Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Prawidłowe parametry K Mg Ca

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
marcinbp
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:14
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

Wróciłem z wyjazdu 4 dniowego i zastałem, tak jak się spodziewałem blade szczyty..

1
Obrazek
2
Obrazek
3
Obrazek
4
Obrazek
5
Obrazek
6
Obrazek
7
Obrazek
8
Obrazek
9
Obrazek
10
Obrazek
11
Obrazek

Jak widać doszła nowa cuba, eriocaulon setaceum i heterkę dla testu włożyłem jedną.

Generalnie mam odczucie, że to braki\blokada mikro jednak?

Zaraz zrobię jeszcze jakiś pomiar NO3 i PO4.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Jakbym takie coś widział w swoim akwa dołożyłbym wapnia by zblokować magnez bardziej. Bez podnoszenia potasu. A później jak nie pomoże fosfor by zblokować wapń.
Dla mnie to blokada Fe od magnezu. Mangan widzę w stożkach. Niektóre już lekko manganem podtrute.
A jak masz cynk do Fe/Mn ustawione?
Pozdrawiam
Michał
marcinbp
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:14
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

Obrazek

tyle co podałem na początku, więcej mikra nic nie dawałem.

Magnezu łącznie 0,5ppm
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Ty masz 9ppm Ca na 0,5ppm Mg?

Edit
Chyba najlepsza strona
https://www.farmer.pl/produkcja-roslinn ... 70489.html

Wapń + fosfor -> blokada cynku
Cynk blokuje żelazo.

Jedna z roślin jest już chyba zjarana borem. Poskręcane liście miała jakby od magnezu (foto 8 ). Ale magnez zadeptał by Ci rotale.
Pozdrawiam
Michał
marcinbp
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:14
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

Ustawione było tak:

Obrazek

Z dozownika wpadło:
NO3 - 7ppm
K - 4,2ppm
PO4 - 0,7ppm

Zrobiłem pomiary:
NO3 - ok 10 (czyli raczej nie wchodzi albo w znikomej ilości)
PO4 - ok 1,2 (czyli fosfor kompletnie nie jest pobierany)

Tak mam 9ppm wapnia.


Edit
Mam też małe drobne niteczki na liściach i szybach.
marcinbp
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:14
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

Takie niteczki mam, czy to oznacza że potas nie wszedł, bo ich nie zgonił?

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Tak. Potas Ci nie wszedł. Tak, wapń blokuje potas i sam siebie bo baldachimy to niedobór wapnia.

Potas + magnez w górę bo zaraz Ci klapną liście bez magnezu. Dopiero po podniesieniu potasu ustawiałbym mikro.
Pozdrawiam
Michał
marcinbp
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:14
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

OK.

Podlałem potasu 10ppm z siarczanów i magnezu 0,3ppm z azotanów.

Przy braku poprawy, jutro/pojutrze podleję kolejne 5ppm potasu z azotanów i 0,1ppm magnezu.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Ja testuje wysoki fosfor + bor. Mangan też dodaje bo nie wchodzi.
Rozmawiałem z gościem od rur. Żeliwne lub kaminkowe były stosowane jako dystrybucja. Ocynkowane są tylko te już w bloku.

Z tego co pamiętam blokadę cynku miałeś przy 5ppm Ca i dawce 0,004ppm Mn ekstra? Czyli tą proporcją przebiłeś i wapń i cynk, tak?

Edit
Patrząc na korzenie staurogyne cynk aż tak Ci nie rozrabia. Nie blokuje manganu.

Edit2
Ta obok ma świecące liście. Tam potas jest.

Edit3
Fosfor ani nie pomógł ani nie zaszkodził. Podmiana 6l i tylko potas z KNO3. Boru i mikro już nie mogę na razie podnosić. Zacznie wchodzić mangan to przystopuje podnoszenie potasu. Niech azot zejdzie do zera.
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Edit
Najważniejsze jest jedno. Bez względu co odwalę fotosynteza nie zanika. A takie parametry co mam teraz, to miałem tysiące razy. Ewentualne pomyłki mogę skorygować jak roślina rośnie. Bez węgla by się zakorkowała na amen.
Poranna podmiana 6l i zobaczę co będzie po południu. W razie czego znów podmianka 6l i ciut KNO3. Żadnych gwałtownych zmian nie robię bo wiem, że mangan mam w wodzie.
Pozdrawiam
Michał
marcinbp
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:14
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

oldmike pisze:
12 lip 2022, 12:36


Z tego co pamiętam blokadę cynku miałeś przy 5ppm Ca i dawce 0,004ppm Mn ekstra? Czyli tą proporcją przebiłeś i wapń i cynk, tak?

Ja już się pogubiłem, ale całkiem możliwe że tak było, tylko ja nie umiem rozpoznać blokady cynku. 8-)


U mnie dolanie potasu 10 i magnezu 0,3 nic kompletnie nie zmieniło.


Białe szczyty macrandry już się rozpuszczają (brak manganu?), a crymbosa łapie fiolet (nadmiar manganu?).
I co tu z tym począć?


Może podnieść potas razem z wapniem i magnezem do 40:20:1?

Podbije też mikro aby bor wyrównać do wapnia.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Chlorki masz w szczycie. To, że w wodzie nie ma chlorków nie oznacza, że w roślinie nie ma. To mogą być zaszłości z purigenu. W korymbosie (foto 2) mangan Ci wchodzi w młodego liścia.
Lej fosfor i magnez.
Cały czas dumam jak pogodzić wysoki potas z chlorkami. One mogą przyjść z kupną rośliną. I co wtedy?
Ustawiłem sobie Ca/PO4 2:1 i okej.
Po dzisiejszej kolejnej podmianie 6l muszę podjąć decyzję o albo podniesieniu magnezu albo sodu. Na zdrowy rozsądek magnez jest ważniejszy. Dlatego podam 0,1ppm z węglanu. Zobaczę czy poskręca i czy fotosynteza się zwiększy.
Zwiększam niby dostępność mikrusów powoli, poprzez podnoszenie potasu, ale szału nie ma.
Ale nic mi nie gnije i to jest najważniejsze. A mangan w liściu na 100% zauważę.

To jest teraz u mnie. Na żólto to podmiana na razie nie zrealizowana.
Obrazek

Fe, Zn i B są mi nie znane w 100% bo wpadało z kranu.
Molibden i miedź też bo sypałem ziarnkami.

Edit
Może nawet 0,2ppm sypnę magnezu z węglanów sprawdzić czy liść się skręca. Po magnezie z siarczanów czy azotanów się skręcał. Po chlorkach o dziwo nie. Po węglanie nie wiem.
Ale jeżeli podnoszę potas to o chlorkach zapominam.

Edit2
Bardzo ładnie rośliny zareagowały. Za godzinę, dwie podam jeszcze raz 0,1ppm mg.

Edit3
Podmiana zrobiona w podobnym stylu. Plus bor poszedł ale nie jestem przekonany czy dobrze. Bąblowanie ładne ale manganu nadal nie widzę w roślinach, Ewentualna kolejna podmiana to magnez już tylko 0,05ppm. Niech Ca z Mg walczy a potas robi swoje.
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Edit
Poranna podmiana zrobiona. Trzy stożki podwinęły liście zatem odczytuje to jako niedobór molibdenu (chyba azotany do niego coś mają) więc wpadła dawka mikro. Popołudniowa już będzie z magnezem ale już mniej. Stopniowo wpada potas. Wprowadziłem proporcję P/Mg (nie PO4). Wydaje mi się, że Mg=P będzie okej. Startowałem na niskim fosforze, choć parametry K/Ca/Mg/Na były "wzorcowe". Teraz jeżeli chodzi o bąblowanie jest o wiele lepiej a zmienił się jedynie poziom PO4. Może jest za duży ale teraz ważniejsza jest dla mnie proporcja Ca/Mg. Niech się gryzą nawzajem a potas robi swoje. Sodu na razie nie ruszam. To by była kolejna zmienna i bym się zagubił.
Przemyślałem sprawę manganu. Jest go na tyle wystarczająco w wodzie (wg mnie za dużo), że jest w roślinie. Roślina (ludwigia) nie pobiera manganu z dolnych liści a robiła to perfekcyjnie. Dlatego wszystko powoli robię. Przy kH<3 dodam, KNO3, i Ca z Mg z węglanów. KH musi być.
Obrazek
Pozdrawiam
Michał
Prot
Posty: 36
Rejestracja: 01 wrz 2021, 12:10
Imię: Jarek
Akwarium: 200l

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: Prot »

Mamy odmienne zdanie ale chyba wypowiedzieć się mogę 😀
Będzie spadać fosfor to wejdzie mangan i molibden Będzie mniejsza interakcja fosforu z wapniem który pociągnie molibden
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Wszystkie nowe przyrosty ludwigii od dołu, które nie rosną na pełnym świetle, są zielone (od nadmiaru azotu). Od dołu są blade Fosfor by już bruździł ale nie bruździ. Stożki w pełnym świetle są blade (jasnożólte). Robię niewielkie zmiany bo obawiam się, że mangan mam przewalony. Zobaczymy co dalej.

Edit
I naprawdę. Najładniejszą macrandrę miałem kiedy PO4 było przewalone. Gdyby wtedy limitować azot to by było ulala. ;-)

Edit2
A molibden mam, może za mało jak coś pokazują rośliny. Bo z dna spod roślin, mega bąble lecą. Kwestia jest tego, że nie zastanawiam się nad proporcjami. Rośliny coś potrzebują co znam to daje. Ale już ziarenkami nie będę szalał. Podnoszę potas a on powie sprawdzam i łubudubu.

Edit3
Fotosynteza mocno siadła, więc podmiana bez magnezu będzie. Sam potas. Ca/Mg 11-12:1. Tak będę trzymał. Wszystkie bućki puszczają nowe liście zielone. Ale stare są mocno zaglonione.
Magnezowi nie wolno ufać ;-)
Z borem też się uspokajam. W okółku powinny być dwa liście a nie trzy. I tak jest lepiej bo raz tylko jeden liść monierri puściła.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”