Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sporządzanie nawozu z chelatu żelaza

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Sporządzanie nawozu z chelatu żelaza

Post autor: comatose »

Jestem w posiadaniu 50g chelatu żelaza 8%, chciałbym zrobić z tego nawóz i na próbę dawkować. Może ktoś powiedzieć jak to zrobić? i w jakich dawkach aplikować do akwarium?
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Kalkulator zulixowy prawdę ci powie :)
A tak na szybko to podajesz około 0,3 ppm żelaza tygodniowo lepiej mniej niż więcej.
Nie wiem jaka jest rozpuszczalność tego chelatu ale sądzę że jak rozpuścisz 50 g w 1500 ml to powinno się rozpuścić. Ewentualnie rób to doświadczalnie. Wszystkiego od razu rozpuścić nie musisz tylko zachowasz odpowiednie proporcje. Wpisz to do kalkulatora i wyjdzie że dla akwarium 100 l podajesz 1.5 ml dziennie wtedy będziesz miał dawkę tygodniową około 0.3
Ale sądzę że można do rozpuścić w dużo mniejszej ilości wody i dawki zrobić całkowicie inne ale to już wszystko do ustalenia w twoich rękach.
A i nie przesadź z żelazem jeżeli już podajesz jakieś mikro go zawierające.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

krzysiekb4 pisze:A tak na szybko to podajesz około 0,3 ppm żelaza tygodniowo lepiej mniej niż więcej.
Też tak myślę. Lepiej rozpocząć od mniejszej dawki i w razie czego systematycznie delikatnie zwiększać. Nie wiem jak to jest w innych akwariach, ale w mojej 60-ątce (czyli w sumie kałuża :P ), kiedy zaczynam mocno nawozić żelazem rzucają mi się nitki, dlatego zalecam umiar i rozwagę. Jeśli masz dużo światła, a rośliny które powinny wybarwić się na czerwono nie chcą się wybarwiać, to prawdopodobnie należy odrobinę zwiększyć dawkę żelaza (przy założeniu, że reszta nawozów jest ok.).
krzysiekb4 pisze:Nie wiem jaka jest rozpuszczalność tego chelatu
Myślę, że rozpuszczalność jest wystarczająco duża, żeby zrobić bardzo mocny roztwór, ale ja nie polecam takiegoo rozwiązania. Lepiej zrobić słabszy roztwór, gdyż wtedy nie musimy odmierzać z dokładnością do 0,5ml ;)

A po ta tym:
krzysiekb4 pisze:Kalkulator zulixowy prawdę ci powie :)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Kalkulator dawek mogę podesłać Ci na maila bo jakoś nie może przejść microsoft exel
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Na tą chwilę porzuciłem ten projekt ;] zmieniłem micro, kalkulator do żelaza już mam.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Darek pisze:...jakoś nie może przejść microsoft exel
Większość załączników jest zablokowanych aby korzystać z opcji "wgrywania plików": http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=34517#34517
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

ok, jak uważasz. Kupiłem kiedyś nawóz na allegro ( sole ) i dostałem kalkulator dość dobry i na różne sole i różne procenty, jak ktoś potrzebuje to podeślę na maila. darekdak@o2.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”