Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc w nawożeniu

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Caroo pisze:
05 gru 2023, 15:31
Proste liście ma blyxa
To przynajmniej wiadomo, że Ci magnez nie bruździ.

Podmiana Cię czeka, w jakieś mityczne strącanie jonów metali to nie wierzę. Wcześniej czy później znów się odezwą.

Bruździ Ci cynk i bor na chwilę obecną. Cynk na pieńku ma z manganem ale jak widać również z miedzią. Po podmianie ja bym dał Tropici, tak by 0,005ppm Fe wpadło.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

I nie powiem, kusi by zrobić wręcz wymianę wody tylko z czego podać wtedy K, Ca i Mg? K2SO4 CaCO3 i MgSO4 czy może z azotanów wszystko
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Obrazek
Może coś takiego?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Oby Ci siarczany nie zaszkodziły. Z lekka je przykryłeś ;-)
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

A gdybym dał po podmianie 90% tylko KNO3, CaNO3 i MgNO3 w proporcji 45:30:3, co dałoby ponad 100ppm NO3 to zaszkodzę rybom/ roślinom? Zrobiłem coś takiego na innym baniaku na żwirze i nawet jedna krewetka nie padła. Zastanawiam się też czy sód z NaCl mogę dać np 1ppm Na czy lepiej odpuścić.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Tak, zaszkodziłbyś i roślinom i zwierzątkom.

Słuchaj, wystartuj tak jak wyliczyłeś. W razie czego dolejesz mikro jak Ci azot nie będzie schodził. Potem sobie będziesz robił podmiany rzędu kilka litrów a azotany będą Ci wpadać z KNO3, CaNO32, MgNO32. Można tak jechać, ważne by gospodarka azotowa działała.

Mangan, bor i molibden masz od razu w wodzie. Reszta będzie się trzymać w chelacie.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

A dając siarczany powinienem dać też chlorki jako antagonistów?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Wątpię w ten antagonizm jonowy. Aczkolwiek....?
Jeżeli wybrałeś potas to uwadniacz w postaci chlorków odpada.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Cztery dni po podmianie 80%. Mierzyłem dziś NPK: PO4 niewykrywalne, NO3 od podmiany zeszło 3-5ppm, jest poniżej 10, a K 25ppm. Pył znów w dwa dni się pojawił :( . Rośliny pozbyły się w 90% nitek, za to pojawiły się czarne kropki na lobelii. Kilka stożków Macrandry red zmarniało/zmarło, kilka jakby zaczęło skręcać najnowsze liście. Za to P. erectus trochę odżył, igiełki R. wallichii różowe i proste. Blyxa nadal z białymi, prostymi najmłodszymi liśćmi. Wszystko bąbluje. Wydaje mi się, że magnez chyba jest ok, może 0,005 mikro to za mało? Co myślisz Michale?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Dolej mikro. W tych dawkach, mangan, bor i molibden nic nie zrobią złego. Cynku nie przelejesz stosując tropice. A żelazo w nadmiarze roślina zatrzyma gdyby się szybko rozpadł.

Te kropki możesz wrzucić?
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lepiej nie potrafię. A mikro znów 0,005 podać Tropica?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Tak. Jak nie pomoze to za 2-3 dni, kolejna dawka. I dość, bo to może oznaczać inny problem. Staraj się nisko trzymać azot. Nie zero ale nisko, poniżej 5ppm.

To kropki czy dziury?
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Kropki. I widzę codziennie liście w skimmerze, między innymi liść ludwigii jest blady od strony łodygi. Kolejne potwierdzenie niedoboru mikro?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Tak
Lej. To blokada miedzi od fosforu. Tylko ludwigie tak reagują.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Aktualizacja. Generalnie coś nadal kuleje; Macrandry nadal tragedia; część stożków się rozpuściła, reszta bieleje. Rotale mają drobne, różowe szczyty. Za to Atlhernanthera i erectus rosną. Bąblowanie słabe.

Parametry z moich zapisków:
Fe mniej niż 0,02ppm NO3 9ppm Po4 0 K 29,3ppm Ca 23,6ppm Mg 0-2ppm (podałem 0,5ppm) SO4 37ppm Na 0,8ppm Cl 1,4ppm

21.12 potas był na 20; podbiłem o 10ppm z K2SO4, więc może jeszcze nie wszedł i tylko panikuję.
Trochę nitek i pyłu jest. Rośliny wykazują niedobór mikro, a woda w akwarium pokazuje przelanie mikro. Dobrze myślę? Co tu począć? :a masz: Może sodu brakuje (moje przemyślenie).

Fota liścia z dzisiaj.
Obrazek

reszta
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”