Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc w nawożeniu

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Ten liść z utratą farbki to blokada molibdenu od siarczanów. Dołóż mikro bo zaraz sinice Ci wyskoczą
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

0,01ppm czy mniej?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Tak 0,01ppm. Nie pal mocno swiatla przez ten czas
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Dlaczego nie palić mocno? Chelaty wtedy wolniej się rozpadają?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Światłem popędzasz do wzrostu.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Parametry po podmianie:
Fe 0,034ppm
NO3 10ppm
PO4 0
K 25ppm
Ca 20ppm
Mg ~3ppm
SO4 28ppm
Na 2,2ppm
Cl 3,6ppm

Myślę o podniesieniu potasu do 35 z K2SO4 i wapnia do 25 z CaCO3. Z mikro nie wiem, czy jest go dosyć. Może kolejne 0,005ppm
żelaza?
Macrandra nadal kiepska.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Chlorki w wodzie wykluczają wysoki potas. Dodaj magnezu 0,5ppm by je ratować. Plus odrobina fosforu 0.05ppm by wszedł.
Żadnych siarczanow ekstra tym bardziej. Blokuja molibden!
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Blyxa wręcz rozpuszcza się, co jej dolega?
Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Chlorki, potas, sód uwadniają roślinę. Mając wysoki potas nie można mieć kolejnego uwadniajace go pierwiastka typu chlorek (potas jednak potrafi wywalić sód). Zauważ, że jeden to kation a drugi to anion. One sobie nie przeszkadzają. Przy 0,5ppm CL też tak będzie i ja to przeżyłem. Nawet nowej rośliny nie mogłem wprowadzić bo się rozpuszczały. Kationy w roślinie podlegają sorpcji. Mniej uwodniony wypchnie bardziej uwodnionego. Wapń i magnez wywalą z komórki wpierw sód jak jest, potem biorą się za potas i go wywalają. Najlepiej magnez wprowadzają fosforany. Magnez nie ruszy wapnia bo stoi niżej niż on. Ale z potasem sobie poradzi z łatwością.
Na dziś zasypałbym akwa węglanem wapnia i obserwowałbym czy pojawiają się niedobory magnezu. Nie dosyć, że potas na wejściu będzie miał antagonistę w postaci kationu wapniowego to i w komórce nastąpi żelowanie czyli zagęszczanie komórki. Dodając wapń musisz się liczyć, że z nim związany jest bor. Wapń jest również doskonałym blokerem manganu, pewnie innych mikrusów też. Z wapniem trzeba strzelić zatem mikro.
Gdybyś nie miał grama chlorkow w wodzie to 10:1 mógłbyś trzymać k do ca. Potas jest za cienki (jednowartosciowy kation) względem wapnia i magnezu (dwuwartościowe).
Jeżeli rozpuszczają się szczyty to oznacza, że nie masz kompletnie fosforu w roślinie. Fosfor by wprowadził magnez wywalając potas. Jeżeli gnije Ci od dołu to znaczy że fosfor w roślinie jest. Ale korzeni już nie masz. Roślina chce znaleźć w ten sposób inne miejsce na rozwój. W akwa daleko nie odpłynie więc wcześniej czy później zgnije też.
Przy gniciu wywalają się duże ilości nh2 związków azotowych. Z tego powstanie NH3 lub nh4, zależne od ph. NH3 zakwit (blokada światła) Nh4 blokada potasu bo to kation. To system obronny przed rozpuszczaniem.
Żeby odzwyczaić rośliny od chlorkow potrzeba kilkanastu miesięcy. I żadnej nowej rośliny. Wtedy z potasem można szaleć. Tylko po co. To samo można uzyskać dobierając potas, magnez, wapń z uwzględnieniem że chlorki są w roślinie. Dlatego nie ma idealnej proporcji, istnieje fizjologia roślin i na tym się skup. Zalewając teraz akwa fosforem zrobisz sobie chlorozy.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Zrobiła się mętna woda. to już zakwit pierwotniaków, czy jakiś niedobór/nadmiar?

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Sama się zrobiła? ;-)
W IMO to amoniak w wodzie. Póki masz fosforany w wodzie będzie biało, jak zjadą do 0 będzie zielono.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Co proponujesz? Podmiana 50%? Przeczekać?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Odwaliłeś coś z biologią? Ruszałeś kubełek, jakaś chemia?
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Kubełka nie ruszałem, były dwie podmiany 40% i zacząłem mineralizować vimi mineramin czy jakoś tak. Żadnej chemii. Lałem też fosfor i azot dziennie 0,1 i 1ppm. Rotale ładnie ruszyły z bocznych pąków a blyxa prawie zniknęła.tylko ten vimi ma sporo mg , teraz z Ca mam proporcję 3:1 Ca mg. Przelanie mikro mogło przyczynić się do tego mleka? Więcej nie kombinowałem
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Chyba wydam skalary bo za dużo produkują odpadów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”