Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przyducha ryb bez natleniania a podawanie CO2

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Przyducha ryb bez natleniania a podawanie CO2

Post autor: kryptokoryna »

Cześć mam problem i już brak mi pomysłów. Prosze o pomoc.
Pierwsza moja butla wysokociśnieniowa, CO2 wychodzi przez ceramikę Quere nakładana na węża za filtrami (eheim x2080), elektrozawór zamyka CO2 2-godziny przed zachodem. CO2 wychodzi prze deszczownie skierowaną do ziemi. Nawet jak podaje 1-2 b/s ryby sie duszą. Już były zgony(3dorosłe duchy, piskorki, brzanka rekinia - ryby dorosłe - szkoda). Tafla jest bez falowania tafli, bez bąbelków tlenu. Zrobiłem ,,experyment,, i jak wyłączyłem napowietrzenie to ryby po nocy i tak przy tafli wody, nawet bez podawania CO2. To teraz jak mam podawać CO2 dla roślin by ryb nie podusić? Czy jest sensem podawanie CO2 w dzień a w nocy natlenianie? Można tak robić? - pytam odnośnie skoków pH. Czy taka sytuacja może być spowodowana dużą obsadą ryb, duże zapotrzebowanie na tlen? Obecnie mam pH6,8-7, kH6, GH8. Jak mam odżywiać rośliny , jak podawać CO2 by ryb nie dusić?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: Przyducha ryb bez natleniania a podawanie CO2

Post autor: debrzyna »

"Obecnie mam pH6,8-7" Czy to znaczy ze ph skacze od 6 do 8 ?
" podaje 1-2 b/s ryby sie duszą" Ilośc podawanego Co2 mierzy sie w mg/l a nie ilością bąbelków
"jak mam podawać CO2 dla roślin by ryb nie podusić?" tak żeby stężenie w akwarium było około 25 mg/l
"Tafla jest bez falowania" a powinna lekko falować "
Przerybienie nie jest wskazane a nawet szkodliwe
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Przyducha ryb bez natleniania a podawanie CO2

Post autor: kryptokoryna »

1. pH - ciężko odczytać pomiędzy 6,8 a 7;
2. CO2 na poziomie 30ppm - w zależności kiedy jest pomiar (krople zoolek).
3. Tafla wody NIE FALUJE - brak wymiany gazowej.
Fajnie Janusz (debrzyna), że odpisujesz ale jak zwykle nie na temat. Czy mogę robić ,,brzęczek w nocy a CO2 w dzień,,? Ktos tak robi? jakieś uwagi?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Re: Przyducha ryb bez natleniania a podawanie CO2

Post autor: debrzyna »

To poczekaj na odpowiedzi na temat, albo wieś sie za czytanie ze zrozumieniem Na te tematy w Internecie jest dożo Lecisz do ignorowanych Szkoda na ciebie klawiatury
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Przyducha ryb bez natleniania a podawanie CO2

Post autor: Goran »

Brzeczek i bąbelki tylko ładnie wyglądają, a woda natlenia się tylko dlatego, że to powoduje jakiś ruch tafli. To taki problem zrobić w akwarium ruch tafli ? Odpowiednio ustawiony wylot z filtra i po problemie.
Dużo ryb i dużo roslin to w nocy brak tlenu.
O CO2 się nie wypowiem, bo jestem przeciwnikiem gazowania ryb. Albo roślinniak albo akwarium z rybkami.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
kryptokoryna
Posty: 62
Rejestracja: 27 lut 2021, 22:12
Imię: Marek

Re: Przyducha ryb bez natleniania a podawanie CO2

Post autor: kryptokoryna »

Dzięki GORAN za odpowiedz. Wiem o czym piszesz, bo coraz bardziej skłaniam się właśnie ku temu - albo ryby albo rośliny. Ale chyba można jakoś to pogodzić - tlen w nocy (brzęczek), a CO2 w dzień? Takie podawanie jest możliwe przez czasówki (automatyzacja)- natomiast wylot z filtra by ,,chlupało,, trzeba by zmieniać ręcznie (uciążliwe). Ktoś tak robi? Jakieś doświadczenia?
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Przyducha ryb bez natleniania a podawanie CO2

Post autor: Goran »

Woda nie musi chlupać. Wystarczy, że tafla będzie falować. Ja mam dwa wylotu z hamburga. Jeden goła rurka jakies 6 cm poniżej lustra wody robi ruch wody, a na drugą ( 2 cm poniżej tafli ) założyłem koszyk jaki jest na wlotach lub w filtrach wewnętrznych w gabce. To powoduje że strumień rozbija się we wszystkie strony i woda fajnie faluje.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”