Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: debrzyna »

Masz racje to głupota Komplikujesz sobie życie Po podmianie nalej tyle zeby test w akwarium wykazał 15 No3 ,podawaj codziennie 1/7 z tych swoich 14 Po tygodniu zmierz ile jest w akwarium I teraz policzmy Było 15 dodałeś 14 wiec gdyby rośliny nic nie zjadły to byłoby 29 a po pomiarze masz 10 to znaczy ze rośliny zjadły w ciągu tygodnia 19 Następnie robisz podmianę i uzupełniasz NO3 do 15 i przez tydzień podajesz po 1/7 z tych 19 i gdy warunki w akwarium sie nie zmienią to po tygodniu powinno być 15
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: kryptokoryna »

SUPER. Teraz kumam. Nie zmienia to faktu, że to co piszesz nie zgadza się z dewizą Zulixkalku - gdzie Pan Zulix pisze, że to ma być dawka DZIENNA. Czyli nie dobijasz jednorazowo do 15ppm.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: debrzyna »

Ale wszyscy wiedza ze w akwarium to powinno byc na stałe ok 15 Kno3 ,1,5 PO4 ,15 K i t d. I nie wyrażaj sie o Zulixsie bo to nie ładnie i możesz sie narazić Jak dojrzejesz to docenisz jego wiedze i zaangażowanie w podniesienie akwarystyki na wysoki poziom
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: kryptokoryna »

HOLA HOLA. nie wyrażam się o Zulixie w żaden negatywny sposób. Chyle nisko czoło, przed gościem bo w moich oczach AKWARYSTYCZNY GURU. Nie dodawaj i nie wymyślaj. Skoro on powiedział, że dodajesz dziennie to tak jest i tego się nie podważa. Tak jest i koniec. Natomiast chce zrozumieć, jak to działa. Nie chcę odkrywać odkrytego. A pisząc o KNO3 masz na myśli No3 czy K?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: debrzyna »

No3 oczywiście A co do dawek dziennych to nie przymus Ja od roku stosuje tylko jedna dawkę tygodniowa a jak bawiłem sie kapsułkami to podawałem w kapsułkach do podłoża raz w miesiącu dawkę miesięczna
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: kryptokoryna »

Proszę zauważ, że wspomniana wyżej metoda jest stosunkowo starą metodą. Dużo osób ją praktykuje, sprawdza się, ale przez trzy strony tego wątku nikt nie wyraził swojej konkretnej opinii. Czyli ludzie nie testują wody, że nie czytają forum, albo nie chcą się dzielić wiedzą.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: debrzyna »

Bo na tym forum to starzy wyjadacze akwarystyczni bywają a tacy to po wyglądzie roślin wiedza co i ile im podać i mało kto testuje wodę Testy sa dobre na początku drogi nawożenia
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: mazmaciek »

A poza tym komu by się chciało
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: szybkie pytanie - dawkowanie soli a testy

Post autor: kryptokoryna »

Debrzyna dobrze pisze, bo po wyglądzie widać dość. Ale umieć trzeba czytać te rośliny a z tym mam problem, dla tego kupuje te nie tanie testy (70zł za Mg/Ca) i musze testować. Dla tego chciałem zrozumieć, sposób postępowania i myślenia - obawiam się, że wiedzy jakiej ma Zulix to nigdy nie zdobędę. Z tym trzeba się chyba urodzić ;). Tak czy siak będę nawoził każdego dnia i zobaczymy co testy pokażą... - pochwale się w tym wątku - dla potomnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”