Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kalkulator zulixa - dwa pytania

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

Cześć
Kalkulator zulixa jest mega ale mam kilka trywialnych pytań (i tak czytałem instrukcja do tego kalkulatora):
1. Na stronie ,,podstawowe,, w dziale 1. kalkulator do typo...,, jest wzięta pod uwagę jedynie jedna pojemność roztworu do sporządzenia. A przecież azotu idzie więcej niż Mg - jak to uwzględnić jak masz różne pojemności dla stężonych roztworów?
2. W dziale ,,2.kalkulator do obliczana...,, jest podane ilość nawozów wsypywanych (w gramach) i ile uzupełnić wodą i potem pokazuje się wynik co otrzymamy po wlaniu (właśnie ile ) tego stężenia do akwarium ?
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

Nonie mogę znaleźć jak to dozować - ile mil wlewać do akwa? W zakładce ,,podstawowe,, i pod wierszem ,,2 kalkulator do obliczania...,, ?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: debrzyna »

W 1 Spróbuj zmieniać wartości w pierwszej rubryce i obserwuj co sie dzieje w tej niżej po prawej
W 2 Zmieniaj pojemność akwarium i rubryce po lewej dodatek nawozu makro i mikro obserwuj rubryki po prawej
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: SDD »

Na forum jest dość obszerny artykuł przygotowany przez samego autora i opisujący działa kalkulatora. Tutaj link: viewtopic.php?f=50&t=31856 może coś rozjaśni.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

Dziękuje za odpowiedz.
No ta instrukcja napisana przez autora jest fana ale tego nie wyjaśnia (Już mam ją wydrukowaną i na dysku w PDFie). Jestem tu nowy wiec mi troszkę tak nie wypada, ale uważam, że forum by było czytelniejsze jakby każdy pisał konkret ( np. Pyt. 1 - i4 czy Q21 lub konkretną komórkę). Przepraszam ale nie znalazłem tego ani w tym ,,manulanu,, do tego kalkulatora ani w wątku poświęconym temu. Ponoć ten kalk jest używany przez większość.
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

Czyli w skrócie:
1 gdzie jest możliwość zmiana ilości rozrobionej soli - jak masz roztwór 5000mil KNO3 to jak będziesz miał 2000mil KH2PO4 to ilość K będzie wyliczana z tego poprawnie?
Obrazek
2 gdzie tu jest podana ilość mililitrów jednorazowej dawki?
Obrazek
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

Czyli wnika z tego ,że każdy rozrabia po 500mil każdego z nawozów? Jak to ogryźć jak masz jednego nawozu 5000mil a drugiego 500mil? Jak wtedy liczyć sumaryczną wartość tego co w wlewamy? I ile tych mililitrów trzeba jednorazowo lać? Nikt nie wie (odnośnie powyższego pytania drugiego)?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: debrzyna »

Przeważnie każdy rozrabia makro razem KNO3 KHPO4 Mg K i wtedy jest dawka taka pod jaka wyliczył ilosci rozrabianych soli Jak rozrabiasz osobno to tez wlewasz osobno taka ilość jaka sobie wymyśliłeś Może napisz co chcesz miec w akwarium Ile czego i jakie duże akwarium to ktoś ci wyliczy i wstawi skan to może wtedy załapiesz
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

OK fajnie. A odnośnie pytania drugiego - gdzie Ty widzisz ilość mililitrów do wlania do akwa by uzyskać wyliczone stężenia? Jak możesz to podać nazwę komórki lub daj screna :)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: debrzyna »

P1 Q6
P2 C 22 C 23 C24
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

No przepraszam najmocniej ale wygląda ,że mamy inne pliki kalkulacyjne: P1 i komórka P2 są puste.

Obrazek
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: debrzyna »

Chyba czegoś nie rozumiesz Wiec po kolei W P1 załóżmy że masz akwarium 240 litrów ,chcesz w nim mieć No3 20 C11, Po4 2 C12, K 30 C13 Mg 4 C10 wiec wpisujesz w poszczególne komórki takie właśnie wartości W Q4 wpisujesz 240 /pojemność akwarium/ .W Q5 wpisujesz ilość roztworu np 1000ml W Q6 wpisujesz ilość dziennej dawki która chcesz podawać dziennie np. 20 Jak to powpisujesz to klikasz myszką poza tabelkami i w komórkach S 10 do 14 masz podane ilości soli które musisz rozpuścić w tych 1000ml wody ,przy czym nie podajesz naraz K2SO4 i KCl tylko zamiennie I na koniec wlewając te 20ml do akwarium to stężenie poszczególnych składników podniesie sie o wartości założone
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: debrzyna »

/rozpuścić w tych 1000ml wody/ tak napisałem ale to ma być 1000 razem z solami
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

Ok fajnie, to kumam , ale to jest w przypadku jak chcesz mieć jedną butelkę 1000mil z takim mixem jak wyliczyłeś w komórkach S10 do S 14. A jak chcesz mieć różne butelki? Różnej pojemności?
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Kalkulator zulixa - dwa pytania

Post autor: kryptokoryna »

Chodzi mi o to, że przy jednym baniaku (np. 5000mil) będę zmuszony dozować wszystkiego wg wyliczeń. Obecnie mam nadmiar fosforu więc muszę go ograniczyć a nie dozować. A po za tym, mając 3 butle po 5000, 2000, 2000mil nie muszę mieszać nawozów co tydzień ale co 3-4 mce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”