Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mikro z chelatu a siarczanów

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Może nie testowałem to aż tak drastycznie by całkowicie odstawić Fe, lecz ograniczyłem go w bardzo dużym stopniu.
Co zauważyłem? Rośliny z pięknego czerwonego koloru wpadły w jakiś dziwny róż który nazywacie Manganowy.
Pytałem Ciebie dla czego tak to wygląda to mówiłeś że Mn ma przewagę teraz nad Fe i taki efekt.
Więc jeśli całkiem odstawilbym Fe a lał dalej mikro gdzie występuje Mn to co by się stało?
Nie umiem zrozumieć czasem tego co podpowiadacie
macek.g pisze:
25 mar 2021, 18:56
Ieee tam Michal skarbie jest :D zobacz jaka fajna ksiazeczka po Polsku nawet

Obrazek
Reszta ciekawych pozycji jest ale juz po "anglikansku"

Tera tak:

Po pierwsze ja mam szacunek do tych wlascicieli marek nawozow ktorzy maja wiedze nabyta,poprzez wlasne dokonania itd.
Sa to przedewszystkim wspomniany Rataj,ktory w swojej lini nawozow lata temu dodal wlasnie osobno w butelkach Molibden oraz Mangan,ale to tak na marginesie,bo nie o to mi chodzi.
kolejny jest to Drak ,ktory rowniez jest jak pamietam jest doktorem nauk o zakresie biochemicznym.
Kolejne firmy to Tropica oraz Seachem.

Reszta firm,a juz w szczegolnosci takie ktore powstaly w ostanich latach to "kopiowacze" np. Tropici gdzie saobie zalozyli :
Jesli Tropica daje Mn- 0.042 ty my damy 0.048 to tak mniej wiecej wyglada.

Nie ma ogolnie nawozu zlego czy tez dobrego,wszystko jest kwestia "warunkow panujacych na danym etapie swojego zbiornika"

Przykladowo Tropica pisalo sie nieraz ze jest to nawoz pod kran,chodzilo o nizsza zawartosc Zn z wzglesdu na to,ze zalozyli ze dociera woda rurami ,wiec nawet w poczatkowych artykulach to opisywali.
Kolejna sprawa to wiekszosc osob nie zdaje sobie sprawy z azotu w Tropice ktory jest na bazie NH4,z tad tez jak kolega pisal,ze cos mu nie pasi ten nawoz,...nie ma czegos takiego.
Duza czesc osob stosujaca makro tropici ma przykladowo problemy z pylem,krotkimi niteczkami,do tego azot amonowy preferuje przy wejsciu w korzen pH wyzsze niz z azotu NO3,a pH ktore jest najwazniejsze, czyli to w roslinie reguluje wlasnie POTAS to on utrzymuje w komorce pH na poziomie 7-7.5
Rowniez w niektorych zbiornikach co nie jest nowoscia dawkowanie makro jest x5 czy nawet x10

Rowniez tutaj zgadzam sie z Michalem,zreszta kolega z Azji co podawalem w innym temacie rowniez ma taka teze,dlaczego nie podawac Fe tylko w przypadku niedoborow,a jesli juz to naprawde w minimalnych stezeniach.

Czy kiedykolwiek z wyjatkiem Michala robil ktos z Was test by nie podawac Fe i w jakiej perspektywie czasu zauwazycie braki?
Mikro to sa SLADY i tak nalezy je trakowac ,wiekszosc problemow to toksycznosc mikro i jesli widzi sie niedobor "jakis" to z zasady goni sie jakims skladnikiem.
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: macek.g »

Tak,gdyz widze Mn w roslinie i jest dominujacy,natomiast gdyz juz wtedy zauwazasz taki schemat to jest to normalne,ze podajesz Fe,lub robisz podmiane czy tez dwie .
Ja pisalem o sytuacji kiedy nie masz problemow i wtedy sobie takie cos ptestowac.Jak dlugo sytuacja bez Fe nie potegowala problemow.
Oczywiscie pisze o Fe z podazy .
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Pewno wrócę do testowania tego jak już wróci wszystko do normy, bo jest to ciekawy temat
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Mam pytanie.
Rataj w swoim artykule napisał aby podawać mikro dziennie, właśnie dla tego że mangan znika w ciągu kilku godzin i rośliny będą cierpieć na jego brak.
Jak to się ma do mikro np seachem trace, gdzie zalecenie podawania tego mikro jest 1-2x w tygodniu

Dodatkowo opisał proces działania jonizatora Doctor:
Korzystanie z urządzeń takich jak Twinstar, Chihiros Doctor. Urządzenia te elektrolitycznie rozkładają wodę na wodór i tlen. Wodór jako silny środek redukujący ma zdolność aktywowania manganu i tym samym znacząco zwiększa jego dostępność dla roślin. Niewiele wiadomo o tym mechanizmie, ale to właśnie dlatego korzystając z tych urządzeń rośliny zyskują głęboką bujną zieleń.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Masz podłoże znika, masz żwir nie znika.
Jonizatory - no comments.

Zapytałeś o C4. Odpowiadam. Dopiero sód spowodował u mnie bąblowanie przy niezerowym fosforze.

Chcesz głęboką zieleń? Zejdź z fosforem do zera i zacznij podawać miedź. Nie znalazłem uzasadnienia w teorii wpływu Cu na produkcję chlorofilu dla roślin wyższych. Dla bakterii i grzybów Cu bierze udział w gospodarce azotynowej jako enzym CuNIR.
Ciężko mi rośliny podciągnąć pod grzyby ;-) Ale jedno ziarenko CuSO4 za dużo i następuje rozpad chlorofilu i biel. Ja bym nie kombinował z miedzią.

Edit:
Marek, raczej nie przypominam sobie żebym schodził z żelazem do zera. Raczej zaprzestałem go ekstra dozować bo jak by powiedział Pudzian "to i tak by nic nie dało". ;-)
Kończyło się to Spyrogirą zazwyczaj a chlorozy jak były tak były.

Edit:
Mariusz, można jeszcze sprawdzić jakie rośliny w akwa masz C3. Polej je wodą utlenioną. C3 fotooddychają i tam tlen walczy z CO2 o Rubisco. Jak Ci nie zgniją stożki, przyznam Ci rację. Jak zgniją to oznacza, że C4 bardzo szybko pozbywają się tlenu by Rubisco było zajęte tylko i wyłącznie CO2. Oczywiście to lekki sarkazm, nie rób tego. Ja tego nie robiłem ale widziałem jak inni walczyli z glonami wodą utlenioną. Dramat.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Podbilem Fe by Mn nie miał przewagi w roślinie i co? Jeden wielki pył na szybach i roślinach
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Ty w ogóle mnie nie czytasz.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Czemu tak uważasz Michale?
Co mam odpowiedzieć na to jak proponujesz lanie wody utlenionej ;)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Przecież napisałem, że to było sarkastycznie. Zgniją Ci rośliny, bo one nie są zwolennikami tlenu.

Dałem Ci przykład o trwałości chelatów. Wiem, że to materiał o trwałości w ziemi ale mowa jest o stężeniach czyli o roztworach. Mangan godziny, reszta dni. Kwestia dodatkowa pH.
Ten wątek jest czy podawać mikro z soli czy chelatów. Zatem przy niskim kH jak u Ciebie, i podmianach cotygodniowych, mangan zawsze będzie u Ciebie dominował. I tak się dzieje i Rataj moim zdaniem błędnie interpretuje nadmiar z niedoborem.
Rozpad chelatu = pobór jonu. Jak widać mangan wchodzi u Ciebie jak w masełko bo i molibdenem przebiłeś siarczany. Ale masz poważną zagwostkę czy i w jakim stopniu pozostałe metale są w wodzie. Dlatego przy niskim kH bardziej wskazane jest podawanie mikro nieschelatowanego by do takich dysproporcji nie dochodziło.
W tym przypadku łatwo dojść do wniosku, jak Ratajowi, by trzymać tak wysoko Fe. Ale czy on podał warunki brzegowe typu kH, poziomy Ca/Mg i K? Jak ma niedobory K na dolnych to boi się potasu jak inni. Pewnie też mu pali. Czemu nie zajął się parasolkami czy skręconymi liścmi? On nawet makro nie ma ustawionego.
Wiem. Zaraz będę zarozumialcem bo kim jestem jak krytykuje Rataja. Mnie już dawno znudziły się manganowe stożki i latanie z wiadrami co łikend. Kupiłem sobie jacht i projektuje profile NACA na miecz i ster. Nie mam już czasu na podmiany. ;-)
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Również ostatnio dzięki Macek.g zainteresowałem się mikrem siarczanowym, chyba to masz na myśli pisząc nieschelatowane?
Lecz wdrażając się w temat mikro siarczanowego, dowiedziałem się iż one również jest Chelatowane EDTA(sorbian).
Ponieważ jak opisuje to producent, właśnie takie mikro schelatowane jest dopiero dostępne dla roślin.

I również tutaj zgłupiałem, czym tak naprawdę różni się mikro siarczanowe a np intermag?
Zawsze myślałem że siarczanowe jest poprostu z soli i nie jest chelatowane.
Jeśli jesteś wstanie rozwiać moje wątpliwości byłbym bardzo wdzieczny
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Hm, chelatować można sól. Siarczan manganu + EDTA czyli (wersenian sodu) i masz schelatowany Mn-EDTA. Jon siarczanowy pływa sobie obok bo robi za balast. Sorbinian to chyba jakiś konserwant.

Słuchaj, ja mogę sobie pozwolić na sypanie metalami do akwa, bo wiem czego się spodziewać. A przede wszystkim to moje akwa i moje rośliny. Tak, jak zdarzyło mi się zrobić podmianę (dawno) na kranie gdzie mam Fe/Zn a brak Mn/Cu to zdarzało mi się podać kilka ziarenek manganu czy ziarenko miedzi z soli. Tak likwidowałem np. pył na szybach, a i cynk ma za uszami odnośnie blokady manganu. Mangan też ma za uszami i potrafi zblokować zarówno Zn i Cu. Nie robię tego z uśmiechem na twarzy, bo ja wiem czym to się może skończyć. Na wysokim potasie trzeba uważać z mikrem. Na dziś mam 0,05Fe i nie mogę podnieść potasu. To o jeden rząd wielkości za dużo wg mojej wiedzy. Stąd moje zdziwienie o poziomie 0,5ppm Fe zalecane przez Rataja bo na wysokim potasie to by się skończyło Armagedonem.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Dzięki Michał.

Wracając do Mikro, oprócz Pantanal która pokazuje u mnie gruby nadmiar Mn, również Nesaea Gold potrafi pokazać właśnie taki nadmiar, miałem już nie raz takie plamy na liściach widziałem że jest to coś związane z Mikro lecz nie wiedziałem dokładnie o co chodzi, dzięki Wam już wiem że to Mn

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Czy widzisz tę roślinę obok zieloną? Myślisz,że jak dowalisz ekstra fe to ona będzie bardziej zielona? No nie. Tym ekstra fe możesz zblokować mangan i popsuć wszystko. Pył to będzie najmniejszy problem.
Ty naprawdę nie strącasz fosforanów?
Wg mnie te rośliny rosną na podłożu jono.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: Asilia »

Nie, nie stracam fosforanów daje co prawda mało fosforu bo w ciągu tygodnia około 0.7 ppm + to co ryby zrobią i reszta rzeczy..

Dla czego uważasz ze rosną na jono?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Mikro z chelatu a siarczanów

Post autor: oldmike »

Jak widzę takie rośliny niby na żwirze to raczej ja Ciebie powinienem pytać o nawożenie.
Jak masz ustawione aniony i jak ustawiłeś molibden do siarczanów
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”