Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc w nawożeniu

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Dzień dobry. Postanowiłem stworzyć temat, ponieważ od dłuższego nie mogę dojść do ładu z pierwiastkami, glonami i roślinami. Chciałbym dzięki Wam doprowadzić wszystko do porządku. Trochę specyfikacji;
Akwarium 100x40x50 netto ok 180l
Podłoże jałowy żwir
Oświetlenie belka led diy, aktualnie świeci 34W
Filtr Sunsun HW602 z reaktorem narurowym. CO2 z butli
Filtr Fluval 305
Wkłady to 1 litr matrix, reszta ceramika
Nawożenie solami i mikro intermag, podmiany ro

W skrócie; akwarium ma pół roku. Z roślinami od początku było w miarę ok, z czasem coraz słabiej, coraz więcej glonów, coraz częściej pyliło. 2 tygodnie temu zrobiłem pół-restart tzn. wyciągnięte rośliny, odmulone podłoże i duża podmiana. Na dzień dzisiejszy baniak jest po trzech podmianiach ~30%. Dziś po trzeciej podmianie pył osiąga swoje apogeum. W ciągu kilku godzin już widzę na przetartej szybie drobiny pyłu.
Parametry z dzisiaj: pH 6,2 GH 5 KH 6 PO4 niewykrywalne Fe niewykrywalne No3 5 Ca 30 Mg 6 K 70

Dużo czytałem na temat glonów, blokad na forum. Poszedłem w stronę mocnego ograniczenia mikro i skończyłem z podawaniem fosforu. Aktualny stan potasu i KH wynika z przegięcia przeze mnie z K2CO3. Pewnie zrobię na dniach podmianę by z tym zejść. Generalnie każdy przyrost po kilku dniach pokrywa się niteczkami. Pył średnio co trzy dni się pokazywał(w tym tygodniu na drugi dzień już był).Mam w belce 3 drivery, a z rozkręconą na full miałem glony na żwirze, dlatego póki co działa jeden.
Mam nadzieję, że mądrzejsi ode mnie na podstawie zdjęć powiedzą mi co mam zrobić. Jeżeli czegoś ważnego nie napisałem uzupełnię.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Jedzosław »

Na początek zmień testy na kropelkowe. Na paskach zawsze KH zawsze wychodzi wyższe od GH. Taki wynik jast niemożliwy. KH to twardość węglanowa , są to węglany i wodorowęglany głównie wapnia i magnezu. Pasek pokazuje też węglany i wodorowęglsny sodu które nie odpowiadają za twardość węglanową. Ode mnie to tyle. Co do glonów ... to czsem zaglądają tu na forum fachowcy od chemii wody i może doczekasz się fachowej odpowiedzi . Ja przy nich cieniutki jestem . Mi też pomagali :-) POWODZENIA
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Hej żwirkowiec.
Szkoda kasy na testy.
K2CO3 nie nadaje się do akwa. Koszmarnie alkalizuje wodę. Potas najlepszy z KNO3 ale to wymaga bardzo małych podmian by nastąpiła kumulacja potasu z KNO3. Żeby NO3 schodziło musi być wzrost roślin.
Rośliny stoją, więc pokrywają się glonem. Intermag moim zdaniem ma za dużo cynku, a to w akwa się nie sprawdza. Musisz poszukać innego mikro gdzie jest dużo więcej manganu względem cynku.
Skąd Ci wpada wapń i magnez jak podmiany masz RO?
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Jedzosław pisze:
22 paź 2023, 16:12
Na początek zmień testy na kropelkowe. Na paskach zawsze KH zawsze wychodzi wyższe od GH. Taki wynik jast niemożliwy.
To są wyniki ze świeżo zakupionych testów kropelkowych. Nie mam pasków.
oldmike pisze:
23 paź 2023, 8:49
Skąd Ci wpada wapń i magnez jak podmiany masz RO?
Używam CaCO3 i MgSO4. I azot podaję raz KNO3 a raz mieszankę CaNO3 MgNO3. Wcześniej używałem mineralizator qual dropa.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Napiszę co ja bym zrobił a Ty kombinuj.
Podmiana 5% RO, a po podmianie tylko CaCO3. Tak by utrzymywać stężenie 30ppm. Magnezu z siarczanów bym nie podawał. Spokojnie, magnez jest mobilny.
Uzupełniłbym NO3 do poziomu 10ppm. Nie więcej. Ile wtedy wpadnie K, nie wiem. Jeżeli NO3 by Ci spadło do zera, znów dawka 10ppm NO3 a przy okazji 6,3ppm K.
Moim zdaniem potas jest pobierany luksusowo tylko w jednym przypadku. Kiedy NO3 wchodzi.

Mikro wypadało by zmienić. Masz chlorozy i to nie są chlorozy żelazowe czy manganowe. Ciężko w to uwierzyć ale to moim zdaniem chlorozy miedziowe. Miedź ma jakiś udział w tworzeniu chlorofilu. Dlatego ja jestem mega zwolennikiem nawozu mikro Tropiki gdzie manganu i miedzi jest sporo względem żelaza czy cynku.

Z magnezem zejdą Ci siarczany. Polepszy to gospodarkę azotową. Czy od razu z pierwszą podmianą? Powątpiewam, ruszy jak będziesz miał 30:3 Ca do Mg. Fosfor odstaw, to on blokuje miedź w roślinach wyższych. O dziwo w glonach czy w mchach tego nie potrafi. Pewnie to funkcja korzenia.

Nie znam się na rybach ale skalary chyba preferują mięsny pokarm a nie roślinny. Jeżeli mięsny to o braki fosforu bym się nie niepokoił. Ale te niteczki to oznaka NH4 w wodzie. Z roślinnego wpada jonów aminowych sporo. Sprawdź co dajesz, na żwirku takie rzeczy się uwzględnia. Ja bym świecił długo min 8h, maks 10h ale słabiej. Jak masz możliwość regulacji barwy czerwień niech dominuje na początku i końcu dnia. Niebieski po środku. Ale nie pal na maksa!

Te nawozy azotanowe się przydadzą jak Ci ruszy. Wtedy będziesz podawał NO3 z KNO3, CaNO3, MgNO3 w proporcji np. 20:10:1.

A i najważniejsze. Jeżeli podnosisz potas, nie możesz dawać nawozu z którego by wpadały chlorki. Albo to albo to. Jeżeli masz chlorki (mowa o jonach a nie postaci gazowej) to za bardzo z magnezem w dół nie możesz zejść.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

oldmike pisze:
24 paź 2023, 7:53
Mikro wypadało by zmienić. Masz chlorozy i to nie są chlorozy żelazowe czy manganowe. Ciężko w to uwierzyć ale to moim zdaniem chlorozy miedziowe. Miedź ma jakiś udział w tworzeniu chlorofilu. Dlatego ja jestem mega zwolennikiem nawozu mikro Tropiki gdzie manganu i miedzi jest sporo względem żelaza czy cynku.
czy chodzi o ten nawóż?
https://allegro.pl/oferta/tropica-plant ... 5308386864
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Tak. Ta buteleczka wystarczy do końca akwa.
Czerwone rośliny to Ci stoją tzn. bez przyrostów? Ich dolne liście masz prawidłowe, bez żadnych dziwnych plam?
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Niestety dzień przed Twoją wypowiedzią nie wytrzymałem i zrobiłem 40% podmianę. Od teraz zastosuję się do podmian 5 procentowych.
W ciągu 2 tygodni myślę, że wszystko urosło o minimum jedno piętro liści. Wczoraj zrobiłem zdjęcia, a patrząc od dołu na liście widziałem mniejsze lub większe dziurki. Jakieś korzenie mają więc chyba jest ok.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mikro zakupione, dzisiaj dotarło. Napisz mi proszę jak to rozcieńczyć (w kalkulatorze zulixa nie mogę znaleźć) i jakie dawki stosować.

I jeszcze kwestia światła. Zaciekawiłeś mnie zmianą spektrum w ciągu dnia i chyba mam taką możliwość. Moja belka ma trzy drivery (aktualnie świeci tylko nr2)
1Obrazek
2Obrazek
3Obrazek

Zdjęcie nr1 to diody zielone i białe, nr2 to diody czerwone, niebieskie i fs white, a nr3 to kilkunastowatowy driver, by móc świecić nieco mocniej z którymś z dwóch mocniejszych.
Czy świecenie przykładowo od godziny 8 do 11 driverem z 2 zdjęcia, następnie 11-16 driver z 1 a 16-20 znów dwójką będzie miało sens?
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

Listek Ludwigii z dzisiaj
Obrazek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: mazmaciek »

ta tropica jest bardzo dobrym nawozem, dawkowanie masz na butelce zacznij od połowy dawki.
moim zdaniem lepiej było wybrać nawóz vimi AIO, po tropice zawsze miałem nitki, a próbowałem kilka razy
część dawki dobowej tego nawozu możesz wziąć w strzykawkę z igłą i podać do podłoża, choć tam najważniejszy jest azot i fosfor
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

Nie rozcieńczaj. Na rotalabutterfly jest kalkulator. Wylicz ml tego nawozu by wpadło 0,02ppm Fe, reszta z proporcji wpadnie.
Jak będziesz lał mikro w ilościach nano, a na to Ci pozwoli wysoki potas, to te ilości jonów aminowych z chelatu HEEDTA bakterie przerobią.
Na moje oko NH4 mogło Ci zblokować potas. Skąd to masz? Pewnie z żarcia. Nitki po NH4 zawsze będą ale nie mają prawa rosnąć na liściach. Borem może je zblokujesz ale to przyszłość.

Na driverach się nie znam. Ja tylko świetlówki. Chodziło mi o to, by od rana i pod wieczór dominowało światło czerwone, w środku dnia białe full spectrum. Na świetlówki to rano/wieczór groluxy, w południe były 965.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

oldmike pisze:
30 paź 2023, 8:22
Na moje oko NH4 mogło Ci zblokować potas. Skąd to masz?
Raz lub dwa dałem azot z NH4NO3. Chyba przy drugim dozowaniu zobaczyłem nitki i zaprzestałem. Karmię głównie mrożonkami, czasem płatki tropicala.

Co do podmiany, robić je codziennie, raz w tygodniu czy przy pracach w akwarium np po przetarciu szyb?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

A co Ci się na szybach pojawia? Pył czy nitki?

Podmian jak najmniej.
Pozdrawiam
Michał
Caroo
Posty: 34
Rejestracja: 20 paź 2023, 14:57

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: Caroo »

To już są falujące nitki na szybach i liściach roślin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Pomoc w nawożeniu

Post autor: oldmike »

I naprawdę nie dajesz żadnego mikro?
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”