Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rośliny nie bomblują - dlaczego?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Rośliny nie bomblują - dlaczego?

Post autor: Artur___ »

Mam akwarium już nie tak świeżo po restarcie, a nie mogę go opanować :)
Rośliny wprawdzie rosną ale glony niestety też.
I kolejny nieco niepokojący mnie efekt to brak bomblowania roślin. Akwa nawożone jest solami makro + mikro intermagu + CO2 z butli (ilości odpowiadające EI).
Na początku upatrywałem braku bombli i inwazji glonów między innymi w słabym stężeniu CO2.
Tak więc w akcie desperacji zamontowałem flotyllę dyfuzorów lipowych i doprowadziłem stężenie do 30-47ppm (zaczynam się bać o obsadę), a po bomblach ani widu ani słychu.
Kupiłem też Planta gainer classic i na jakiś tydzień odstawiłem sole i mikro na rzecz tego nawozu, moim zdaniem skutek był mizerny, glony tak jakby sie wzmocniły.
Dystrybucja CO2 na dobrym poziomie, mierzyłem PH w trzech różnych miejscach i jest ok.
Zamontowany jest kubełek eheim 600l/h (ale wydajność pewnie z 200 :) ) + pompa z gąbką 1200l/h.

Akwarium 160l,
światło 0,5W/l (brutto) 2x39W [aqua medic reef white 10000 i hailea supra red]
PH 6.4-6.6 (zależy w której części akwa mierzone)
KH 4

I co z tym fantem dalej począć?


edyt: a i jeszcze przyszło mi do głowy, że jeżeli już pojawiają się bombelki na roślinach to po podmianie wody
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Artur___, to że rośliny nie bomblują nie zawsze oznacza ich złej kondycji. Bąbelki na roślinach pojawiają się w chwili kiedy woda zostanie nasycona tlenem i dalej już nie może wchłonąć więcej tlenu w skutek czego po prostu tworzy bąble które się szybciej wydostają z akwarium.
Jeżeli masz dostatecznie duży obieg wody tzn. cały czas woda nienasycona tlenem obmywa liście roślin to nie dojdzie do jej nasycenia wokół liścia, czyli nie będzie bomblowania.

Kiedyś czytałem na innym forum taki eksperyment gościa który twierdził że znalazł sposób na bomblowanie roślin. Po prostu wyłączał filtr i po jakimś czasie rośliny bomblowały jak głupie. Ale koledzy go szybko wyprowadzili z błędu opisując sytuację z obiegiem wody i wchłanianiem tlenu.

Także jeżeli masz dość duży obieg wody a nie obserwujesz słabego wzrostu roślin to bym się nie przejmował.
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

JA miałem taką sytuację u siebie, że też nie widziałem bąblowania roślin, mimo iz niczego nie brakowało roślinom, sole, indykator Co2 żółty omalże cały czas... no i glonów też było pod dostatkiem :D Przesunąłem kostkę lipową pod pompke dodatkową co miałem no i rośliny mi bąblują, glonów też ubyło :D Nawet gaz przykręciłem
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Napisałbym dokłądnie to co krzysiekB4. Chodzi o to, że nie ma lokalnych przekroczeń stężeń rozpuszczonego gazu. Tlen jest usuwany przez powierzchnię wody i cały czas jest równomiernie, minimalnie poniżej stanu nasycenia. U mnie rośliny bomblują tylko w 1 kącie w którym zapewne nie dochodzi do istotnego mieszania się wody.

Co do świeżej wody to sprawa jest bardziej oczywista bo woda w kranie jest zwykle pod ciśnieniem (np. 4 atmosfer). Siłą rzeczy rozpuszcza przynajmniej 4X więcej gazu. Po obniżeniu ciśnienia te bąbelki wychodzą.

W sumie więc nie ma sensu wiele robić. U mnie akwarium ustabilizowało się po 3 miesiącach od startu i glony zaczęły same powoli zanikać (z wydatnym udziałem krewetek). Oczywiście wskazane duże podmiany wody, ale to oczywiste dla ciebie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Nie napiszę nic nowego - może o tyle tylko że widziałem Twoje akwa Artur i jest dokładnie to co napisali powyżej - masz dość duży - silny prąd wody w akwa i to jest myślę powód że doprowadza bardzo szybko do równowagi gazów w akwa.

U mnie czasem tylko niektóre roślinki bąblują szczególnie po dodaniu nawozów i podkręceniu CO2

Ja mam kaskadę która bardzo powoli miesza wodę stąd pewno też bąblowanie. Co nie znaczy że rośliny bąblujące przeganiają inne - bo generalnie wszystko zawala :mrgreen:
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

no to uspokoiliście mnie :), jeszcze muszę sie pozbyć glonisk i będzie ok ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”