Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Prawidłowe parametry K Mg Ca

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

Marlowe, a jaki stosujesz system podmian wody?
Gdzieś chyba czytałem że nie podmieniasz wcale, tylko dolewki z kranu, ale może z kimś pomyliłem.

Oldmike, mam problem utrzymać Po4 na jakimkolwiek poziomie. Domyślam się że podłoże chłonie. Test zawsze wskazuje 0, ile lać tygodniowo Po4. ? Czy nadal nie robić podmian ? Nitki cały czas nie odpuszczają, takie krótkie, meszek na liściach.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Marcin, ja bym poszedł w kierunku boru czyli nadmiaru mikro. Magnez nie pali, to tylko wkurzający mocno bloker Ca i K.
Być może lokalnie miałeś niedobory NO3 i PO4. NO3 na 100% blokują borany. Jak bor wpadał do rośliny i wewnątrz rośliny tj. w szczycie, był nieprawidłowy stosunek Ca/B to paliło stożek. Jeżeli masz glony typu płaskiego lub kropy, to w wodzie masz nieprawidłowy stosunek Ca/B. Rośliny mogą CI rosnąć prawidłowo bo NO3 blokuje borany. Glon nie potrafi obsłużyć NO3 i dlatego zawsze pierwszą wskazówką przy nawożeniu był dla mnie glon.

Tomek, jeżeli Twoje podłoże strąca fosforany musisz go dawać. Po to by wydłubać wapń z koloidu. Wiem, absurdalnie to brzmi.
W końcu jakie Ty masz podłoże, bo jakoś przez głowę mi przechodzi, że ziemię pokryłeś żwirem.
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

oldmike pisze:
06 mar 2023, 8:27
W końcu jakie Ty masz podłoże, bo jakoś przez głowę mi przechodzi, że ziemię pokryłeś żwirem.
Podłoże to mieszanka ziemia ogrodnicza, trorf, glina , na to żwir akwarystyczny 2-3mm.
Mam takie może mylne wrażenie, że jak tak będę lał ten fosfor bez podmian, on się jakoś skumuluje, w końcu "wybuchnie" to bedzie dramat. Oczywiście to moja teoria kompletnego laika.
Może lać około 0,15 dziennie?, wtedy wyjdzie około 1ppm na tydzień
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Jeżeli czubki roślin będą szukać każdej formy światła tzn, że masz przewalony fosfor. Fosfor z cynkiem produkują auksyny. Duża ilość auksyn uruchamia fototropizm.
Jeżeli masz ludwigie to nadmiar fosforu powoduje u nich opadanie zdrowych dolnych liści. Ogonek zgniły, liść zdrowy i piękny. Ja wiem, że to objaw ostateczny bo nikt nie lubi takich sytuacji.

Zacznij od 0,05ppm dziennie PO4. Ziemia nie powinna chłonąć fosforu i nie chłonie moim zdaniem.

Edit.
Przypomniało mi się a to może być wskazówka.
Jeżeli zaczną Ci rośliny wywalać korzenie przybyszowe to zmniejsz dawkowanie fosforu. Prowokujesz rośliny do zakorzeniania się.
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

oldmike pisze:
06 mar 2023, 9:38
Przypomniało mi się a to może być wskazówka.
Jeżeli zaczną Ci rośliny wywalać korzenie przybyszowe to zmniejsz dawkowanie fosforu. Prowokujesz rośliny do zakorzeniania się.
No to już jest dla mnie mega wskazówka.

Michał, najważniejsze co z podmianami? Do dyspozycji twarda kranówa, filtr Ro.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Ja zwolennikiem podmian nie jestem. Zawsze traciłem cenny potas i nie ma bezpiecznej soli by uzupełnić jego stratę.
Jeżeli widzisz, że coś jest nie tak to najpierw wydedukuj co się dzieje a potem zdecyduj czy podmiana pomoże.
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

@Michał
Ze 3-4 miesiące nie testowałem, w weekend w końcu sie zebrałem i pomierzyłem, wyszło tak:

ca-27
mg poniżej 3 , exaqua niestety mierzy magnez od 3 wzwyż
k=30,5
no3=25
fe-0,05
po4-0,41
kh=1,5
ph=6.1
gh=7

Czyli dobrze myślę, że nadmiar NO3 zachwiał stosunkiem boru do wapnia i stąd wyszedł popalony?
Było dobrze jak NO3 trzymałem w ryzach do max 10ppm, mam palety więc od kilku miesięcy ostro karmiłem, bo to żarłoczne rybska, do tego rączka świerzbiła i dolewałem co tydzień NO3, mało tego cos mnie jebło i wyjąłem woreczki z purigen seachema... no i uzbierało się tych azotanów, mogę je winić za poskręcane?

O dziwo stała się rzecz ciekawa dla fanów Toniny Belem, przy tych moich parametrach kiedy wszystko się pięknie bujało i nie miałem żadnych popaleń, jedyna rośliną która marniała w oczach była belemka, ale cała reszta roslin igła. No i nadszedł czas spalonych stożków a belemka zaczęła odżywać, kilka łodyg powtykałem i wszystko sie super rozkrzewia, z 3-4 łodyg mam juz ze 30 xd

@tomes
Przechodziłem przez różne, różniaste etapy podmian :) Od co tydzien po 50% po tylko dolewki. aktualnie od 1,5 roku podmieniam 1 raz na 3 tygodnie 30-40%
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

No obawiam się, że azotanami zablokujesz negatywne działanie boru.
Pytanie zasadnicze. Czy Ty w końcu masz popalone czy poskręcane stożki?
Niedobór boru akurat bardzo łatwo poznać. Będzie Ci wywalać mnóstwo korzeni z łodyg. Brak boru jest gorszy wizualnie.

Jedna fota szybkorosnącej rośliny typu indica więcej by mi powiedziała. Dawaj fotę ;-)
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

myślałem że popalony czy poskręcany stożek to to samo. :masz: xd
Wszystkie łby poodcinałem, ale jak sie coś pokaże to zrobie zdjęcie i wstawię.

Generalnie chodzi o to że stożek jest poskręcany, zdeformowany strasznie. akurat u Indici tego nie było, ładnie rosła. Korzenie z łodyg też nie wyrastają
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Nie ściemniaj już, dawaj fotę ;-)

Swoją drogą, jeżeli purigen wychwytywał NO3- a oddawał, jako anionit, Cl- to wtedy winno Ci palić łby bo borany wpadały.
Ale z tego jak to przedstawiłeś było odwrotnie.
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

Obrazek

serio mówię że wszystkie łby pościnałem, bo drażniło mnie to jak cholera, tutaj co nieco widać i z tego co obserwuje to nowe stożki juz też zaczyna skręcać

@kekon kiedyś pisał o spalonych stożkach że to wynik przenawożenia potasem ale ja miałem o wiele wyższe stężenia K i było OK, Kekon to pisał z 17 lat temu :P zapewne nie miał wiedzy że przy dużym K mikro to ślady i dlatego mu paliło.....

Ja cały czas twierdzę że to wina NO3, bo mikro mam ślady, fe wzorowe takie jakie powinno być, no chyba że jeszcze braki w mg bo tego mam poniżej 3ppm na pewno, (ale poniżej 3 to może być 2,9 a może być 0,02).

Magnezu od 1,5 roku nie leję za dużo, tyle co z dolewek z kranu a tam na pewno go trochę jest i 1-2 ppm raz na 3 tyg z mineralizatora.

Można by jeszcze podnieść K do 45ppm, może stosunek K do Ca i N był za mały :?: 8-)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Na 100% bor. Później to uzasadnię, teraz z braku czasu nie mogę. Sorry.

Edit.
Nadmiar magnezu też widzę aczkolwiek jeżeli dobrze widzę, to skarłowaciałe liście są zielone, zatem to nie jest wina magnezu. Część starszych liści ma "baldachimowaty" kształt, co sugeruje nadmiar magnezu ale skarłowaciały stożek byłby wtedy blady. Moim zdaniem potas jest w synergii z żelazem i manganem, więc jeżeli magnez nie wpuści potasu to chloroza będzie na nowym liściu. Tu ewidentnie obwiniałbym bor, który przy nieprawidłowej proporcji z wapniem raczej podkreśli kolor szczytu niż go pozbawi (stąd te tzw. nadpalanie, aczkolwiek dawka samego manganu też taki efekt robi - bordo od manganu, karłowatość od blokady przez mangan cynku). Ale ta roślina po prawo, z mnóstwem korzeni przybyszowych sugeruje, że dostała zarazem od magnezu jak i boru. Bor jest, potas jest, bo korzeń jest biały i gruby. Ale trzeba kombinować.

Z moich doświadczeń różnica między K=Ca a 1,5*K=Ca była kolosalna na korzyć 1,5x więcej K. Przy większych proporcjach nie widziałem już różnicy znaczącej czyli korzyści ze zwiększania K. Lepiej wtedy zejść z Mg co dla mnie jest tożsame.

No3 jedynie psuje efektowność rośliny tj. wydłuża międzywęźla. Ja tego tutaj nie widzę. Nadmiar NO3 Ci nie narozrabiał ale jego niedobór mógł spowodować, że bor wpadał bez problemu.
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

oldmike pisze:
08 mar 2023, 8:04
Na 100% bor. Później to uzasadnię, teraz z braku czasu nie mogę. Sorry.

Edit.
Nadmiar magnezu też widzę aczkolwiek jeżeli dobrze widzę, to skarłowaciałe liście są zielone, zatem to nie jest wina magnezu. Część starszych liści ma "baldachimowaty" kształt, co sugeruje nadmiar magnezu ale skarłowaciały stożek byłby wtedy blady. Moim zdaniem potas jest w synergii z żelazem i manganem, więc jeżeli magnez nie wpuści potasu to chloroza będzie na nowym liściu. Tu ewidentnie obwiniałbym bor, który przy nieprawidłowej proporcji z wapniem raczej podkreśli kolor szczytu niż go pozbawi (stąd te tzw. nadpalanie, aczkolwiek dawka samego manganu też taki efekt robi - bordo od manganu, karłowatość od blokady przez mangan cynku). Ale ta roślina po prawo, z mnóstwem korzeni przybyszowych sugeruje, że dostała zarazem od magnezu jak i boru. Bor jest, potas jest, bo korzeń jest biały i gruby. Ale trzeba kombinować.

Z moich doświadczeń różnica między K=Ca a 1,5*K=Ca była kolosalna na korzyć 1,5x więcej K. Przy większych proporcjach nie widziałem już różnicy znaczącej czyli korzyści ze zwiększania K. Lepiej wtedy zejść z Mg co dla mnie jest tożsame.

No3 jedynie psuje efektowność rośliny tj. wydłuża międzywęźla. Ja tego tutaj nie widzę. Nadmiar NO3 Ci nie narozrabiał ale jego niedobór mógł spowodować, że bor wpadał bez problemu.
Dobra,a więc pokombinuje w tym kierunku, jak przegladam swoje notatki z przed pół roku to k miałem 40 a Ca góra 20 i to się bujało, teraz Ca niebezpiecznie zblizył się do K (przypomnę K=30, Ca=27 więc prawie 1:1 :/ ), moze faktycznie w tym tkwi problem. Dam znać jak nowe stozki zaczną rosnąć i jeszcze nowsze, bo pewnie swoje roslina musi odchorować
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Tylko weź jedno pod uwagę. Może potas pokona magnez przy proporcji 30:1, może. Dlatego może lepiej zejść z magnezem w dół niż pchać potas w górę?
Jedna niewielka podmiana gdzie tylko wpada potas i wapń a magnez nie, brak ekstra mikro (w tym boru) i efektem możesz być zaskoczony.
I to jest całe clou nawożenia. Wysoki potas (obniżony magnez) powoduje to, że zmiany są widoczne natychmiastowo. Przy świetle jarzeniowym z dobrym widmem i mocą 1,3W/l, zmiany można zauważyć w kilka minut. Stąd moje doświadczenia i wnioski. Ale jak popełnisz błąd to wysoki potas + badany czynnik zmiecie Ci rośliny w akwa. Bardzo rzadko udawały mi się prawidłowe strzały. ;-)
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

Witam, u mnie poprawa :mrgreen: , ale nie do końca. Najbardziej cieszy mnie fakt że nitki w odwrocie, są jeszcze najczęściej na starszej części łodygi, trochę na szybach, ale już nie w takich ilościach jak wcześniej.
Jesli chodzi o "parasole" występujące wcześniej na Ludwidze mini red, L Sessiliflorze i Hygrophila Polysperma to teraz "uszy po sobie spuszcza" tylko Ludwiga mini red, ale też z różnym nasileniem jakby to od dnia zależało :?:
Białawe stożki też się trafiają, co ciekawe nie na wszystkich łodygach równo, jedna potrafi być ok, druga obok (takie samo nasilenie światła) jest biaława.
Z krewetkarium zapodałem pęd rogatka, rośnie ale cały jest białawy, końcówka delikatnie róż.
Na zdjęciu widać jak L sessiliflora wypuściła kłącze z którego wyrasta bardzo biały stożek.
Oldmike, czy ja powinienem zrobić to co proponujesz w poście wyżej. podmienić wodę z wapniem i potasem bez magnezu?
Czy to nie ten trop? boję się że jeden zły ruch i spapram wszystko. Dodam że tygodniowo zeszło No3 o 10ppm, nie spodziewałem się tego i jak dziś zrobiłem test wyszło zero, trochę niedobrze ale szybko podniosłem o 5 ppm. Fosforu nie sprawdzam zawsze pokaże 0, nie podaję na razie, bo widać nieliczne korzenie przybyszowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 mar 2023, 17:54 przez tomes, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”