Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mikro z chelatu a siarczanów

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Witam.
Ciekawi mnie bardzo temat "Mikro" w naszych akwariach.
Jest to temat chyba przez większości akwarystów mało znany (tak mi się wydaje ;p) i bardzo mało się na ten temat tak na prawdę mówi i bardzo mało informacji na ten temat można znaleźć, to że mikro chyba nie oznacza że mało ważne w naszych akwariach.
Chciałbym tutaj rozpocząć ten temat aby każdy mógł coś od siebie powiedzieć.
Jakie przypadki zauważył, co od czego zależne, jak widać niedobory a jak nadmiary.
Dużo bardzo dużo mitów chodzi i chciałbym aby mądre głowy też wzięły w tym temacie udział ;), wiem że po tylu latach w temacie za bardzo wam się nie chce, ale pomóżcie młodym ;p.
No chyba że gdzieś jest już taki temat to proszę o linka i usunięcie mojego tematu.

Rozpocznę może pytanie o rodzajach mikro.
Jak wiemy są mikra chelatowe i siarczanowe, czym tak na prawdę one się różnią i jak działają dokładnie w naszych akwariach, z tego co wstępnie się dowiedziałem, że siarczanowe mikro wchodzi od razu, nie muszą tego przerabiać bakterie jak w przypadku chelatowych.
Z tego co również się dowiedziałem te siarczanowe mikro tez w jakimś stopniu jest chelatowanechelatowane edta ale po co?
Myślę że na razie tyle pytań by można było rozwinąć temat a pytań mam bardzo dużo.
Dziękuję za udział w temacie
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: JaroGL »

Zgadzam się, że jest to trudny temat z kilku powodów.
1. Nie ma testów do pomiaru mikroelementów poza żelazem i chyba miedzią.
2. Lejemy gotowce kupione u producentów często bez podanego składu.
3. Nie wiemy jak sumarycznie takie mikro dodaje się z mikro, które wpada z wodą kranową. Często w kranówce jest już sporo boru.
4. Nie wiemy, które chelaty jak długo działają i co się potem z tymi pierwiastkami nie pobranymi przez rośliny dzieje. Czy po jakimś czasie nie dochodzi do kumulacji i blokad. Często zdarza się, że na początku akwarium fajnie idzie i nagle jest zonk mimo, że robimy wszystko tak samo.
5. Trudno jest odróżnić niedobory i nadmiary danych pierwiastków bo są bardzo podobne objawy.
Fajnie by było stworzyć materiał zdjęciowy z niedoborami i nadmiarami poszczególnych mikro tylko jest to chyba nie możliwe, bo na każdej roślinie będzie się to inaczej objawiać.
Do dnia dzisiejszego z tego co się orientuje nie ma rzetelnej książki akwarystycznej, która wyjaśniła by dogłębnie ten temat.
Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: mazmaciek »

W internatach gdzieś widziałem niedobory i nadmiary mikro i makro pokazane na przykładzie jednej rośliny,
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Właśnie tutaj jest ten problem bo na prawdę mała ilość akwarystów potrafi rozróżnić niedobory a nadmiary mikro.
Do tego jak wspominasz producenci strasznie strzeza swoich tajemnic i tak na prawdę nie wiemy ile czego wpada, dla tego też jade od dłuższego czasu na Intermagu metodą prób i błędów ustawiam odpowiednie stężenie lecz co się tam dzieje z tymi pierwiastkami to nie wiadomo.

Dodam pierwsze zdjęcie nadmiaru, a raczej przewagi manganu nad żelazem, taką informacje otrzymałem od Oldmike oraz Macek.g.
Roślina ma nienaturalny kolor wpadający w róż oraz sama łodyga zmieniła swój kolor, to według naszych kolegów jest nadmiar manganu.
Tak samo podobno widać to na roślinie "Rotala Macrandra"
Jest aż bordowa.
URL=http://www.podforak.rzeszow.pl/upload/u ... 563212.jpg]Obrazek[/URL]
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

1. Nie ma testów do pomiaru mikroelementów poza żelazem i chyba miedzią.
Świat poszedł w kierunku podłoży, by tacy jak ja odpuścili sobie w końcu poznawanie fizjologii roślin wodnych a skupili się na cięciu krzaków i spylaniu ich na alledrogo. Po co testy na żelazo? Przy wysokim potasie jego ilość jest śladowa i żaden test oparty na kolorometrii go po prostu nie wykryje. Spójrzcie na dane wodociągów, większość danych pierwiastków śladowych jest poniżej progu oznaczalności typu mangan <15do29 mikrog/l (Zwik Łódź). Przy podłożu jest to realizowane w ten sposób, że 1 na milion jon metalu (kationu) jest wpuszczane do rośliny. Takie jest zapotrzebowanie na metale. A czemu? Bo iły strącają również wapń i magnez bo to też metale a są ich blokeremi! To są kationy dwuwartościowe jak Zn2+, Mn2+, Cu2+, Fe2/3+.
2. Lejemy gotowce kupione u producentów często bez podanego składu.
To błąd. W życiu bym nie kupił nawozu czy to makro czy mikro nie znając składu i soli z których są zrobione.
3. Nie wiemy jak sumarycznie takie mikro dodaje się z mikro, które wpada z wodą kranową. Często w kranówce jest już sporo boru.
To prawda. Startowałem z akwa gdzie na 80ppm Ca było 0,16ppm B. Rosło super bo miałem sporo azotu i zakwaszałem wodę kwasem ortofosforowym. Proporcja 500:1 przy niskich wartościach NO3 i PO4 zmiotła mi stożki. Potem w wodociągach znikł bor i pojawił się cynk. Ten to już w ogóle zamiata roślinami. Weźcie tylko pod uwagę, że to się działo na wysokim potasie gdzie często było u mnie K>Ca w proporcji 1,5-2 do 1. Żelazo z rur to już totalnie osobna kwestia. Nie do policzenia. Do zobaczenia jedynie na pierwszym prefiltrze RO.
4. Nie wiemy, które chelaty jak długo działają i co się potem z tymi pierwiastkami nie pobranymi przez rośliny dzieje. Czy po jakimś czasie nie dochodzi do kumulacji i blokad. Często zdarza się, że na początku akwarium fajnie idzie i nagle jest zonk mimo, że robimy wszystko tak samo.
Tyle metale niechelatowane mogą się kumulować przy podłożach jono. Tam bor może być problemem jak zabraknie wapnia przy korzeniu. Nadmiar molibdenu może być problemem przy przewalonym azocie.
Ja posługuje się wiedzą o chelatach z poniższego artykułu.
upload/u1580_1616574238.pdf
To mi wystarcza do tego by zrozumieć, że mangan pierwszy wypadnie z chelatu. Kwestia godzin. Dlatego dla mnie to jest pewnik, że kolor u Mariusza to kolor manganowy. Pozostałe metale rozpadają się wolniej ale jeżeli Mariusz ma wzrost roślin to cynk, odpowiadający za auksyny czyli hormon wzrostu, ma w roślinie. A że stożek jest coraz mniejszy to no cóż, i tak mi nie uwierzycie ale to "sprawka" magnezu. Tylko on potrafi zblokować wapń i potas.
Kiedyś @macek.g da mi linka gdzie sondami za grube $ szukali manganu. No nie ma go bo się rozpadł, "tyci-tyci" wybrały rośliny (i to pokazały w nadmiarach) a reszta poszła w koloid. A potem pylenie na szybach bo bez manganu to tylko pył może powstać a nie długi falujący glon.
5. Trudno jest odróżnić niedobory i nadmiary danych pierwiastków bo są bardzo podobne objawy.
Można. Postaw akwa na żwirze, ustaw K/Ca/Mg 15:10:1, zapal światło a CO2 dostarczaj z ruchu tafli wody. Poznasz każdy jeden pierwiastek mikro. Będziesz zaskoczony efektami.
Fajnie by było stworzyć materiał zdjęciowy z niedoborami i nadmiarami poszczególnych mikro tylko jest to chyba nie możliwe, bo na każdej roślinie będzie się to inaczej objawiać.
Do dnia dzisiejszego z tego co się orientuje nie ma rzetelnej książki akwarystycznej, która wyjaśniła by dogłębnie ten temat.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Tak właśnie dużo teorii jest na temat blokady Ca, słyszałem że tylko Mikro jest wstanie zablokować Wapń.
Jednak Twoja teoria również jest warta uwagi, że to może być magnez, mam stożki mniejsze przeważnie pod koniec tygodnia, tylko pytanie brzmi co może powodować że na początku tygodnia jest dobrze lub wraca do normalności a Pod koniec jest gorzej, przecież magnezu nie dodaje by mi nagle zablokował Ca, K.

Podłoża aktywne jakoś do mnie nie przemawiają, bez urazy lecz jest to takie oszukiwanie samego siebie.
Przecież w większości ono robi robotę a nie akwarysta, dużo strasznie dużo wybacza błędów itd..
Dużo ogląda się akwarystów co chwali się super wynikami, ale jest duże ale, gdy podłoże przestaje pracować nagle robią restarty bo już zaczynają się problemy, więc to takie śliskie dla mnie
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Magnez <-> fosfor to synergia. Ponieważ jeden jest kationem a drugi anionem, ta synergia musi zachodzić w roślinie a nie przy korzeniu. Dużo bym dał by się dowiedzieć na czym ta synergia polega. Czy magnez jakoś przykleja się do fosforu i nie korzysta już z przenośników gdzie na swoją kolejkę czeka potas, wapń czy sód? Nie wiem.
Ale to może, choć nie musi, być klucz dla Ciebie. Pod koniec tygodnia zmniejsz dawkowanie PO4 i wtedy może magnez nie będzie bruździł.
Za zmniejszanie liści i skracanie międzywęźli może odpowiadać również gospodarka azotowa. Ale masz bordowe rośliny więc trudno zwalić na to, że Ci brak molibdenu.

O wielu rzeczach dowiaduję się przypadkowo. Przykładem może być zakwit i lampa UV. Działa? Działa. Promieniowanie UV unieczynnia auksyny tworząc z nich lumi-auksyno-leptany. Na tym polega walka z zakwitem. To był bardzo starty artykuł o biosyntezie auksyn, że jeszcze tam operowano pojęciem "promieniowanie nadfiołkowe". Może zacznę czytać o automatycznych skrzyniach biegów i tam znajdę informację o synergii P-Mg? ;-) Bo już mi słów kluczowych zabrakło by taką informację znaleźć.

Nie zgadzam się odnośnie podłoży. To nie jest oszukiwanie. To "prawie" naturalne. No może strącanie fosforanów i siarczanów to lekka przesada względem naturalnych warunków. Stąd "prawie". Ale i podłożowcy mają swoje problemy, które trudno będzie przeskoczyć. Jeżeli mam rację, że sód blokuje potas żeby nie namieszał jak Ca i Mg nie będzie wypadać z podłoża, to wątpię by sód dał piękne liście dolne jakby to miał zrobić potas. Ale nikt na podłożach nie chwali się dołami, zatem ciężko mi to stwierdzić.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Czy sód jest potrzebny? Z tego co mówisz to blokuje potas lecz czy jego całkowity brak może również zaszkodzić?
Mój mineralizator akurat go nie posiada, również nie dozuje go w nawozach, więc pewnie mam go bardzo mało a nawet w ogóle go tam nie ma
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Obrazek
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Obrazek
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Obrazek
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: JaroGL »

Czy ktoś z was ma dostęp do składu jakiegoś nawozu mikro typowo akwarystycznego?
Chciałbym to porównać z Intermagiem, którego skład jest ogólnie znany.
Kiedyś chyba widziałem gdzieś w necie skład profito i z tego co pamiętam to był jakby dwa razy bardziej rozrzedzony od intermagu i miedzi, cynku, molibdenu było znacznie mniej. Były też inne pierwiastki których nie ma wogóle w intermagu, chyba Li, V, Se, I, Co, Ni, Al, Sn, F. Ciekawe jakie mają znaczenie?
Pozdrawiam
Jarek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Przykra sprawa. Nie lekceważę jej. Jutro odniosę się do niej publicznie. :lol:

To do Mariusza było. :)
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Tu masz np seachem trace

Bor (B) 0,0028%

Cynk (Zn) 0,0169%

Cynk (Zn) rozpuszczalny 0,0169%

Kobalt (Co) 0,00003%

Mangan (Mn) 0,085%

Mangan (Mn) rozpuszczalny 0,0085%

Miedź (Cu) 0,0032%

Miedź (Cu) rozpuszczalna 0,0032%

Molibden (Mo) 0,0003%

Nikiel (Ni) 0,000003%

Rubid (Rb) 0,000008%
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: mazmaciek »

https://roslinstudio.pl/pl/p/Zestaw-Mak ... -300ml/267
Tu jest co prawda z makro
Widziałem w necie gdzieś tez skład pomarańczowej tropiki.
One ogólnie maja coś w składzie nie tak, miałem z czymś problemy gdy je stosowałem, ale dawno było i nie pamietam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”