Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mikro z chelatu a siarczanów

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Może opisze całe nawożenie, dodam tylko tyle że testów nie robię w ogóle ponieważ kiedyś robiłem i strasznie mi to głowę psuło.
Więc zaczynam od mineralizatora jakim jest vimi.
Daje 2gramy na 10litrow wody, a że podmieniam 40l to sypie tego 8gram. Daje mi to następujące stężenia.
Ca 22.8
Mg 9,2
K 14
Fe 0.14
Mn 0.06 %
To wpada z minerala, dodatkowo leje

Makro
Kno3 dziennie -( 2ppm no3 i 1.2ppm k )
Po4 dziennie 0.1 ppm

Przechodzimy do części mikro, dotychczas lałem intermag plus a ustawiałem go następująco.

Fe 0.5 później stopniowo zjezdzalem co efektem było nadmiar Mn
Mn 0.05
Cu 0.01
Zn 0.02
B 0.01
Mo i Co wpadalo bardzo sladowo dziennie gdzie tygodniowo nawet kaukulator niewyliczyl.

Aktualnie od dnia dzisiejszego na testy wziąłem seachem trace (podróbkę) ze sklepu Akwanawozy.
Więc zobaczymy jak zachowa się mój zbiornik będzie coś źle to wracam do intermaga.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Cisza się zrobiła, a był potencjał ;p
Może rozruszamy znów temat?
Ktoś chce się podzielić, jak rozróżnia niedobory/nadmiary danych pierwiastków mikro?
Chętnie przyswoje nową wiedzę na dzień dzisiejszy wiem jak mangan działa na rośliny a co z resztą pierwiastków? W jaki ciekawy sposób pokazują na roślinie?
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: JaroGL »

Temat się wyczerpał, bo jest mało osób, które potrafią coś w tym temacie konkretnie powiedzieć.
Trzeba by do zagadnienia podejść doświadczalnie, ale na to potrzeba czasu i warunków.
Trzeba by wybrać ze trzy wskaźnikowe rośliny, założyć akwaria na żwirku, ustabilizować je, a potem zmieniając jeden składnik mikro nawozić i sprawdzać rezultaty. Pół roku zabawy.
Za komuny jak były kluby akwarystyczne to można by takie akcje podejmować, ale ogólnie temat ciekawy i fajnie by było otrzymać wyjaśnienie.
Ja np. od Michała dowiedziałem się że Molibden ma takie duże znaczenie. Kto na to zwraca uwagę?
Pozdrawiam
Jarek
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

W dzisiejszych czasach już bardzo mała ilość ludzi, teraz era lania gotowców i tak jak inni robią, nic nie wchodząc w temat czemu i dla czego tak ;(
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: mazmaciek »

Akwarystyka jest bardzo zróżnicowana. Ja tam leję gotowce i mnie nie za wiele interesuje dlaczego rośnie ale za to jak.
lubię ciąć rośliny i je formować, a nawozy to tylko środek do osiągnięcia celu
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Na Ada nadal jedziesz Maciek?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: mazmaciek »

Teraz mam niezły mix, 3 dni połowa dawki vimi AIO, 3 dni mikro z ADA, makro z aquaartu + KNO3 i siódmego dnia podmiana 30 litrów, 2/3 RO + połowa dawki mineralizatora z aquaartu i 1/3 kran.
Wcześniej stosowałem też co 3 tygodnie pałeczki do roślin zielonych, jedną sztukę na 125 l akwarium ale były bardzo duże wahania parametrów. Teraz stosuję Tetra Initial Sticks jak mi się przypomni i jest o wiele lepiej.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Mam rozumieć Maciek, że Ada nie jest aż tak żyznym podłożem, że wymaga pałeczek nawozowych?

Jarek, mnie bardziej chodziło o wpływ siarczanow na molibden. Znajdź jakąkolwiek grafikę po hasłem ion antagonism in Plant i znajdź tam sulphur. Nie ma a do akwa lejemy.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: mazmaciek »

Tak. Ta ADA ma półtora roku.
Po obejrzeniu filmu mokrych łapek jak to podłoże tropiki wysuszył zrobiłem to samo z Amazonią. Po włożeniu do wody rozsypała się.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Czy żelazo jako samo feso4 będzie dostępne dla roślin? Czy trzeba je chelatowac jak to jest?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”