Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Micro/Micro plus firmy Intermag w akwarium

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Już dla porządku (gdzieś tam w środku tematu jest), że w przypadku mniejszych zbiorników niż 500 l ;) zwykle rozcieńczamy go 10 lub 5X czyli 100 ml na 1 l (1:9) lub 100 ml na 0,5 l (1:4) nawozu.
Wtedy dozowanie dzienne na 100 l to odpowiednio 2 lub 1 ml. Daje to 0,35 mg/l Fe tygodniowo.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
gorantb
Posty: 196
Rejestracja: 21 sty 2012, 14:41
Imię: Tomek
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: 240L
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: gorantb »

zulix pisze:...w przypadku mniejszych zbiorników niż 500 l ;) zwykle rozcieńczamy go 10 lub 5X czyli 100 ml na 1 l (1:9) lub 100 ml na 0,5 l (1:4) nawozu.
Wtedy dozowanie dzienne na 100 l to odpowiednio 2 lub 1 ml.
Witam, od razu zaznaczę, że jestem nowy więc moje pytanie może brzmieć dość banalnie. Czy podana ilość dawkowania dziennego (oczywiście przy 1:9) 2ml/100l wody oznacza teoretyczną pojemność baniaka? Mam 240 litrowy baniak więc dawka dzienna byłaby +- 5ml, tak? czy są jakieś przeciwwskazania co do jego stosowania?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Różnice w nawożeniu w granicach: plus, minus 10 % nie ma żadnego znaczenia bo sposób naszego dozowania (strzykawka, dozownik, menzurka, ...) nie ma większej dokładności. Rośliny też nie pracują w aptece, aby pobierać z taką dokładnością. Stąd czy rzeczywiście wyjdzie ci stężenie 0,1 czy 0,11 mg/l nie ma żadnego znaczenia.
Innymi słowy: czy weźmiesz wielkość akwa pustego, czy odliczysz ozdoby i kilka cm od góry nie ma większego znaczenia.
gorantb pisze:Mam 240 litrowy baniak więc dawka dzienna byłaby +- 5ml, tak?
W zależności od światła i podłoża może to być 2-10 ml. Typowe akwa HT to 5-7 ml i obecnie u siebie tak dozuję.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Dołożę moje doświadczenia jeśli chodzi o stosowanie mikro plus intermagu - stosowałem ten nawóz przeszło dwa lata z różnym skutkiem - najczęściej pojawiające się problemy to zielenice punktowe i pył na szybach. Po wielu eksperymentach związanymi z dawkowaniem doszedłem do przekonania że mikro intermagu to dobry nawóz do zastosowania w akwarium ale jako baza do zrobienia nawozu mikroelementowego. Licząc przy pomocy kalkulatora zulixa można zauważyć że rozcieńczając koncentrat i podając go tak aby żelazo mieściło się w granicach 0,4 -0,5mg/l znacznie przekraczamy zazwyczaj stosowane ilości pozostałych pierwiastków śladowych , w tym jak mi się wydaje najistotniejszy mangan który przekraczamy wielokrotnie. W związku z tym zrobiłem taką modyfikację - obliczam potrzebną ilość mikro plus pod mangan (zawarty w koncentracie) żelazo wtedy wychodzi nam za nisko ale możemy go z powodzeniem uzupełnić chelatem do wartości 0,4 -0,5mg/l. Używam tak skomponowanego mikro już ok pół roku i jak do tej pory nie wystąpiły żadne problemy związane z zielenicami punktowymi czy pyleniem na ścianach akwarium.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Łoren, Natrafiłem niedawno na Twój post w którym jw napisałeś o nowej metodzie dozowania mikro i od jakiegoś czasu ja też tak nawożę jak Ty ale nie zwróciłem uwagi na mangan więc od jutra koryguję nawożenie ;) Wracając do tematu to potwierdzam że pylenia na szybie brak i szybka była przecierana 3-4 tygodnie temu ;)
Pozdrawiam Darek :)
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Dla porównania podam stężenia Mikro plus i Easy live profito.
To wyliczenia mojego akwa, dlatego takie dane.
Dodanie 1.4 mL INTERMAG Mikro Plus do Twojego 80.0 L akwarium daje
Składnik ppm/stopień
B 0.05 boru jest zaledwie 5 razy więcej
Cu 0.03 a miedzi jest 100 razy więcej
Fe 0.43
Mn 0.18
Mo 0.01
Zn 0.06

Dodanie 14.0 mL Easy Life ProFito do Twojego 80.0 L akwarium daje
Składnik ppm/stopień
Al 0.0018
B 0.01
Co 0.0018
Cu 0.0003
F 0.0018
Fe 0.42
I 0.04
K 0.84
Li 0.0035
Mg 0.16
Mn 0.07
Mo 0.0035
Ni 0.0018
Sn 0.0018
Zn 0.0035
dGH 0.04
Czy tylko bor jest tu ważny jak sugeruje kolega Łoren
Ostatnio zmieniony 09 gru 2012, 17:02 przez tao, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Zanim zabrałem się za test nawozu Tetry dozowałem połowę żelaza z M+ i połową z chelatów. Było lepiej. Następnym razem spróbuję 1/4 M+ i 3/4 z cheFe. Jak piszecie raczej powinno być lepiej. kwestia jeszcze do doprecyzowania przy jakich roślinach jak ustawić poziom Fe. Obecnie daję nawóz Tetry i Fe jest sporo poniżej 0,4 a altarnathera rośnie mi jak nigdy przy EI.
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

tao pisze:Czy tylko bor jest tu ważny jak sugeruje kolega Łoren

Łoren pisze:Licząc przy pomocy kalkulatora zulixa można zauważyć że rozcieńczając koncentrat i podając go tak aby żelazo mieściło się w granicach 0,4 -0,5mg/l znacznie przekraczamy zazwyczaj stosowane ilości pozostałych pierwiastków śladowych , w tym jak mi się wydaje najistotniejszy mangan który przekraczamy wielokrotnie.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Podawałem mikro plus tygodniowo Fe=0,54 bez żadnych problemów,przy dawce Fe=0,64 pojawiają się krótkie nitki na szybach,pylenia ani zielenic nie miałem nigdy.Przy mikro plus blyxa świeżo zasadzona bez korzeni łapała owe nitki co zmuszało mnie do zmniejszenia dawki mikro .Od jakiegoś czasu podaje profito jestem na etapie 2,5ml codziennie na moje 80l.Problem z blyxa nie występuje po rescie ziela.Ogólnie jestem zadowolony z profito problemów nie mam z glonem.Cały czas od przejścia na ziemię ogrodowa mam problem z wykrywalnością Fe w akwa. Dlatego moja dawka profito wzrasta od jutra do 3ml codziennie a przy podmianie podwójna dawka tak robię zawsze.

[ Dodano: 2012-12-09, 18:31 ]
Łoren, Co do boru.Sory pisałem z pamięci innego tematu .
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Robert ,to jak to pod ten mangan liczysz? :mrgreen: Ile wychodzi Ci micro i ile chelatu w ilu ml wody i jakie dawkowanie na litr?
pawel
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Liczę to w zakładce podstawowe strona lewa:
Podstawiam wielkość akwarium i codzienną dawkę nawozu do wody np 5ml
czyli w miejscu Mikro z Mikro Plus Intermagu - wpisuję 5ml i w miejscu Mikro z chelatów/innych także 5ml
Tabela środkowa :
Samoróbka mikro - tu celuję w ilość koncentratu mikro plus tak żeby mangan wyszedł w okolicach 0,06 -0,08mg/l - sprawdzamy to w tabeli po prawej stronie - jak nam zagra mangan - to wychodzi że żelaza mamy za mało.
Przechodzimy tabelkę niżej samoróbka z chelatów/innych związków tam wpisujemy ilość w g chelatu żelaza (8 lub 13%) i patrzymy jak nam sie żelazo podnosi w tabeli po prawej tam gdzie sprawdzaliśmy mangan. dajemy tyle chelatu aby żelazo wyszło 0,4 -0,5mg/l . Do butelki wsypujemy odpowiednią ilość chelatu (wyliczoną) wlewamy koncentrat mikro plus i uzupełniamy wodą do 500ml. Nawóz gotowy.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Czyli że używamy micro plus jakieś 40-50% tego co do tej pory ,reszta żelaza idzie z chelatu. :pani: Eeeeee...... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 10 gru 2012, 6:25 przez Najcudowniejszy, łącznie zmieniany 3 razy.
pawel
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

Ot dokładnie ja w sumie tak już pół roku jakieś mikro podaję a żelazo uzupełniam chelatem.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2012, 8:32 przez ToryBcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
trax2005
Posty: 101
Rejestracja: 04 sty 2011, 20:50
Imię: Damian
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: trax2005 »

Łoren pisze:Liczę to w zakładce podstawowe strona lewa:
Podstawiam wielkość akwarium i codzienną dawkę nawozu do wody np 5ml
czyli w miejscu Mikro z Mikro Plus Intermagu - wpisuję 5ml i w miejscu Mikro z chelatów/innych także 5ml
Tabela środkowa :
Samoróbka mikro - tu celuję w ilość koncentratu mikro plus tak żeby mangan wyszedł w okolicach 0,06 -0,08mg/l - sprawdzamy to w tabeli po prawej stronie - jak nam zagra mangan - to wychodzi że żelaza mamy za mało.
Przechodzimy tabelkę niżej samoróbka z chelatów/innych związków tam wpisujemy ilość w g chelatu żelaza (8 lub 13%) i patrzymy jak nam sie żelazo podnosi w tabeli po prawej tam gdzie sprawdzaliśmy mangan. dajemy tyle chelatu aby żelazo wyszło 0,4 -0,5mg/l . Do butelki wsypujemy odpowiednią ilość chelatu (wyliczoną) wlewamy koncentrat mikro plus i uzupełniamy wodą do 500ml. Nawóz gotowy.
a w tabeli : Samoróbka z chelatów/innych związków
uzupełnić wodę jaką ilość wpisujesz.

jeśli mógł byś wkleić foto z kalkulatora z twoimi obliczeniami, by widzieć co i jak wpisywałeś w kolumnach
___ Mój baniaczek _____

Akwarium 240l _____120x40x50
oświetlenie 3x54w(t5) [Sylwania Aquastar, Grolux, 865]
co2 (butla)
ph - comp. Dennerle (stałe ph)
filtr kubełkowy JBL e1501
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Robi się to tak mniej więcej. :lol:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”