Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Braki co2

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Braki co2

Post autor: Najcudowniejszy »

Mam takie pytanie.Czy okresowe skoki natężenia w podawaniu co2(bimbrownia)mogą powodowac objawy podobne do braków np.potasu?(wypadanie dziur w żabienicach)
pawel
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

A dajesz jakieś mikro wogóle? U mnie często się waha stężęnie CO2 (jak idę do pracy to żona czasem nie włączy) ale problem z dziurami zniknął po rozpoczęciu dawkowania Mikro intermagu - w sumie w tym samym czasie zacząłem również dawać więcej żelaza i potas.

Ale wiążę to z mikro pierwiastkami - przynajmniej u siebie - a dziury miałem w większości roślinek - najbardziej na lotosie było widać.

Na moje oko to brak CO2 to raczej tylko tempo wzrostu hamuje + wzrost glonów co jest wynikiem poprzedniego. Ale to oczywiście moje zdanie.
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

podaję cztery podstawowe sole i micro+ intermagu.
pawel
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Re: Braki co2

Post autor: spider72 »

pawelwilkon pisze:Mam takie pytanie.Czy okresowe skoki natężenia w podawaniu co2(bimbrownia)mogą powodowac objawy podobne do braków np.potasu?(wypadanie dziur w żabienicach)
Mogą.
Mogą również powodować objawy braku azotu i innych elementów, lub braku światła.
Zmienny poziom Co2, jest gorszy niz za mało CO2, ale na stabilnym poziomie.
Im więcej mamy światła, tym większych skoków CO2 możemy się spodziewać.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Im więcej mamy światła, tym większych skoków CO2 możemy się spodziewać.
Czy mógłbyś to rozwinąc?
pawel
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

To proste, większa ilość światła, powoduje szybsze pobieranie i jeżeli nie dopasujemy dozowania (będzie za małe), tym większe skoki poziomu CO2 powstaną w tym samym czasie, niż przy niższym poziomie światła, ze względu na to pobieranie.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Czyli obserwacja ,obserwacja i jeszcze raz obserwacja.Przymierzam się teraz do HQi i nie wiem właśnie czy istnieje jakaś tabela zależności zużycia co2 względem światła?
pawel
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Generalna zasada jest, więcej światła, to większe zużycie nawozów i CO2 w tym samym czasie. Nie ma generalnych tabel takich zależności, bo każda roślina (gatunek) odpowiada raczej indywidualnie zużyciem komponentów na zwiększenie światła, co widać w tych badaniach http://www.plantphysiol.org/cgi/reprint/58/6/761.pdf na wykresie 6 (fig.6).
Generalnie można przyjąć, że u roślin szybkorosnących, zapotrzebowanie na elementy będzie wzrastać szybciej wraz ze zwiększaniem światła, niż u roślin wolnorosnących, więc zwiększenie zapotrzebowania wraz ze wzrostem oświetlenia moze być różne w zależności od rodzaju roślin, lub przewagi roślin jakie mamy w zbiorniku.
Pozdrowienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”