Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mikro a mikro

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Po tej ilości glonu i ilości korzeni nie wydaje mi się by ten test był wartościowy. Jeżeli ten zielony nalot łatwo schodzi to masz niskie kh. Ta roślina z karłowatym stozkiem to słynne dla mnie 4:1 ca do mg. Jak Ci glon rośnie na liściach to masz niedobór k. Te 4:1 musiałbyś przebić dość mocno potasem. Cały potas idzie by się pozbyć fosforu z rośliny i brakuje na liście. Takie korzenie u mnie rosły tylko z fosforu z karmy, a nawet więcej.
Musisz przemyśleć sprawę czy nawozić pod testy czy pod rośliny.


Niedobór manganu możesz mieć w wodzie. Ale w roślinie to Ty masz nadmiar.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2021, 20:08 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Wiadomo ze pod rośliny, lecz widzę jakieś zielenice, odpadające liście, to myślę że tego po4 cały czas brakuje. Myślisz zeby przejść na mineralizator co ma inny stosunek ca do mg?
Masz cały czas na myśli że tego fosforu jest dużo więcej ?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Odstaw ten fosfor przede wszystkim. Podawaj codziennie KNO3. Z każdą malutenka podmianą 5% tyci tyci mineralizatora (1gh na podmieniana wode) by zejść w dół z ca i mg. I znów kno3. Mikra nie podawaj.

Takiego glona to ja miałem jak kwasem orto walczyłem z kh. Gdzieś koło 20-30ppm po4. Ale ponieważ miałem wysokie kh to zdrapywalem glony żyletką. Na roślinach mi nie rosły bo miałem wysoki potas. No może jedynie na anubiasie to miałem.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2021, 20:17 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Ca 36, mg 9 tak powinien wychodzić z tego mineralizatora bo ustawiam go na gh 7
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Przy 90ppm k powinno zatrybic :)
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Niektóre rośliny nawet korzeni nie produkują bo jak posadziłem 2tyg temu tak bez korzeni dalej są.
Tak kh mam w granicy 0.
Ale gdyby był fosfor to by zielenice nie wyskakiwaly
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Sprawa z glonami nie jest tak oczywista jakby się wydawało.

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak.
Podmiana odstanej wody, koło 50% by zejść z poziomami Ca i Mg. Codzienne dozowanie KNO3. Na 2ppm NO3 wpadnie Ci 1,63ppm K. Jeżeli rośliny Ci zaczną rosnąć przystopuj. Niech powoli ten bor się rozcieńcza wraz z długością łodygi. Choć wątpię czy Ci się to uda. Na dzień dzisiejszy Ca i Mg zablokowało Ci stożek. Jon potasu jest lepiej uwodniony od nich i w szczycie zacznie dominować. Jest tak gęsto, że inne jony mniej uwodnione jak Fe, Mn, Zn, Cu Ci nie wejdą. Chloroza od blokady przez fosfor nie skarłowaci stożka. Nigdy. Być może tego stożka nie uruchomisz ale jak nie ma produkcji auksyn w stożku to nie ma co Ci spływać w dół. Zatem roślina uruchomi pąki uśpione i zacznie Ci się krzewić. W każdym pąku uśpionym jest odrobina auksyn i nowy stożek Ci ruszy. Jak nie zmienisz nawożenia skończy tak samo.
Nie możesz podać wodorowęglanu potasu jako źródła potasu. Ja popełniłem ten błąd. Po pierwsze masz NH4 w wodzie. Wahnięcie ph i masz amoniak które fauna nie znosi. Przemyśl sprawę zwiększenia ceramiki nad gąbkami czy biobalami. Jeżeli masz tlen w wodzie a rosną Ci krótkie włoski to zrypane jest łoże na których bakterie się namnażają. Eheim to bardzo dobra firma. Tam przepływ wody jest przemyślany.
Druga sprawa z węglanami to wzrost pH. Wtedy te ilości chelatów metali w błyskawicznym tempie zaczną się rozpadać. Zatrujesz momentalnie rośliny a w najlepszym przypadki będziesz miał piękne falujące zielone glony.
Tak, roślina ma mechanizmy obronne przed metalami. Dla Cu i Zn to są korzenie, dla Fe brzegi dolnych liści. Dlatego warto mieć roślinę typu mech która Ci powie czy masz przewalone mikro. Albo Ci zbrązowieje albo zszarzeje albo zczernieje. Ona jest bezbronna na metale.
Trochę się uspokoiłem z tym bąblowaniem u Ciebie bo nadal uważam, że nie masz pierwiastka który za niego odpowiada. Bąblują Ci glony a one akurat tego pierwiastka nie potrzebują. Potem o tym pogadamy.
I odstaw PO4. Jeżeli karmisz rybki to masz aż za dużo fosforu w akwa. Jak wyprostujesz wzrost, przekonam Cię do strącania fosforanów bo znudzą Ci się bordowe stożki od manganu.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Tak zacznę robić już od dzis, dzięki wielkie za pomoc dam znać niedługo jakie efekty są tego. Pozdrawiam
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Tylko jak zwalisz stożek borem to się nie załamuj. Ja kupuje rośliny tylko w jednym sklepie i zawsze bor w łodydze mi zwalił stożek. One są prowadzone na podłożu jono zatem na 100% nie są zatrute metalami.
Raz kupiłem rośliny na allegro. Po wsadzeniu na następny dzień zczerniały. Tak działa mikro. Ponieważ Ty i ja mamy żwir musimy na nie uważać.
Dopóki chelat od pH się nie rozwali będzie okej. Foton co najwyżej Ci może strącić elektron z orbity. Całego atomu z chelatu na szczęście nie potrafi.

Edit:
Czy Ty czasem jakiegoś aldehydu nie stosujesz?
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Dokładnie parę razy aldehyd wlałem, myśląc że nitki tym zabije.... Mój błąd
Zapaliło się dziś światło w ciągu 10minut fotosynteza, gdzie zawsze czekałem około 2h
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Oldmike, napisałeś bardzo interesujący wykład na temat Manganu, lecz zastanawia mnie jedna rzecz, opisaleś że jest korzenie boczne właśnie mangan powoduje, a w którymś z postów pisałeś że nadmiar fosforu u rośliny takie rzeczy powodują teraz głupiałem trochę i już sam nie wiem czy to MN czy po4 temu winne
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Druga rzecz która bardzo mnie zastanawia to ten Bor, jak wiesz niektórzy leją Borasol na sinice, on tam podobno w sobie ma ogromne ilości boru, dla czego im wtedy nie pali stożków?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Bo trzymają nisko potas. Bor na wysokim potasie wchodził mi 4 dni. I oświetleniu 1,3W/l. Ale jak wszedł to z przytupem. Ja już widziałem akwa na podłożu jonowymienialnym. Tam "schodził" 1ppmFe na kilka ppm NO3. Ale widziałem tam zdjęcie belem. Na 30cm łodygi tylko 3cm liści od szczytu. A potasu nie można podać bo pali ;-) Ja tak nie chcę.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro a mikro

Post autor: Asilia »

Czyli duże międzywezla to mało no3?

oldmike pisze:
02 lut 2021, 16:21
Bo trzymają nisko potas. Bor na wysokim potasie wchodził mi 4 dni. I oświetleniu 1,3W/l. Ale jak wszedł to z przytupem. Ja już widziałem akwa na podłożu jonowymienialnym. Tam "schodził" 1ppmFe na kilka ppm NO3. Ale widziałem tam zdjęcie belem. Na 30cm łodygi tylko 3cm liści od szczytu. A potasu nie można podać bo pali ;-) Ja tak nie chcę.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro a mikro

Post autor: oldmike »

Duże miedzyweźla to wysokie azotany. Światło nie ma z tym nic wspólnego. Chodziło mi jednak o bezlistne łodygi.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”