtedy CO2 wytworzone przez bakterie .
Marcin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Umierające bakterie zrobią Ci film na tafli, jak masz skimmer możesz tego nie wychwycić.
Jeżeli się uspokoiło, to niczego nie wybiłeś.
Pozdrawiam
Michał
bieniolubo23com
Posty: 21
Rejestracja: 08 sty 2024, 23:21
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 42

Re: Mikro a mikro

Post autor: bieniolubo23com »

Uspokoiło się , woda się oczyściła i odziwo rośliny całkiem dobrze zareagowały na tą mineralizacje . Ale już nie próbowałem takiej mineralizacji jeszcze raz . No dobra Michał podałem kationy wapnia , magnezu i potasu bez form anionu węglanu , siarczanu , chlorku więc co mogło powstać czyste kationy ? bo kh po takiej podmianie było zerowe .
Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”