Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kalkulator akwarystyczny - chemia wody i nawożenie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

No ładnie nowa ulepszona wersja kalkulatora jest a autor nawet o tym nie wspomniał :P a może można by dodać informację o rozpuszczalności danej soli w wodzie? w tym okienku z podpowiedzią które wyskakuje po najechaniu na nazwę soli w kolumnie po lewej stronie.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

O aktualizacji było w temacie o nawozach ogrodowych więc tutaj nie pisałem. Poprawię się na przyszłość :)
Z rozpuszczalnościami to kiedyś było, ale się zbyło (Open Office mi schrzanił podświetlanie kolorów). Dane liczbowe są jednak w arkuszu (nie wszystkie oczywiście). Jak będę miał chwilę czasu i prawdziwego Excela to przywrócę tę funkcjonalność.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Artykuł bardzo ciekawy ale zastanawiam się gdzie można tą chemie kupić w Rzeszowie? :/ Allegro to wiem że sa takie nawozy. Do czego sa potrzebne kwasy ?( .np. solny)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dzisiaj dotarłem do pewnego artykułu na forum Spidera i zobaczyłem, że dość prosto można policzyć metodami probabilistycznymi zawartości wszystkich mikroelementów w wodzie (nawet potasu, co jest trudne do złapania testami). A fe, kolega się z nami nie podzielił rewolucyjną metodą. Pewnie jakiś patencik szykuje, czy co? Albo wielkie firmy opłaciły milczenie...
Myślę, że warto to zaimplementować w kalkulatorze. Jedyne konieczne pomiary to KH, gH, pH a więc trywialne a reszta idzie ze wzorów... Można też liczyć w morszczaku, ale tu jeszcze trzeba znać gęstość wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

zulix, napisz coś więcej na temat tej metody :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

to metoda opracowana pierwotnie przez Michał Sędziwoja. Jestem w trakcie lektury pergaminów więc jeszcze chwileczkę... :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

zulix, no to jak uaktualnienia będą gotowe to nie omieszkaj o tym powiadomić :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Za wikipedią: "Michał Sędziwój... podobnie jak większość alchemików, twierdził, iż jest posiadaczem kamienia filozoficznego" no i tylko zrobimy taki kamień i wszelkie badania wody w akwarium będą zbędne.

Metoda probabilistyczna o której mówiłem to metoda oparta na rachunku prawdopodobieństwa, czyli np. szacowanie wyników totolotka. Mogę to zrobić oczywiście a wynik będzie w postaci:
masz 0,40-0,45 ppm Fe z prawdopodobieństwem 5%
0,3-0,35 z prawdopodobieństwem 4% itd. ;)

:mrgreen: Ale myślę, że nikt nie dał się nabrać :mrgreen:

P.S. Szkoda, że nauka ścisła taka jak chemia nie pozwala szacować stężeń z fusów po kawie :) Bo co ma pH, kH, gH do stężenia np. potasu?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

rób, rób, dołóż jeszcze szacunkowe występowanie glonów :)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

a ja się zwrócę jeszcze z pytanie co do obliczania ile K2SO4 dodać do akwa 240l.

w niebieskiej tabelce u góry wpisuje dane,
pod spodem tam gdzie Potas i K2SO4 wpisuję ilość (w gramach) potasu którą rozpuściłem w ilości wody którą podałem w niebieskiej tabelce??? bo tego nie wiem.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Prawdę mówiąc nie rozumiem pytania.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

justfilied233, w niebieskiej tabelce wklepujesz objętość akwa, ilość sporządzanego roztworu i ilość którą podajesz jednorazowo do akwa - tutaj problemów raczej nie ma :D

Niżej przy k2so4 wklepujesz w gramach ilość potasu którą masz zamiar rozpuścić w wodzie której objętość wpisałeś w polu "ilość sporządzanego roztworu nawozu" warto sobie sprawdzić maksymalną rozpuszczalność danej soli w wodzie wcześniej. Po prawej stronie patrzysz sobie czy taka ilość potasu cię zadowala, jeżeli nie to albo rozpuszczasz więcej soli (jeżeli da radę) albo zwiększasz objętość podawanego do akwa roztworu.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

comatose, właśnie o to mi chodziło :) dzięki za odpowiedź
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Pytanko odnośnie kwasu cytrynowego.

W kalkulatorze jest miejsce w którym można obliczyć ile kwasku rozpuścić żeby obniżyć kH o jakąś wartość. Rozumiem, że w tym przypadku tak samo jak przy solach robimy roztwór i wlewamy go do akwa? Jaką rozpuszczalność ma krystaliczny kwas cytrynowy? To jest to samo co kwas cytrynowy spożywczy dostępny w sklepach?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”