Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Stosunek Redfielda

Różnica pomiędzy ilością azotu i fosforu w wodzie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Stosunek Redfielda

Post autor: fish74 »

Stosunek Redfielda określa jaki jest wpływ różnych wartości na występowanie rozmaitych gatunków glonów. Jeśli w akwarium występuje dużo azotu i mało fosforu to szansa na pojawienie się zielonych glonów jest wysoka. I odwrotnie, duża ilość fosforu i mała ilość azotu powoduje pojawienie się sinic. W związku z tym, optymalna proporcja azot/fosfor to 16/1 (co oznacza, że stosunek Redfielda wynosi 16).
Załączam tablicę, z której należy korzystać w następujący sposób: znajdujemy w tabeli wartości azotu i fosforu i na przecięciu otrzymamy stosunek Redfielda. Jeśli wynik znajduje się w części niebieskiej oznacza to dużą szansę na pojawienie się sinic, jeżeli w zielonej – pojawią się zielenice. Kolor żółty , powinno być ok.

Obrazek

niebieski - niskie ryzyko glonów
żółty-niewielkie ryzyko glonów
zielony- duże prawdopodobieństwo "wysypu"

[ Komentarz dodany przez: boggi: 2010-03-31, 19:26 ]
Podaj proszę link do strony a najlepiej spytaj o zgodę autora na publikowanie jego opracowań

jasne : źródło- Forum Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów lecz dane te są ogólnodostępne na wielu forach akwarystycznych .
Ostatnio zmieniony 31 mar 2010, 19:29 przez fish74, łącznie zmieniany 1 raz.
andrzej123
Posty: 102
Rejestracja: 28 lis 2009, 17:45
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Pstrągowa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: andrzej123 »

Wedłud ostanich postów na różnych forach stosunek nie działa i ponoć odnosi sie do akwarium morskiego. Sam go przerabiałem i bez powodzenia wrecz odwrotnie.
"Jeśli obserwując wasze akwarium robicie się senni do tego stopnia,że zasypiacie to znak,że macie piękne akwarium, a jeśli nie to znaczy,że trzeba jeszcze sporo popracować!"

autor: Takashi Amano
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: fish74 »

Właśnie ciekaw jestem czy ktoś to przerabiał i ew. jaki wg Was jest optymalny stosunek No3-Po4 ??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na wakacjach planowałem restart i przetestowałem sobie "stosunki" :)
Chciałem dojść do stosunku NO3:PO4 = 1:1 ale mi się nie udało. Robiłem to tak, że co tydzień zwiększałem o trochę ilość fosforu. Po zwiększeniu fosforu obserwowałem niedobory azotu i musiałem zwiększać dawkę NO3. I doszedłem prawie do 30 mg/l NO3. Rośliny tak buchnęły, że przycinałem co 3 dni i mnie to zadołowało.
Z glonami nic wielkiego się nie działo. Doszedłem do stosunku 2,5:1 i sobie odpuściłem. Stwierdziłem, że "sam stosunek" o niczym nie świadczy, może być tylko czynnikiem ryzyka gdy nie ma wystarczającej ilości CO2 jak to tłumaczy spider72.

Co do optymalnego to trudno powiedzieć bo fosfor bardzo wzmaga apetyt roślin na jedzenie a więc i CO2. Wydaje się, że bezpieczny jest rzędu 10:1 i taki ja stosuję najczęściej, chociaż na holenderskim często stosują nawet 6:1. Przy większej ilości fosforu po prostu aparatura do CO2 nie wydala.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Z tego co ostatnio spider72 pisał, to ten stosunek jest istotny przy limitowaniu wzrostu roślin za pomocą CO2 (przynajmniej ja tak zrozumiałem). Chodzi o to, że przy niedoborze CO2, należy dobierać składniki pokarmowe tak, aby je limitować, aby ryzyko wystąpienia glonów było jak najniższe. Ale przy nielimitującym poziomie CO2, stosunek No3 : PO4 jest nieistotny. Ważne, by dostarczyć roślinom wszystkich składników pokarmowych, aby niczego nie limitować.
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Ja pisałem, że warto obniżyć poziom PO4, jeżeli nie możemy ustawić wysokich i stabilnych poziomów CO2, bo limitowanie wzrostu przez CO2, daje o dużo gorsze wyniki niż przez np. PO4. Niższy poziom PO4 ogranicza pobieranie CO2 i stabilizuje przez to jego poziom. Nie jest tutaj przy tym istotny żaden stosunek, tylko sam poziom PO4. Ten poziom będzie zależał od ilości CO2 w systemie. Im większy poziom dostępnego CO2, tym wyżej możemy trzymać PO4 bez problemów z roślinami i glonami. Jeżeli osiągniemy nielimitujący poziom CO2 w systemie, to wtedy poziom PO4 przestaje odgrywać jakąkolwiek rolę, ja miałem ponad 10ppm PO4 w swoim zbiorniku, bez żadnych glonów.
Jest to omówione szerzej w artykule Toma Barr'a http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=4349
Ja utrzymuję stosunek NO3:PO4 w granicach 3:1 - 4:1 od dłuższego czasu bez problemów. Jest to stosunek w nawozie makro, jaki jest w wodzie to nie wiem, bo nie testuję.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: fish74 »

czyli nie mogąc zapewnić stałego i w dużych dawkach podawania co2 ( przy bimbrowni jest to nierealne ) poziom po4 w wodzie nie powinien być zbyt duży?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Dokładnie ;)
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

spider72 pisze:Im większy poziom dostępnego CO2, tym wyżej możemy trzymać PO4 bez problemów z roślinami i glonami.
fish74, jeżeli nie masz stabilnego nawożenia co2 to poziom PO4 może też się wahać tymbardziej jeżeli nim nawozisz,
To jest taka zależność - im więcej jest PO4 w wodzie tym szybciej rośliny pobierają CO2 i im wiecej jest CO2 w wodzie tym szybciej rośliny pobierają PO4 a dokładniej fosfor, oczywiście jeżeli nie ma innych składników limitujących
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Największy wpływ na pobieranie wszystkich składników i stabilny poziom CO2 ma intensywność światła. Limitowanie wzrostu fosforanami nie jest takie proste jak ktoś nie ma wprawy. Jak pójdziemy z fosoforem za wysoko, to mamy problemy spowodowane limitowaniem wzrostu przez CO2, jak pójdziemy z fosforem za nisko, to możemy mieć problemy spowodowane limitowaniem PO4. Zmniejszenie światła zmniejsza dynamikę systemu i pomaga utrzymać stabilniejszy poziom CO2, PO4 i innych składników.
Pozdrowienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”